Dodanie witryny i weryfikacja własności witryny w Google Search Console

Paulina Sawicka
2 maja, 2016
Przeczytasz w ~ 8 min.
Dodanie witryny i weryfikacja własności witryny w Google Search Console

Dodanie witryny i weryfikacja własności witryny w Google Search Console

Nie da się prowadzić skutecznych działań SEO bez analizy stanu indeksowania i potencjalnych błędów na stronie. Wgląd do Google Search Console to kluczowa sprawa, ponieważ dzięki niemu możemy na bieżąco analizować, co dzieje się z witryną.

W Google Search Console powinieneś również zweryfikować własność witryny. W jakim celu się to robi? Google musi mieć pewność, że jesteś właścicielem witryny lub aplikacji. Dlaczego? Ponieważ będziesz miał dostęp do jej prywatnych danych w wyszukiwarce Google. Możesz również wpłynąć na sposób wyszukiwania witryny lub aplikacji w wyszukiwarce Google.

Aby dodać witrynę do Google Search Console wejdź na https://www.google.com/webmasters/tools/home i wpisz adres www swojej domeny oraz kliknij dodaj usługę:

search console

Po kliknięciu dodaj usługę, pojawi się okno logowania (zaloguj się na adres mailowy, który ma być podpięty do Google Search Console pod tą domeną). Potem pojawi się poniższe okno do weryfikacji witryny:

search console

Audyt SEO przygotowany przez specjalistów

Sprawdź naszą >> OFERTĘ <<

Jeśli masz już dodaną witrynę do Search Console, ale jej od razu nie zweryfikowałeś, to postępuj w taki sposób:

Zaloguj się do Search Console – https://www.google.com/webmasters/tools/home

Kliknij Zarządzaj usługą -> Zweryfikuj tę usługę:

search console

Po kliknięciu pojawi się poniższe okno weryfikacji. Są dwie metody weryfikacji witryny:

1-metoda zalecana

2-metody alternatywne

search console

Metoda zalecana:

Metoda zalecana polega na weryfikacji za pomocą pliku weryfikacyjnego HTML. Postępuj zgodnie z instrukcją, która Ci się pojawiła, czyli:

 1. Pobierz plik weryfikacyjny HTML
 2. Uwaga: Nie rób żadnych zmian w zawartości lub nazwie pliku. Plik musi być dokładnie taki, jak ten dostępny do pobrania. Jeśli coś zmienisz, Google nie będzie w stanie zweryfikować witryny
 3. Prześlij go na serwer do katalogu głównego strony (najlepiej przez FTP-a).
 4. Sprawdź, czy przesyłanie pliku zakończyło się pomyślnie, odwiedzając w przeglądarce stronę http://www.twojadomena.pl/googleABCD1234.html
 5. Kliknij przycisk Zweryfikuj

Nie usuwaj pliku HTML nawet po pomyślnej weryfikacji.

Metody alternatywne:

search console

Tag HTML

Po wybraniu opcji Tag HTML pojawi się okno z tagiem. Skopiuj go i wklej go na stronę główną witryny. Powinien znaleźć się w sekcji <head> przed pierwszą sekcją <body>.

Potem kliknij Zweryfikuj.

Aby własność pozostała zweryfikowana, nie usuwaj metatagu nawet po pomyślnej weryfikacji. Aby sprawdzić czy kod weryfikacyjny został prawidłowo dodany i zapisany, wejdź na stronę główną witryny i podejrzyj kod źródłowy w przeglądarce. Kod weryfikacji powinien być widoczny w sekcji <head>.

 

Błędy:

Oprócz typowych problemów z weryfikacją mogą wystąpić następujące błędy:

 • Nie można znaleźć metatagu weryfikacyjnego na stronie głównej. Metatag weryfikacyjny musi się znajdować w sekcji <HEAD> strony.
 • W przypadku tego błędu sprawdź zgodność z tymi wymaganiami:
  • Czy metatag znajduje się na odpowiedniej stronie? Szukamy go na stronie głównej witryny. Jest to strona zwracana przez serwer w odpowiedzi na żądanie otwarcia witryny (np. http://www.example.com/). Strona ta często nosi nazwę index.html lub index.htm, ale może się też nazywać inaczej w zależności od konfiguracji serwera.
  • Czy metatag znajduje się w odpowiednim miejscu na stronie? Szukamy go w sekcji HEAD strony. Poniżej przedstawiono przykład prawidłowego umieszczenia tagu.
  • <HTML>
   <HEAD>
   <TITLE>Tytuł</TITLE>
   <meta name=”Weryfikacja_witryn_Google” content=”Żądany_ciąg_znaków”>
   </HEAD>
   <BODY>
  • Jeśli do edytowania swojej strony używasz edytora stron lub edytora typu WYSIWYG, upewnij się, że zaznaczona jest opcja Edytuj HTML lub że edytujesz kod źródłowy strony.
 • Twój metatag jest niepoprawny.
 • Znaleźliśmy metatag weryfikacyjny, jednak jego treść nie jest poprawna. Aby uniknąć błędów, skopiuj i wklej metatag udostępniony na stronie Weryfikacja w Search Console.
 • Strona główna zwraca kod stanu HTTP XXX zamiast kodu 200 (OK).
 • Jeśli dla Twojej strony głównej serwer zwraca kod stanu HTTP inny niż 200 (OK), Search Console nie sprawdzi, czy zawiera ona oczekiwany metatag. 

Dostawca nazwy domeny

Swoją witrynę możesz zweryfikować przez dostawcę nazwy domeny. Aby użyć tej metody, musisz się zalogować na jego stronie (np. GoDaddy.com czy networksolutions.com) i dodać nowy rekord TXT lub CNAME.

Na stronie opisującej weryfikację Twojej witryny wybierz metodę dostawcy nazwy domeny i postępuj zgodnie z instrukcjami. W zależności od rejestratora domen możesz użyć następujących metod:

 • Bezpośrednio z poziomu Search Console. Niektórzy rejestratorzy domen umożliwiają weryfikację witryny bezpośrednio przy użyciu Search Console. To najprostszy sposób weryfikacji, który obecnie oferują GoDaddy, eNom i kilku innych dostawców.
 • Przez dodanie rekordów DNS TXT lub CNAME. Jeśli rejestrator nie udostępnia narzędzia do weryfikacji, możesz ją przeprowadzić, dodając rekord DNS. Narzędzie do weryfikacji podaje odpowiednie instrukcje, które w miarę możliwości dotyczą konkretnego rejestratora. Domyślnie są to instrukcje dodawania rekordu DNSTXT. Jeśli ta metoda jest niedostępna, otrzymasz instrukcje dodawania rekordu CNAME.

Audyt SEO przygotowany przez specjalistów

Sprawdź naszą >> OFERTĘ <<

Błędy:

Oprócz typowych problemów z weryfikacją mogą wystąpić następujące błędy:

 • Nie znaleziono DNS
 • Nie znaleziono Twojego weryfikacyjnego rekordu TXT.
 • Zawartość Twojego rekordu weryfikacyjnego TXT jest nieprawidłowa.
 • Search Console sprawdzi, czy rekord DNS jest zgodny ze szczegółami rekordu udostępnionymi na stronie Weryfikacja. Jeśli tak nie jest, nie będziemy mogli zweryfikować Twoich praw własności do witryny.
 • Niewłaściwy rekord DNS TXT
 • Twój weryfikacyjny rekord DNS zawiera nieprawidłowy rekord TXT.
 • Trwały błąd rozstrzygania DNS
 • Podczas wyszukiwania Twojego weryfikacyjnego rekordu DNS wystąpił trwały błąd.
 • Błąd rozstrzygania DNS
 • Podczas sprawdzania zapisu weryfikacji DNS wystąpił błąd.

 

Nowa wersja Google Search Console – sprawdź główne zmiany.

Google Analytics

Jeśli do śledzenia ruchu w swojej witrynie używasz Google Analytics, możesz zweryfikować tę witrynę, korzystając z powiązanego z nią kodu śledzenia usługi Google Analytics. Musisz mieć uprawnienia do edycji w usłudze internetowej, której kod śledzenia jest stosowany przez tę stronę. Poza tym kod śledzenia musi zawierać fragment asynchroniczny.

Aby zweryfikować prawo własności przy użyciu Google Analytics, na stronie opisującej weryfikację Twojej witryny wybierz metodę wykorzystującą Google Analytics i postępuj zgodnie z pokazanymi instrukcjami.

Podczas kopiowania kodu Google Analytics:

 • Umieść kod śledzenia w sekcji <head> strony, a nie w sekcji <body>. Jeśli tego nie zrobisz, weryfikacja się nie powiedzie.
 • Użyj kodu dokładnie w takiej formie, w jakiej go podano. Nie modyfikuj go. Jeśli go zmodyfikujesz, weryfikacja się nie powiedzie.

Kod śledzenia Google Analytics jest używany jedynie do weryfikacji praw własności do witryny. Nie umożliwi on dostępu do danych Google Analytics.

Uwaga: jeśli użyjesz kodu śledzenia w ten sposób, inni administratorzy Twojego konta Google Analytics uzyskają dostęp do danych o witrynie w Search Console.

Menadżer tagów Google

Jeśli masz konto Menedżera tagów Google, możesz zweryfikować witrynę przy użyciu kodu kontenera Menedżera tagów Google.

Aby zweryfikować prawo własności przy użyciu kodu kontenera Menedżera tagów Google, na stronie opisującej weryfikację Twojej witryny wybierz metodę Menedżera tagów Google i postępuj zgodnie z pokazanymi instrukcjami.

Podczas kopiowania kodu Menedżera tagów:

 • W Menedżerze tagów Google dla Twojego konta muszą być określone uprawnienia umożliwiające „Wyświetlanie, edytowanie i zarządzanie”.
 • Umieść kod Menedżera tagów bezpośrednio po tagu otwierającym <body> swojej strony. Jeśli tego nie zrobisz, weryfikacja się nie powiedzie.
 • Między tagiem <body> i kodem Menedżera tagów nie wstawiaj warstwy danych (ani innych elementów z wyjątkiem komentarzy HTML). Jeśli to zrobisz, weryfikacja się nie powiedzie.
 • Użyj kodu dokładnie w takiej formie, w jakiej go podano. Nie modyfikuj go. Jeśli go zmodyfikujesz, weryfikacja się nie powiedzie.

Źródło: https://support.google.com

Komentarze

 1. 11 maja, 2017
  Małgosia Malicka

  Rewelacyjny wpis ;-). Podziwiam mocno ludzi z pasją i dzieleniem się nią. Dziękuję :=)

 2. 11 maja, 2017
  Małgosia Malicka

  Rewelacyjny wpis ;-). Podziwiam mocno ludzi z pasją i dzieleniem się nią. Dziękuję :=)