Dropshipping – co to jest i jak zacząć?

Ewa Reducha-Wiśniewolska
6 lutego, 2023
Przeczytasz w ~ 5 min.
dropshipping-co-to-jest-i-jak-zaczac

Chcesz sprzedawać online, jednak nie masz wystarczającego kapitału na magazynowanie tych wszystkich produktów lub nie zamierzasz lokować dużych pieniędzy na start? Nie szkodzi! Wypróbuj nowoczesne rozwiązanie w branży e-commerce, czyli dropshipping. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i zdecyduj, czy taki model jest dla Ciebie!

Na czym polega dropshipping?

Założenie sklepu internetowego i jego prowadzenie może wydawać się czasochłonne, kosztochłonne i energochłonne. Owszem, pewnych formalności czy opłat nie unikniesz, jednak wcale nie musisz wynajmować magazynu do przechowywania wszystkich towarów, jakie zamierzasz sprzedawać ani też zatrudniać pracowników do obsługi zamówień. Alternatywą dla tradycyjnego modelu sprzedaży jest dropshipping. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż dropshipping to, mówiąc najprościej, model logistyczny prowadzenia biznesu online, gdzie produkty są wysyłane do klienta bezpośrednio przez hurtownię, inaczej dostawcę.

model dropshippingu

To oznacza, że Ty, jako właściciel sklepu internetowego, zupełnie nie zajmujesz się wysyłką, nie musisz prowadzić magazynu, zatrudniać pracowników, nie kompletujesz ani też nie pakujesz zamówień. Masz więc dużo mniej obowiązków, a co za tym idzie – nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych. Właściwie to nawet nie widzisz tych towarów na własne oczy.

Twoja rola ogranicza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do wspomnianego dostawcy. Oczywiście zarabiasz tutaj dokładnie tak jak w klasycznym modelu – zyskiem jest narzucona marża, czyli różnica między ceną hurtową a detaliczną. Powinieneś więc skupić się na tym, by całą swoją energię wykorzystać na pozyskiwanie nowych klientów oraz na atrakcyjne zaprezentowanie oferty. Miej też świadomość, że do Ciebie należy obsługa ewentualnych reklamacji i zwrotów. 

Czy dropshipping jest legalny?

Jak przy każdych alternatywach, tak i tutaj może nasuwać się pytanie, czy dropshipping jest legalny? Odpowiedź jest tylko jedna – tak, dropshipping to legalny sposób prowadzenia sklepu online. Być może nawet sam wielokrotnie byłeś klientem takiego e-sklepu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

I tak jak w przypadku każdego biznesu, tak i tutaj musisz prowadzić księgowość, odprowadzać składki ZUS czy rozliczać podatek dochodowy. Powinieneś także na stronie sklepu zamieścić dane identyfikacyjne swojej firmy wraz z adresem i numerem NIP, dane kontaktowe, regulamin sklepu internetowego oraz warunki zwrotów i reklamacji, a także politykę prywatności, politykę cookies i dokumentację RODO.

Ponadto, jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek czy nieporozumień ze strony dostawcy, przygotuj wspólnie z prawnikiem umowę regulującą wszystkie warunki waszej współpracy.

Dropshipping – wady i zalety

Skoro już wiesz, co to jest dropshipping i na czym polega, to teraz czas na sprawdzenie, jakie zalety, ale i jakie wady, ma ten model sprzedaży online. Główną korzyścią jest brak potrzeby lokowania dużego kapitału na zatowarowanie, magazyn, kartony do wysyłki oraz ewentualnych pracowników (i na start, i później). Tak naprawdę płacisz hurtowni za produkt dopiero w momencie, gdy ktoś złoży na niego zamówienie w Twoim sklepie internetowym – dzięki temu ryzyko inwestycji jest naprawdę niskie. 

Dodatkowo możesz w pełni skupić się na reklamie produktów i dotarciu do jak największej liczby potencjalnych klientów. Nie jesteś też zmuszony do pracy w określonym miejscu – skoro nie ma stacjonarnego magazynu, to i Ty możesz pracować gdzie chcesz.

Zawsze jednak istnieje też druga strona medalu. I dropshipping nie jest w tym odosobniony. Jako że cała wysyłka towaru leży po stronie hurtowni, to może zdarzyć się sytuacja, że klient złoży zamówienie w Twoim sklepie, a Ty, przekazując je hurtowni, dowiesz się, że towar został wyprzedany. Możesz tego uniknąć, ustalając (automatyzując) wcześniej sposób komunikacji i informowania o stanach magazynowych hurtowni. 

Wadą jest też brak kontroli nad procesem wysyłki zamówienia. Wybierz więc solidną hurtownię, by wszystko zawsze było zrealizowane na czas, bez żadnych opóźnień. Niekiedy też są obawy, że hurtownik przejmie Twoją bazę danych o klientach i zacznie bezpośrednio do nich docierać.

Dropshipping – jak zacząć krok po kroku

Część teoretyczna za nami. Czas na konkrety – jeśli uważasz, że dropshipping jest dla Ciebie, skorzystaj z naszych wskazówek. Podpowiadamy, jak się za to wszystko zabrać w czterech krokach.

Ustal co sprzedawać

Oczywiście bez tego punktu nie da się przejść do kolejnego. W pierwszej kolejności musisz oczywiście zastanowić się, co tak naprawdę chcesz sprzedawać w ramach dropshippingu. Jakiego typu będą to produkty? Dobrze przemyśl profil swojego sklepu, biorąc pod uwagę potencjalnych klientów – czy to duża grupa, czy raczej niewielki segment? Lepiej też wybieraj produkty, na których będziesz mógł narzucić wyższą marżę oraz takie, które nie generują zwrotów i reklamacji (jak na przykład odzież i buty).

Załóż sklep internetowy

Produkty do sprzedaży wybrane, to teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko uruchomić swój sklep internetowy. W tym momencie możesz zdecydować się na gotowe oprogramowanie e-commerce z udogodnieniami lub też stworzyć sklep samodzielnie, przy wsparciu między innymi programisty i grafika. Zawsze jednak wcześniej sprawdź, czy masz techniczną możliwość integracji z rozwiązaniami dla dropshippingu. 

Istnieje jeszcze inna opcja – bez stawiania sklepu. Prawo dopuszcza również sprzedaż w marketplace’ach, na przykład na Allegro. Wówczas nie budujesz własnej strony, własnej marki, lecz wystawiasz setki, jeśli nie tysiące, aukcji.

Nawiąż współpracę z hurtownią

Bardzo ważnym krokiem jest także nawiązanie współpracy z hurtownią. Skoro nie zamierzasz wynajmować własnego magazynu, lecz sprzedawać na zasadzie dropshippingu, relacja z dobrym dostawcą jest niezbędna. Jak takiego znaleźć? Możesz oczywiście rozpocząć poszukiwania na własną rękę, ale jest też inny sposób – dostępne są platformy z bazą hurtowni, które oferują takie usługi.

Promuj swoje produkty w internecie

Konkurencja nie śpi, a nawet najlepszy produkt nie sprzeda się bez działań marketingowych. Tutaj możesz zdecydować się na reklamy płatne, na przykład w social mediach, które mają ogromny potencjał, ale i na pozycjonowanie witryny, tak by ściągnąć jak najwięcej ruchu organicznego z wyszukiwarki Google. Wykorzystaj rozsądnie swój czas – testuj różne metody dotarcia do klientów, optymalizuj stronę, zadbaj o unikalne opisy produktów, opisy alternatywne zdjęć, nagłówki, wyróżnij się na tle konkurencji, prowadź blog firmowy, współpracuj z influencerami. Wachlarz propozycji jest niemal niewyczerpywalny.

Czy dropshipping wymaga założenia działalności gospodarczej?

Na koniec jeszcze kilka spraw formalnych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami właścicielem sklepu internetowego działającego na zasadzie dropshippingu może być osoba, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Wówczas rozlicza się ona dokładnie tak samo jak inne nierejestrowane działalności – a więc odprowadza podatek, ale już nie opłaca składek ZUS. 

Istnieje jednak bardzo ważne ograniczenie. Mianowicie chodzi o to, że miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 50 procent minimalnego wynagrodzenia brutto (w pierwszym półroczu 2023 jest to 1745 zł brutto, w drugim zaś, po podwyżce, 1800 zł brutto). A to jeszcze nie wszystko. Hurtownie mogą uznawać, że bardziej wiarygodne są osoby mające zarejestrowaną firmę. Może się więc okazać, że bez firmy nie będą chciały podjąć z Tobą współpracy.

Podsumowując, dropshipping to prosty model biznesowy, dzięki któremu łatwiej jest rozpocząć własny biznes w Polsce. Nadaje się on i dużym, i małym sklepom. Przeanalizuj powyższe informacje i sam zdecyduj, czy warto decydować się na sklep oparty o dropshipping oraz jak się za to zabrać. Powodzenia! 

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 3

Bądź pierwszy i oceń tekst.

  Najczęściej zadawane pytania

  Czy można korzystać z dropshippingu, jeśli posiada się też swój asortyment?

  Dropshipping nie jest ograniczeniem działalności klasycznego sklepu internetowego. Jak najbardziej możesz mieć własne zasoby i sprzedawać je klientom, a dodatkowo korzystać z hurtowni zewnętrznej.

  Jakie prowizje od sprzedaży produktów (marżę) można narzucić?

  Zarobki właściciela sklepu opartego o model dropshippingu zależą od narzuconej marży. Ta zaś do rodzaju sprzedawanych produktów, od ich unikalności, jakości. Zazwyczaj marża waha się w okolicy 20-35 procent. Pamiętaj jednak, że to marketing w dużej mierze napędza sprzedaż, więc skup się na tych działaniach. Ponadto wynegocjuj dobre warunki z hurtownią, uwzględniając na przykład rabaty (z jej strony) przy dużych zamówieniach.

  Czy można korzystać z integracji z kilkoma hurtowniami?

  Platformy e-commerce umożliwiają bezproblemową integrację z wieloma hurtowniami, zwiększając w ten sposób możliwości oraz atrakcyjność Twojego sklepu, jak i szanse sprzedaży oferowanych produktów.

  Czy produkty z dropshippingu można sprzedawać na Allegro?

  Tak, polskie prawo dopuszcza właścicielom sklepów opartych o dropshipping sprzedawanie na platformach typu Allegro, OLX, Amazon, eBay, Facebook oraz poprzez porównywarki cen, jak Ceneo.

Ewa Reducha-Wiśniewolska

Content Marketing Specialist

Najpierw była ogromna miłość do książek, która ewoluowała w… miłość do pisania. Jak myślisz, czyje wypracowania szkolne były najdłuższe? Szybko się okazało, że umiem ubrać w słowa nie tylko błahe z pozoru rzeczy, ale też mocno specjalistyczne – i to w taki sposób, by każdy to zrozumiał. Pracuję w branży od 2014 roku. To doskonałe uczucie, kiedy możesz zarabiać na swojej pasji. Najlepiej się czuję w tematach parentingowych, urodowych i wnętrzarskich, jednak chętnie przyjmuję wyzwania – a tych naprawdę nie brakuje!