Kampania Google Ads o idealnych proporcjach, czyli jak dzięki wykorzystaniu Sempai Merchant 360 osiągnęliśmy ROAS na poziomie 2600%!

Sempai
2 lutego, 2021
Przeczytasz w ~ 7 min.
lingerie2

Zapomnijcie o wymiarach 90 x 60 x 90!

Poznajcie nowe najbardziej pożądane proporcje w branży bieliźniarskiej:

  • 173% przychody
  • 156%
  • 170% koszty

przy ROAS na poziomie 2600%!

Jak je osiągnąć? 

My do osiągnięcia takich wyników dla sklepu internetowego gorteks.pl wykorzystaliśmy nasze innowacyjne narzędzie do zwiększania efektywności Google Shopping Campaigns – Sempai Merchant 360!

 

Poznaj Gorteks.com.pl

 

Producent bielizny Gorteks – ponad 25 lat doświadczenia w produkcji i dystrybucji. Firma rodzinna, podchodzi do każdego produktu indywidualnie dbając o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Zatrudnia dziś ponad stu pracowników, posiada nowoczesny park maszynowy wyposażony w oprogramowanie do digitalizacji oraz stopniowania form.

 

Historia współpracy i założenia budżetu

Nasza współpraca z firmą Gorteks rozpoczęła się pod koniec czerwca 2019. Klient przed nami współpracował z inną agencją reklamową, która obsługiwała Search Ads oraz kampanie w Display Network. Kampanie produktowe natomiast były prowadzone przez znanego dostawcę platformy sklepu internetowego. Ideą przejścia do nas był dalszy rozwój, gdyż poprzedni reklamodawcy utknęli i nie mieli pomysłu na zwiększenie skali. 

Zakładany budżet na start miał nie przekraczać 10 000 złotych miesięcznie.   

 

Początkowe założenia kampanii

Nasze działania zaczęliśmy od sprawdzonego miksu działań:

  • uruchomiliśmy Shopping Campaigns, 
  • stworzyliśmy reklamy Search Ads wraz z RLSA (Remarketing Lists for Search Ads) z uzupełniającymi je kampaniami DSA (Dynamic Search Ads), 
  • uruchomiliśmy kampanię remarketingową. 

Wyniki były zadowalające, jednak poszukiwaliśmy rozwiązania, które pozwoli nam w większym stopniu przeskalować kampanie produktowe, w których mieliśmy do czynienia z ograniczeniami optymalizacyjnymi i brakiem kontroli nad tym, na jakie frazy się wyświetlamy. Chcieliśmy zwiększyć ich skalę, jednak nie mogliśmy sobie pozwolić na płacenie wysokich stawek za wyświetlanie produktów na niewłaściwe lub zbyt ogólne słowa kluczowe.

Tutaj z pomocą przyszło nasze autorskie rozwiązanie, które właśnie wyszło z fazy testów – Sempai Merchant 360, którego jednym z celów jest wsparcie w zakresie zaawansowanej segmentacji kampanii.

 

Realizacja kampanii produktowych na nowo

W skład Sempai Merchant 360 wchodzą Sempai Merchant oraz Comparison Shopping Services (CSS) Sempai Shop.

 

Czym jest Sempai Merchant?

Jest to serce systemu Sempai Merchant 360, nasze autorskie, innowacyjne narzędzie, służące do wsparcia automatyzacji w budowie, rozwoju oraz optymalizacji kampanii produktowych. Kampania budowana jest automatycznie w oparciu o wybrane atrybuty produktów. 

Zalety: 

  • przejrzystość struktury, dająca możliwości łatwej analizy szczegółów zarówno w Google Ads jak i Analytics
  • system aktywnie sprawdza, wyłapuje i od razu informuje o błędach lub nowościach w feedzie produktowym. Dzięki temu kampania nawet na moment nie traci na efektywności.

 

CSS (Comparison Shopping Services) Sempai Shop

Nasza porównywarka cen to alternatywa dla CSS Google. 

Największą korzyścią, którą daje wykorzystanie naszej usługi porównywania cen, są stawki CPC niższe nawet o 20%. 

Dzieje się tak, ponieważ opłaty za kliknięcie reklam “By Sempai”, nie są obarczone żadną dodatkową marżą technologiczną, jak w przypadku innych CSS, np. Google Shopping. 

Jedyną widoczną zmianą wynikającą z wykorzystania CSS Sempai Shop w reklamach produktowych jest zastąpienie linku przekierowującego do produktu w serwisie internetowym z “By Google” na “By Sempai”.

css Sempai Shop

Wykorzystaliśmy jedną z trzech możliwych strategii przy korzystaniu z CSS Sempai Shop – ekspansywną, czyli maksymalne wykorzystanie potencjału wzrostu przychodów oraz kliknięć. Równolegle prowadziliśmy kampanie produktowe z wykorzystaniem CSS Google oraz CSS Sempai Shop, aby zwiększyć ekspozycję reklam, zwiększając liczbę kliknięć, a tym samym transakcji. 

Dzięki temu zwiększyliśmy skalę dwukrotnie:

zwiększanie skali kampanii

skalowanie kampanii

Wyzwanie #1 – kontrola nad zapytaniami w PLA

 

W kampaniach produktowych – w przeciwieństwie do Search – nie decydujemy, na jakie słowa kluczowe wyświetlają się nasze reklamy, nie jesteśmy w stanie ustawić zadowalających dla nas stawek na konkretne zapytania w zależności od tego, jak nisko znajdują się na lejku zakupowym.

Dla przykładu:

Biustonosz Gorteks model Yvette może wyświetlić się na zapytanie „biustonosz” lub „biustonosz model Yvette”. Te frazy różnią się zasadniczo, a standardowa segmentacja zmusza nas do zastosowania jednej stawki na oba te zapytania. Dodatkowo częstym problemem jest to, że z naszym biustonoszem możemy wyświetlać się na zapytania o strój kąpielowy czy nawet majtki. Czy tak musi być? 

Nie musi! Problemy te rozwiązuje Sempai Merchant, nasze innowacyjne narzędzie, za pomocą którego zrobiliśmy segmentację kampanii produktowej, dzieląc ją tak, aby jednej grupie reklam przypadał tylko jeden produkt (SPAG – Single Product Ad Groups). 

To pozwoliło na całkowitą kontrolę nad wyszukiwanymi hasłami (search terms), które przypadają na konkretny produkt.

kontrola nad wyszukiwanymi hasłami

search terms

Jeden problem z głowy, pozostał drugi – jedna stawka dla wartościowych i tych mniej wartościowych wyszukiwanych haseł (search terms). 

Tutaj dzięki zastosowaniu odpowiednich priorytetów kampanii oraz list słów wykluczających byliśmy w stanie tak podzielić strukturę kampanii, aby przefiltrować najbardziej wartościowe zapytania i im ustawić najwyższe stawki CPC. 

Dodatkowo aby mieć jeszcze większą kontrolę kampanie zostały podzielone względem urządzeń. Użytkownicy urządzeń mobilnych i komputerów różnią się od siebie i wpisywane frazy także, dlatego warto je filtrować oddzielnie i wykluczać niezależnie od siebie, gdyż jedna fraza, która sprzedaje na urządzeniach mobilnych wcale nie musi sprzedawać na komputerach.

 

Wyzwanie #2 – brak możliwości korzystania z RLSA

W naszych kampaniach wykorzystujemy RLSA (Remarketing Lists for Search Ads), co pozwala nam na zwiększenie ekspozycji reklam użytkownikom, którzy już byli na stronie sklepu klienta. 

Takie działanie przynosi zazwyczaj korzyści, gdyż osoby powracające znają już markę i chętniej dokonują zakupu. Jednak z racji na pewne globalne problemy Google, które pojawiły się w drugiej połowie lipca 2019, w Search Ads pewnych branż, możliwość korzystania z RLSA została zablokowana. Postanowiliśmy coś z tym zrobić.

blokada RLSA

Typowe ograniczenia opcji remarketingu w branży bieliźniarskiej zostały dodatkowo spotęgowane błędami technicznymi po stronie systemu Google:

“Okazuje się, że powodem, dla którego zaobserwował Pan brak wyświetleń listy odbiorców w kampaniach zaczynających się od “S_Search” jest status reklam “nie dla całej rodziny”, który został błędnie przypisany do reklam.

Jest to błąd techniczny, nad którym nasi technicy już pracują. Rozwiązanie problemu powinno zająć do 30 dni roboczych – niestety na tą chwile nie znamy konkretnej daty.  Każdy błąd techniczny jest globalnie rozwiązywany przez naszych techników.”

W obliczu ograniczeń RLSA uzupełniliśmy segmentację targetowania o  In-market Audiences, które dodaliśmy w trybie Observation w kampaniach searchowych. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić, którzy odbiorcy na rynku konwertują lepiej niż inni i następnie użyć dostosowania stawek CPC dla konkretnych grup odbiorców, w tym zwiększać je dla tych konwertujących najlepiej.

segmanetacja odbiorców

Wyzwanie #3 – ograniczony budżet przez klienta

Wraz z końcówka roku, pomimo realizacji celów biznesowych Klienta i bardzo wysokiego zwrotu z inwestycji w reklamę, Klient z różnych względów postanowił ograniczyć budżet na reklamę.

Stanęliśmy przed wyzwaniem:

Jak ograniczyć wydatki zwiększając przy tym sukcesywnie efektywność kampanii?

W tym celu wykorzystaliśmy harmonogram reklam (Ad schedule), który podzieliliśmy na najmniejsze odcinki czasu, jakie się dało. Każdy dzień podzieliliśmy na segmenty co 4 godziny. 

Dało nam to ogromne możliwości dostosowania stawek zależnie od dnia tygodnia i godziny, dzięki czemu zaoszczędziliśmy budżet w okresach mniej rentownych, a mocniej świeciliśmy się wtedy, gdy sprzedaż była największa.

dostosowanie stawek

dostosowanie stawek (2)

dostosowanie stawek (3)

harmonogram reklam

Efekty 

W efekcie naszych działań Klient osiągnął spektakularny ROAS na poziomie 2,626.90% – co oznacza, że z każdego 1000 zł wydanego na reklamę, generowaliśmy przychody >26 000 złotych!

Porównując nasze osiągnięcia do pracy poprzedniej agencji (porównanie rok do roku) osiągnęliśmy ogromną poprawę wskaźników:

Przychody + 173% oraz transakcje +156% przy utrzymaniu ROAS na rewelacyjnym poziomie!

Tym samym przeskalowaliśmy kampanię 2,7 razy!

Dzięki tak prowadzonym kampaniom nie tylko wzrosły przychody z Google Ads, ale także cały sklep zanotował znaczną poprawę  rok do roku. Niewątpliwy wpływ miały tu reklamy Google Ads, budując świadomość marki u Polaków. 

Udział przychodów z Google Ads w stosunku do innych źródeł wzrósł w tym okresie z 20% do 33%! 

Dodatkowo ruch organiczny nie spadł, tylko nawet wzrósł, w tym ruch bezpośredni zwiększył się aż o 91%. Widać tutaj niewątpliwy wpływ reklam Google Ads na wzrost świadomości marki.