Czym jest User Generated Content? Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić UGC do swojej strategii!

Marlena Czaczkowska
2 czerwca, 2024
Przeczytasz w ~ 8 min.
user generated content co to

User Generated Content (UGC) to paliwo dla współczesnych strategii marketingowych. Czy na pewno? UGC: co to jest? Dlaczego warto włączyć go do swojej strategii marketingowej? Jak może wpłynąć on Twoją markę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz niżej — zajrzyj do artykułu i sprawdź!

User Generated Content — definicja. Co warto wiedzieć?

Co to UGC? User Generated Content to treści generowane przez użytkowników. Mogą przybierać one różnorodną postać, np. opinii, zdjęć, filmów czy innych treści, które tworzą nieodpłatnie sami konsumenci, a nie dana marka. To oznacza, że z założenia są one recenzjami wypróbowanego produktu/usługi stworzonymi przez całkowicie niezależnych, nieopłaconych klientów, a tym samym stanowią nieocenioną wartość dla osób, które dopiero planują zakup/skorzystanie z usług danej firmy.

UGC może obejmować recenzje w witrynach internetowych, posty na mediach społecznościowych, komentarze na blogach czy forach dyskusyjnych, zdjęcia związane z marką, a także tworzenie własnych treści opartych na produktach czy usługach danej firmy.

Jakie są rodzaje User Generated Content?

Rodzaje UGC są bardzo zróżnicowane. Obejmują one m.in.:

  • recenzje produktów/usług. To jedna z najczęstszych form UGC, za pomocą której użytkownicy dzielą się swoimi opiniami i recenzjami na temat produktów lub usług. Recenzje mogą być zamieszczane np. na stronie internetowej danej marki, platformach e-commerce, portalach społecznościowych lub w dedykowanych serwisach recenzyjnych.
  • opinie i komentarze. Użytkownicy mogą także wyrażać opinie i pisać komentarze na temat produktów czy usług na różnych platformach online, takich jak fora dyskusyjne, blogi, ale i portale społecznościowe.
  • zdjęcia i filmy. Klienci często tworzą i publikują zdjęcia oraz filmy związane z zakupionymi produktami lub efektami usług, z jakich skorzystali. Mogą to być zdjęcia produktów w użyciu, unboxingi, tutoriale, vlogi czy relacje z wydarzeń, które użytkownicy samodzielnie dokumentują.
  • hasztagi i tagowanie. Wykorzystanie hasztagów i tagowania to często wykorzystywany przez użytkowników sposób do oznaczania na platformach społecznościowych swoich treści związanych z daną marką.
  • rekomendacje i udostępnianie: Użytkownicy często rekomendują produkty i usługi swoim znajomym i rodzinie poprzez udostępnianie treści związanych z marką na swoich profilach społecznościowych, a to z kolei prowadzi do generowania większego zasięgu i zaangażowania.
  • konkursy oparte na treściach użytkowników. Marki często je organizują, by zachęcić użytkowników do tworzenia i udostępniania własnych treści, np. zdjęć, filmików czy opowiadań związanych z ich produktami/usługami.

Dlaczego warto wprowadzić UGC do swojej strategii?

Wraz z rozwojem Twojej strony internetowej czy kont na social mediach powinna pojawiać się na nich nie tylko coraz większa liczba nowych promowanych produktów, ale i opinii klientów, którzy już się na nie zdecydowali. Dlaczego? Z kilku powodów!

Budujesz zaufanie do swojej marki

Wprowadzenie User Generated Contentu do strategii marketingowej ma wiele korzyści, z których jedną z najważniejszych jest budowanie zaufania do marki. Kiedy konsumenci widzą autentyczne recenzje, opinie i doświadczenia związane z produktem bądź usługą innych użytkowników, uznają je za bardziej wiarygodne niż tradycyjne treści promocyjne. 

Z czego to wynika? Potencjalni klienci ufają innym klientom bardziej niż markom, ponieważ wierzą, że ich opinie są niezależne i rzetelne. Z tego też powodu treści generowane przez użytkowników są bardzo skutecznym narzędziem do budowania zaufania i lojalności wśród klientów. Z ich pomocą możliwy jest wzrost sprzedaży, ale i większa powtarzalność zakupów wśród tych, którzy już uwierzyli marce.

Zwiększysz zasięg i zaangażowanie na stronie

Zwiększenie zasięgu i zaangażowania na stronie do kolejna zaleta UGC. Użytkownicy coraz częściej oczekują interakcji z markami oraz chcą być częścią społeczności online. Udostępnianie przez markę treści tworzonych przez użytkowników zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach, dzielenia się opiniami oraz tworzenia własnych treści z nią powiązanych. A to wszystko dlatego, że użytkownicy czują się bardziej związani z marką i mają większą motywację do interakcji.

Co więcej, użytkownicy udostępniający treści dotyczące danej marki na swoich social mediach sprawiają, że docierają one do nowych odbiorców. To zaś przekłada się na zwiększony zasięg i widoczność firmy wśród potencjalnych klientów. W ten sposób User Generated Content staje się skutecznym narzędziem do budowania społeczności online, zwiększania zaangażowania użytkowników oraz promocji marki w sposób organiczny i autentyczny.

Autentyczne treści to niższe koszty

User Generated Content może przynieść korzyści również pod względem obniżenia kosztów związanych z promocją marki. Tradycyjne formy reklamy i promocji, np. kampanie reklamowe czy produkcja własnych treści marketingowych, mogą być kosztowne zarówno pod względem budżetu, jak i poświęcanego na nie czasu. Natomiast UGC jest generowane przez samych użytkowników, co oznacza, że korzystasz z gotowych treści contentowych bez dodatkowych nakładów finansowych. 

W ten sposób obniżasz koszta marketingu i jednocześnie wykorzystujesz autentyczne opinie, które są bardziej przekonujące wśród potencjalnych klientów. Ponadto, zaangażowanie użytkowników w tworzenie treści może prowadzić do ich większej lojalności wobec Twojej marki i ułatwia utrzymanie pozytywnych relacji z klientami. Zachęcanie użytkowników do tworzenia treści przekłada się więc i na większe oszczędności, i większą skuteczność strategii marketingowej.

Zwiększysz widoczność w Google

Chcesz zwiększyć widoczność swojej marki w wynikach wyszukiwania Google? USG Ci w tym pomoże! Wiele osób, zanim zdecyduje się na zakup konkretnego produktu czy wybór usługodawcy, poszukuje na ich temat opinii w internecie. To sprawia, że publikowane przez użytkowników recenzje produktów, komentarze czy zdjęcia, mogą znacząco poprawić pozycję marki w wynikach organicznych, a do tego wpłynąć na decyzje zakupowe osób jeszcze niezdecydowanych.

ugc

Warto pamiętać też o tym, że UGC często zawierają unikalne słowa kluczowe i naturalne linki zwrotne, które dodatkowo wpływają na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Google stawia bowiem na autentyczność i wartość promowanych treści, a te tworzone przez samych użytkowników są traktowane przez algorytmy wyszukiwarki jako istotny czynnik rankingowy. Jeśli więc chcesz skupić nowych klientów wokół marki, wykorzystaj potencjał UGC.

Jak UGC może wpływać na zasady E-E-A-T?

E-E-A-T (Experiece, Expertise, Authoritativeness, Trust) to podstawowe kryteria, które służą robotom Google do oceny treści umieszczonej na witrynach internetowych. To właśnie one mają spore znaczenie pod względem widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania, dlatego warto zadbać o spełnienie tych wymogów. I tu nieocenioną pomocą może okazać się UGC.

User Generated Content a SEO

User Generated Content ma istotny wpływ na zasady E-E-A-T. Dzieje się tak dlatego, że opinie generowane przez użytkowników często zawierają wartościowe informacje oparte na osobistych doświadczeniach (Experience) i rzeczywistych sytuacjach. Kiedy użytkownicy dzielą się swoimi opiniami, recenzjami czy poradami (Expertise), potencjalni klienci mogą uznać te treści za bardziej wiarygodne i wartościowe, tym samym zwiększając ufność do marki i jej wizerunku jako eksperta w danej dziedzinie.

Co więcej, UGC to różnorodne perspektywy i punkty widzenia, które wpływają na poziom autorytatywności (Authoritativeness) treści. Gromadzenie opinii i doświadczeń różnych użytkowników tworzy bogaty i wszechstronny zasób informacji, który jest cennym źródłem wiedzy dla innych użytkowników. To z kolei buduje pozytywny wizerunek marki jako autorytetu w swojej branży.

Ponadto, treści generowane przez użytkowników są postrzegane jako bardziej autentyczne i wiarygodne (Trust). Opinie i recenzje innych klientów w oczach potencjalnych klientów wyglądają na bardziej obiektywne i rzetelne niż treści promocyjne tworzone przez samą markę. To z kolei buduje ufność do marki i przekłada się na pozytywne doświadczenia zakupowe oraz lojalność klientów w dłuższej perspektywie czasowej.

User Generated Content może znacząco wpływać na ocenę zasady E-E-A-T przez wyszukiwarki internetowe, poprawiając jakość i wartość treści oraz zwiększając zaufanie i autorytet marki w oczach użytkowników. 

Jak zacząć tworzyć User Generated Content?

Co to jest UGC już wiesz, a jak go tworzyć? Jak angażować swoich klientów, żeby uzyskać wartościowy User Generated Content? Co zrobić, by zachęcić użytkowników do podzielenia się pozytywną opinią? Jest na to kilka sposobów!

UGC pozyskasz za pomocą:

  • programów lojalnościowych: zadbaj o swoich stałych klientów, nagradzaj za wystawienie opinii pozakupowej itp.;
  • konkursów i quizów: organizuj je, angażując klientów do tworzenia treści związanych z oferowanym przez Ciebie asortymentem (np. konkurs na najlepszą rymowankę umieszczoną w komentarzu pod postem na Twoich firmowych social mediach;
  • specjalnych hashtagów: stwórz zgodne z wizją Twojej marki hashtagi i zachęcaj klientów do tagowania pisanych przez nich recenzji; 
  • gratisów: wbrew pozorom nie jest to przestarzały sposób — klienci obdarowani darmową próbką chętniej podzielą się opinią na jej temat, spontanicznie tworząc content np. na swoich social mediach.

A to oczywiście nie wszystkie sposoby, które mogą Ci pomóc w uzyskaniu UGC. Pamiętaj przy tym, by skupiać się na swoim kliencie — nie sugeruj mu, co może on dla Ciebie zrobić. Zamiast tego zapytaj, co Ty możesz zrobić dla niego! W ten sposób zyskasz większą przychylność użytkowników i zapewnisz sobie User Generated Content o pozytywnym wydźwięku.

User Generated Content — przykłady

Przykłady udanych strategii UGC to m.in. kampanie hashtagowe na Instagramie u wielu znanych i lubianych marek. Może się nimi pochwalić np. Coca-Cola, która pod hashtagiem #CocaCola może znaleźć niemal 9 mln postów.

Strategie marketingowe UGC cieszące się powodzeniem to także różnorodne konkursy fotograficzne skupiające się wokół produktów czy chociażby dedykowane wyłącznie dla użytkowników platformy społecznościowe, na których mogą dzielić się oni swoimi opiniami i doświadczeniami.

Wprowadzenie User Generated Content do strategii marketingowej może przynieść wiele korzyści dla marki, budując zaufanie, zwiększając zasięg i zaangażowanie oraz obniżając koszty marketingu. Warto zainwestować czas i wysiłek w tworzenie i promowanie treści tworzonych przez użytkowników.

User Generated Content: co to jest, jaki ma wpływ na Twoją firmę i jak go pozyskać już wiesz. Teraz czas na działanie! Podejmij niezbędne kroki i przekonaj się, jak wiele dobrego dla Twojej marki może zrobić UGC!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Marlena Czaczkowska

Senior Content Marketing Specialist

Miłość do poprawnie stawianych przecinków i kropek zauważyłam u siebie już w podstawówce. Czy może być bowiem większa przyjemność od wytknięcia komuś tej drobnej pomyłki w tekście pisanym? Ale to wszystko oczywiście z przymrużeniem oka ;) Jako copywriterka najchętniej piszę o zdrowiu i roślinach, ale niestraszne są mi także tematy wymagające głębszego reaserchu. Po godzinach uwielbiam malowanie po numerach, jazdę rowerem i grzebanie w ogródku.