Wyszukiwanie obrazem – na czym polega i jak to zrobić?

Paulina Roszko
3 lutego, 2023
Przeczytasz w ~ 5 min.
wyszukiwanie-obrazem-na-czym-polega

Wyszukiwanie obrazem to funkcja, którą docenia coraz większa liczba internetowych użytkowników. Taka opcja daje dostęp do informacji na temat danego produktu, osoby czy miejsca. Dziś, w dobie wiecznego niedoczasu zależy nam jeszcze bardziej na szybkich i precyzyjnych wynikach wyszukiwania. Takie właśnie gwarantuje wyszukiwanie obrazem Google.

Na czym polega wyszukiwanie obrazem?

Szukanie obrazem to coraz popularniejsza metoda na docieranie do informacji na temat danej rzeczy. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom internetu poznać dokładniej otaczająca ich przestrzeń w świecie rzeczywistym, ale też wirtualnym. 

Wyobraź sobie, że wędrujesz właśnie górskim szlakiem i na swojej drodze spotykasz bujnie kwitnąca roślinę. Chcesz zabrać ze sobą kwiat i ususzyć do pokaźnej kolekcji kwiatów, które już zebrałeś, ale tę roślinę widzisz pierwszy raz na oczy. Czy jest pod ochroną? Czy możesz ją zerwać? I co to za kwiat? 

W takim przypadku trudno znaleźć odpowiedź poprzez normalne wyszukiwanie w Google. Ponieważ tak naprawdę nie wiesz nawet, jakie hasło lub frazę wpisać: bujny kwiat górski, ładna roślina w górach, górskie kwiaty? Żadna z tych opcji nie jest na tyle precyzyjna, by od razu zaspokoić Twoją ciekawość, a ty z pewnością nie masz całego dnia na przekopywanie się przez otrzymane wyniki wyszukiwania w celu odnalezienia tych kilku interesujących cię faktów. 

I tutaj właśnie z pomocą przychodzi wyszukiwanie obrazem Google. Możesz użyć zdjęcia rośliny, by znaleźć na jej temat szczegółowe informacje, nie znając nawet jej nazwy. Podobnie jest ze wszystkim innym. Interesuje cię określona instalacja artystyczna, obraz w muzeum sztuki, a może po prostu konkretny zabytek? Zrób zdjęcie i wrzuć w wyszukiwarkę!

Co obejmują wyniki szukania obrazem?

Szukanie po grafice obejmuje m.in. wyniki wyszukiwania obiektów na załączonym obrazie, wyszukiwarka podpowie Ci również podobne obrazy lub wskaże strony internetowe, na których znajduje się konkretny obraz lub obraz podobny. 

Wyszukiwanie po zdjęciu — jak to zrobić?

Sposobów na wyszukiwanie obrazem online jest kilka. Dzięki temu praktycznie każdy użytkownik internetu jest w stanie znaleźć metodę najlepiej dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Kilka opcji szukania obrazem sprawia również, że jest to metoda przeznaczona dla internauty w każdym wieku, nawet seniorów! 

Co więcej, wyszukiwanie obrazem umożliwiają najpopularniejsze przeglądarki internetowe, jak: Chrome, Firefox, Safari czy Edge i Internet Explorer 9. 

Szukanie obrazem sposobem przeciągnij i upuść

Wyszukiwanie zdjęciem metodą „Przeciągnij i upuść” na komputerze okazuje się bardzo intuicyjna. Wystarczy uruchomić przeglądarkę i otworzyć Grafikę Google. przycisk do wyszukiwania obrazem w google

Źródło: wyszukiwarka Google

Na komputerze znajdź obraz, na którego temat chcesz dowiedzieć się czegoś więcej.  Następnie kliknij grafikę i trzymając naciśnięty lewy przycisk myszy, przerzuć obraz oraz upuść go w polu wyszukiwania.

Szukanie obrazem sposobem przeciągnij i upuść

Źródło: wyszukiwarka Google

Wyszukiwanie zdjęciem poprzez przesłanie go do wyszukiwarki

Wyszukiwanie obrazu poprzez przesyłanie pliku jest równie intuicyjne i proste. Wystarczy uruchomić przeglądarkę i otworzyć Grafikę Google, klikając tam „Wyszukiwanie obrazem”. Następnie wybierz opcję „Prześlij plik”, wybierz interesującą Cię grafikę i kliknij „Otwórz” lub „Wybierz”. Gotowe!

Wyszukiwanie zdjęciem poprzez przesłanie go do wyszukiwarki

Źródło: wyszukiwarka Google

Wyszukiwanie obrazem po adresie URL

Tutaj zadanie jest nieco bardziej czasochłonne. Otwórz przeglądarkę i wejdź na stronę, gdzie znajduje się interesujący Cię obraz. Następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy, wybierając opcję „Kopiuj adres obrazu”. Następnie otwórz Grafikę Google, kliknij opcję wyszukiwania obrazem, wybierz opcję „Wklej link do zdjęcia” i wklej w tekstowym polu skopiowany wcześniej link oraz naciśnij „Szukaj”. Gotowe!

Wyszukiwanie obrazem po adresie URL

Źródło: wyszukiwarka Google

Szukanie obrazem za pomocą funkcji „Szukaj obrazu w Google”

Na komputerze otwórz przeglądarkę i odpal Grafikę Google, wyszukaj interesujący Cię obraz (np. zielony kwiat, różowe baleriny czy złote szpilki), kliknij obraz, a następnie wybierz ikonkę „Szukaj w obrazie” (zazwyczaj umieszczona jest ona w lewym dolnym rogu obrazu, na który kliknąłeś).    

Szukanie obrazem za pomocą funkcji „Szukaj obrazu w Google”

Źródło: wyszukiwarka Google

Wyszukiwanie obrazem na telefonie — Google Lens

Wyszukiwanie obrazem w telefonie jest jeszcze bardziej praktyczne i powszechne niż te dokonywane na komputerach. Dzieje się tak, ponieważ dziś smartfon prawie każdy z nas ma przy sobie. Co więcej, pozwala on na szybki rekonesans i natychmiastowe działanie: mam obraz, o którym chcę dowiedzieć się więcej lub widzę przedmiot, który mnie intryguje, robię zdjęcie, przesyłam obraz i w kilka chwil otrzymuję najbardziej trafne informacje w wynikach wyszukiwania. 

Obiektyw Google porównuje to, co widzi na zdjęciu z innymi obrazami, po czym przedstawia Ci wyniki uporządkowane według największej trafności i podobieństw do tegoż zdjęcia. Ponadto aplikacja rozpoznaje również obiekty na zdjęciu, by znaleźć podobne trafne wyniki w sieci. W wyszukiwaniu przy pomocy Obiektywu Google przydatne okazują się też inne pomocne sygnały, jak: słowa, język czy inne metadane w witrynie, na której znajduje się obraz. 

Szukanie obrazem na telefonie

Otwórz aplikację Google na telefonie, kliknij „Discover”, a następnie z paska wyszukiwania wybierz „Obiektyw Google”. Zrób lub prześlij zdjęcie, na temat którego chcesz uzyskać więcej informacji. Jeśli zdecydujesz się na opcję z robieniem zdjęcia, wystarczy skierować obiektyw na dany obiekt i kliknąć „Szukaj”. Aby przesłać zdjęcie, wybierz sektor zdjęć i kliknij obraz, który cię interesuje. 

To jednak nie wszystko, ponieważ Obiektyw Google umożliwia Ci wybór konkretnego obszaru z obrazu, na którego temat chcesz uzyskać wyniki wyszukiwania. Zrobisz to przy pomocy opcji „Wybierz obszar obrazu” następnie przeciągnij rogi pola, ujmując w nich fragment, który najbardziej Cię interesuje. Możesz też zawęzić wyniki wyszukiwania za pomocą słów kluczowych, wybierając opcję „Dodaj do wyszukiwania”. Pamiętaj też, że im mniejszy obszar wybierzesz na obrazie, tym dokładniejsze będą wyniki wyszukiwania.

Zalety wyszukiwania grafiką

Google grafika i wyszukiwanie obrazem cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ metoda ta jest po prostu szybka i skuteczna. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu — nie musisz szukać odpowiednich słow i fraz kluczowych. Ba! Nie musisz nawet wiedzieć, co znajduje się na danym obrazie — to właśnie Google podsunie Ci odpowiednie wyniki wyszukiwania dzięki obrazowi, który umieścisz w wyszukiwarce. 

Szukanie obrazem sprawdzi się wszędzie tam, gdzie poszukujesz odpowiedzi lub potrzebujesz rozwiać wątpliwości na temat konkretnych przedmiotów. Nie sprawdzi się oczywiście do wyjaśniania tak abstrakcyjnych pojęć, jak choćby inflacja czy armagedon. Jednak wszędzie tam, gdzie masz do czynienia z fizycznym przedmiotem i obrazem, takie wyszukiwanie okaże się szybie i pomocne. 

Wyszukiwanie obrazem pozwala też reagować od razu na „tu i teraz”. Widzisz spodnie lub buty, które wpadły Ci w oko, ale w sklepie nie mają Twojego rozmiaru? Zrób im zdjęcie, wyszukaj za pomocą obrazu i ciesz się zakupami w sieci!

Wyszukiwanie zdjęciem to zdecydowanie znak naszych czasów, a popularność tej metody będzie rosła. To oznacza, że biznesy e-commerce muszą przykładać większą wagę do aspektów graficznych na stronie — szczególnie w sklepach internetowych. Dobrze zoptymalizowane zdjęcia produktów pozwolą bowiem konsumentom dotrzeć do poszukiwanego artykułu.

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Paulina Roszko

Content Marketing Specialist

Swoją karierę jako copywriterka rozpoczęłam już jako młoda dziewczyna, kiedy to bezwiednie usypiałam rówieśników opowieściami o moim ukochanym psie. Szybko zrozumiałam, że jest to moje prawdziwe powołanie — chociaż przekształciła tę umiejętność z usypiania w bawienie i edukację tekstami. Czy bywam poważna? Zdecydowanie — szczególnie kiedy czytam instrukcję obsługi wciągników elektrycznych. Na siebie i otaczający mnie świat patrzę z dystansem, a usta wciąż wykrzywiam w uśmiechu, czasem ironicznym.