Co to jest webinar? Dlaczego warto organizować webinaria?

Ewa Reducha-Wiśniewolska
9 lutego, 2024
Przeczytasz w ~ 7 min.
czym jest webinar

Otwórz się na nowe sposoby dzielenia się wiedzą i dotarcia do swojej grupy docelowej. Poprowadź webinar, który zyskuje na popularności i umożliwia interaktywną komunikację bez ograniczeń geograficznych. Przekonaj się, jak skuteczny jest to format. Potrzebujesz potwierdzenia? Wyjaśniliśmy najważniejsze kwestie poniżej!

Co to jest webinar? Definicja

Webinar, zamiennie nazywany webinarium, to pojęcie powstałe z angielskich słów web (sieć www) i seminar (seminarium). Można więc powiedzieć, że jest to seminarium prowadzone w formie internetowej, spotkanie odbywające się w przestrzeni wirtualnej, które umożliwia interaktywną komunikację między prelegentem a uczestnikami z dowolnego miejsca na świecie. Tutaj bariery geograficzne nie istnieją, nie mają żadnego znaczenia.

Definicja webinaru podkreśla jego dwie kluczowe cechy: edukacyjny charakter oraz wykorzystanie technologii internetowej do przekazywania wiedzy. Dzięki temu uczestnicy na żywo śledzą prezentacje, zadają pytania, dyskutują. To czyni webinar efektywnym narzędziem do dzielenia się wiedzą, promowania produktów czy usług, a także do budowania i utrzymywania relacji z odbiorcami.

Oferuje on bardziej osobiste i zaangażowane doświadczenie nauki, umożliwiając prezentowanie treści w sposób dynamiczny i interaktywny. Dzięki temu, zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy mogą czerpać korzyści z głębszego zrozumienia tematu, co sprawia, że webinar stał się cenionym formatem w cyfrowym ekosystemie edukacyjnym i biznesowym.

Jak wygląda webinarium?

Webinarium odbywa się na dedykowanej platformie internetowej, która umożliwia obu stronom interakcję w czasie rzeczywistym. Chętni dołączają do niego nie tylko z dowolnego miejsca, ale również z dowolnego urządzenia – komputera, tabletu czy smarfona. Ważne, by miało ono aktywny dostęp do internetu.

Struktura webinaru może być różnorodna, lecz zwykle składa się z prezentacji multimedialnej, części wykładowej oraz sesji Q&A, podczas której można zadawać pytania. Niekiedy też może być specjalny blok czasu przeznaczonego na warsztaty oraz interaktywne ćwiczenia.

Prelegent udostępnia swój ekran, prezentuje kolejne slajdy, filmy lub inne materiały bądź też na bieżąco pokazuje pewne procesy.

Ile powinien trwać webinar?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długi powinien być webinar. Otóż wszystko zależy od tematu, celu oraz oczekiwań publiczności. Typowo webinar trwa od 30 do 90 minut. Krótsze sesje, trwające około 30 minut, są idealne do przekazania skoncentrowanych informacji lub wstępu do danego tematu, podczas gdy te trwające godzinę lub dłużej pozwalają na głębsze zgłębienie myśli i bardziej szczegółową dyskusję.

Ważne, aby czas trwania dostosować do złożoności tematu i możliwości skupienia uwagi uczestników, tak aby zainteresowanie nie osłabło, a przekazane informacje były przyswajalne. Przydadzą się różne techniki urozmaicające wykład.

Czym webinar różni się od wideokonferencji?

Podstawowa różnica między webinarium a wideokonferencją leży w ich celu i sposobie interakcji. Webinar jest zorientowany na jednostronną komunikację, gdzie główny nacisk kładziony jest na prezentację i przekaz wiedzy od prelegenta do słuchaczy. Choć umożliwia interakcję (na przykład przez zadawanie pytań w czacie lub w końcowej sesji Q&A), to jednak prelegent dominuje w przekazie.

Z kolei wideokonferencja jest formą spotkania online, mającą na celu dwustronną lub grupową interakcję, sprzyjającą dyskusji i współpracy. W wideokonferencjach wszyscy swobodnie się wypowiadać i są widoczni, co czyni tę formę bardziej odpowiednią do spotkań zespołowych, negocjacji biznesowych czy grupowych sesji roboczych.

Jakie są rodzaje webinarów? 

Wyróżniamy podstawowe rodzaje webinarów:

 • webinar edukacyjny, który ma na celu przekazanie wiedzy lub umiejętności na określony temat,
 • webinar produktowy, skupiający się na prezentacji i demonstracji nowych produktów lub usług,
 • webinar sprzedażowy, mający na celu bezpośrednią sprzedaż lub generowanie leadów,
 • webinar szkoleniowy, przeznaczony do wewnętrznej edukacji pracowników czy partnerów biznesowych.

co to jest webinar

Dlaczego warto organizować webinary?

Organizowanie webinarów przynosi szereg korzyści zarówno firmom, jak i prelegentom. Webinaria pozwalają na dotarcie do szerokiej, często globalnej publiczności bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z organizacją tradycyjnych wydarzeń stacjonarnych.

Umożliwiają interaktywny przekaz wiedzy, budowanie autorytetu w branży oraz bezpośrednią komunikację z odbiorcami, co sprzyja budowaniu zaufania i lojalności klientów. Poza tym dzięki możliwości nagrywania i udostępniania webinarów po ich zakończeniu materiały te stają się trwałym zasobem edukacyjnym, który może przyciągać nowych odbiorców na długo po pierwszej prezentacji.

Warto też wspomnieć, że organizacja webinarów jest skutecznym sposobem na generowanie leadów i zwiększanie sprzedaży, co czyni je niezastąpionym elementem strategii marketingowej wielu organizacji.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia webinarium?

Do przeprowadzenia webinarium potrzebujesz:

 • stabilnej i funkcjonalnej platformy, umożliwiającej prowadzenie prezentacji, interakcję z uczestnikami oraz zarządzanie rejestracją i dostępem do wydarzenia,
 • niezawodnego połączenia internetowego,
 • wysokiej jakości sprzętu audio i wideo (mikrofon, kamera, słuchawki), aby zapewnić czysty dźwięk i obraz,
 • przygotowania angażującej treści prezentacji, z uwzględnieniem jasno określonych celów webinaru,
 • planu interakcji z publicznością, na przykład poprzez sesje Q&A, ankiety czy quizy,
 • technicznego wsparcia w trakcie wydarzenia, aby zaradzić ewentualnym problemom technicznym,
 • zadbania o promocję webinaru, wykorzystując dostępne kanały komunikacji, aby dotrzeć do potencjalnych uczestników.

Jak przygotować się do przeprowadzenia webinarium? Przydatne porady

 1. Określ cel i publiczność – zdefiniuj, co chcesz osiągnąć dzięki webinarowi i kto jest twoją docelową grupą odbiorców. Dzięki temu łatwiej dopasujesz treści i sposób ich prezentacji do jej oczekiwań.
 2. Wybierz odpowiednią platformę – znajdź platformę do webinarów, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom i wymaganiom technicznym. Weź pod uwagę liczbę uczestników, możliwości interakcji oraz dostępność narzędzi analitycznych.
 3. Zaplanuj treść i strukturę – opracuj szczegółowy plan prezentacji, włączając w niego wprowadzenie, główne punkty, które chcesz omówić, oraz zakończenie z sesją pytań i odpowiedzi. Upewnij się, że treść jest angażująca i dostosowana do formatu online.
 4. Przygotuj materiały wizualne – dobrej jakości slajdy, grafiki czy filmy znacząco zwiększą atrakcyjność webinaru. Staraj się, by były one klarowne, estetyczne i wspierające przekazywaną treść.
 5. Zadbaj o interakcję – pomyśl o sposobach na zaangażowanie publiczności, poprzez pytania do uczestników, ankiety, quizy czy dyskusje. Interakcja zwiększa wartość webinaru dla uczestników.
 6. Przygotuj się na pytania – zastanów się nad potencjalnymi pytaniami, które mogą pojawić się podczas sesji Q&A i przygotuj odpowiedzi. To pokaże twoją kompetencję i gotowość do dialogu z uczestnikami.
 7. Promuj webinar – skorzystaj z e-mail marketingu, mediów społecznościowych, swojej strony internetowej i innych dostępnych kanałów, aby poinformować potencjalnych uczestników o webinarze i zachęcić ich do rejestracji.
 8. Przeprowadź próbę generalną – przed webinarium przetestuj sprzęt, połączenie internetowe oraz platformę, na której będzie się odbywał webinar. Pomoże ci to wykryć i wyeliminować potencjalne problemy techniczne.
 9. Feedback i analiza – po webinarze zbierz opinie od uczestników i przeanalizuj dane dotyczące zaangażowania, by zrozumieć, co się udało, a co warto poprawić w przyszłości.

Jak sprawdzić, czy webinar okazał się sukcesem?

Do oceny powodzenia webinaru sprawdzają się oferowane przez platformy narzędzia analityczne. Wiele wniosków można wyciągnąć z analizy danych: liczba zarejestrowanych i faktycznie uczestniczących osób, stopień interakcji podczas wydarzenia (liczba zadanych pytań, udział w ankietach itp.), czas oglądania oraz wskaźniki odbicia.

Nie bez znaczenia są także wspomniane wyżej bezpośrednie opinie uczestników. Cennych informacji zwrotnych dostarczą ankiety satysfakcji po webinarze z oceną jego jakości, tematyki oraz prezentacji.

Sukces webinaru można też mierzyć przez realizację wyznaczonych celów, takich jak liczba wygenerowanych leadów, zwiększenie sprzedaży czy poprawa świadomości marki.

Live czy webinar? Co wybrać? Podsumowanie

Wybór między transmisją na żywo (live) a webinarium zależy od kilku kluczowych czynników. Mowa między innymi o celu wydarzenia, oczekiwanej interakcji z publicznością, oraz rodzaju i zasięgu przekazywanej treści. Transmisje na żywo są idealne do spontanicznych, dynamicznych prezentacji, eventów branżowych, pokazów produktów czy interaktywnych sesji z odbiorcami, gdzie priorytetem jest autentyczność i bezpośredni kontakt. Są one bardziej elastyczne i mogą przyciągnąć widzów preferujących luźniejszą, mniej formalną formę komunikacji.

Z drugiej strony webinaria oferują bardziej ustrukturyzowane i edukacyjne podejście, umożliwiając głębsze zanurzenie w tematyce i zapewniając wysoką jakość przekazu dzięki możliwościom interaktywnym, takim jak sesje Q&A, ankiety czy testy. Są one doskonałym wyborem dla organizacji szkoleń, kursów, szczegółowych prezentacji produktów lub usług oraz dla tych, którzy chcą zbudować silne relacje z odbiorcami poprzez wiedzę i ekspertyzę.

Wybierając między transmisją na żywo a webinarium, rozważ cele komunikacyjne, profil i preferencje odbiorców, a także zasoby i możliwości techniczne. Oba formaty mają swoje miejsce w cyfrowej strategii komunikacji i mogą być efektywnie wykorzystywane do różnych celów.

Powodzenia!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Ewa Reducha-Wiśniewolska

Content Marketing Specialist

Najpierw była ogromna miłość do książek, która ewoluowała w… miłość do pisania. Jak myślisz, czyje wypracowania szkolne były najdłuższe? Szybko się okazało, że umiem ubrać w słowa nie tylko błahe z pozoru rzeczy, ale też mocno specjalistyczne – i to w taki sposób, by każdy to zrozumiał. Pracuję w branży od 2014 roku. To doskonałe uczucie, kiedy możesz zarabiać na swojej pasji. Najlepiej się czuję w tematach parentingowych, urodowych i wnętrzarskich, jednak chętnie przyjmuję wyzwania – a tych naprawdę nie brakuje!