Google nie wyszukuje Twojej strony? Sprawdź najczęstsze problemy!

Marlena Czaczkowska
15 listopada, 2023
Przeczytasz w ~ 8 min.
dlaczego google nie wyszukuje strony

„Dlaczego Google nie wyszukuje mojej strony?” – nurtuje Cię to pytanie? Bardzo możliwe, że nie jest to przypadek, a efekt pewnych niedociągnięć. Być może popełniasz pewne błędy, które wpływają na jej widoczność. Co zrobić, aby strona zaczęła się pojawiać w wynikach wyszukiwania Google? Tego dowiesz się poniżej. Sprawdź koniecznie!

Nowa strona internetowa? Sprawdź, czy witryna/podstrona jest zaindeksowana

Jesteś świeżo upieczonym właścicielem nowej witryny internetowej? Radość przyćmiewa Ci brak jej widoczności w wynikach wyszukiwarki Google? Nie przejmuj się – być może to tylko chwilowe! Każda nowa strona internetowa wymaga bowiem zaindeksowania, na co Google potrzebuje trochę czasu. Może to trwać kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni, więc nie przejmuj się, jeśli dopiero niedawno ruszyłeś z jej działalnością.

Bardzo często ten sam problem dotyka stron niedawno zmienionych. Wprowadzałeś pewne zmiany w obrębie swojej witryny? W takim razie uzbrój się w cierpliwość i pozwól robotom Googla zaindeksować wprowadzone ulepszenia.

Minęło już trochę czasu? Zanim zaczniesz analizować inne potencjalne problemy, upewnij się, że Twoja strona lub podstrona została zaindeksowana przez Google. Możesz to w bardzo prosty sposób sprawdzić – wystarczy, że w pasku wyszukiwania wpiszesz komendę „site:twojadomena.pl” pod „twojadomena.pl” podstawiając adres swojej strony. Zaindeksowana strona (na przykładzie site:sempai.pl) będzie prezentowała się tak:

wyszukiwanie strona za pomocą komendy site

Jeśli Twoja strona się nie pojawi, oznacza to, że Google jej nie zindeksował. W wynikach zobaczysz informacje podobne do tych na poniższym screenie (na przykładzie site:twojadomena.pl).

sprawdzenie czy strona została zaindeksowana dzięki komendzie site:

W takim przypadku warto skorzystać z Google Search Console i poprosić o ręczne zindeksowanie strony. Jest to proste i z łatwością wykonasz to samodzielnie. Wystarczy, że otworzysz to narzędzie, w belce znajdującej się w lewym górnym rogu wyszukasz swoją usługę (tzn. stronę), a w górnej konsoli wyszukiwania wkleisz adres Twojej strony www do zaindeksowania. Dzięki temu wyświetli Ci się komunikat mówiący o tym, że adres URL znajduje się w Google. Na jego dole, po prawej, pojawi się okienko “Strona została zmieniona? Poproś o zaindeksowanie”. Wystarczy, że w to klikniesz, a Google zajmie się resztą.

Dlaczego nie ma mojej strony w wyszukiwarce Google?

Dlaczego Google nie wyszukuje strony, skoro została zaindeksowana? Problemów może być znacznie więcej! Istnieje bowiem wiele czynników mających wpływ na to, czy i jak Twoja witryna jest widoczna w wyszukiwarce. Co mogło pójść nie tak? 

Meta tag „noindex”, czyli blokada indeksowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google

Strona została zaindeksowana, a wciąż brak rezultatów? Sprawdź, czy w kodzie strony nie znajduje się przypadkiem meta tag „noindex”. Mówi on bowiem robotom wyszukiwarek, aby nie indeksowały danej strony. Jeśli niechcący dodałeś ten tag do ważnych podstron, musisz go usunąć, by roboty Google przestały omijać Twoją witrynę.

To dość proste zadanie. Otwórz główną stronę swojej witryny i poprzez kliknięcie w nią prawym przyciskiem myszy przejdź do opcji „Pokaż źródło strony”. W ten sposób otworzysz kod źródłowy strony, na początku którego znajdziesz interesujące Cię informacje. Blokada wygląda następująco:

<meta name=”robots” content=”noindex”>

Aby ją znieść, popraw na:

<meta name=”robots”content=”index”>

Blokada dostępu w pliku robots.txt

Plik robots.txt informuje roboty wyszukiwarek o tym, które adresy URL Twojej strony internetowej mają być indeksowane, a które nie. Jeśli zablokujesz w nim dostęp do ważnych podstron, Google nie będzie mógł ich zindeksować, a tym samym nie będą one widoczne w wynikach wyszukiwania. Upewnij się, że nie masz tam niechcianych blokad. 

Jak? W pole wyszukiwania wpisz adres swojej witryny i dodaj do niego “/robots.txt”. Wyświetli Ci się lista podstron z oznaczeniami “Allow:/” oraz “Disallow:/”. Polecenie “Allow:/” umożliwia robotom Google zaindeksowanie danej podstrony, zaś “Disallow:/” je ogranicza. Jeśli więc chcesz, aby dana podstrona jednak została zaindeksowana, koniecznie zmień polecenie na “Allow:/”.

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej

Wolno ładowane strony są mniej atrakcyjne i dla użytkowników, i dla Google. Prędkość ładowania strony to jeden z kluczowych czynników wpływających na doświadczenie użytkownika. Twoja strona internetowa była widoczna, ale nagle zniknęła? W dzisiejszych czasach, kiedy cierpliwość internautów jest na wagę złota, każda sekunda opóźnienia może oznaczać utratę potencjalnego klienta. Wolno ładujące się strony nie tylko zniechęcają odwiedzających, ale mogą również wpłynąć na zwiększenie współczynnika odrzuceń, co negatywnie odbija się na pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Sprawdź również: Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę i traktuje szybkość ładowania witryny jako jeden z ważniejszych czynników rankingowych. Jeśli więc witryna nie spełnia oczekiwanych standardów, może się to odbić na obniżeniu widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google, a nawet prowadzić do jej ukrycia. Jak więc poprawić szybkość jej ładowania się? Optymalizuj obrazy i skrypty oraz używaj narzędzi do kompresji, aby przyspieszyć ładowanie.

Brak optymalizacji lub niewłaściwe meta tagi

Meta tagi odgrywają kluczową rolę w komunikacji między Twoją stroną a wyszukiwarkami. Są one bowiem odpowiedzialne za dostarczanie robotom Googla krótkich informacji na temat zawartości Twojej witryny. W ten sposób pomagają im zrozumieć, jakie treści prezentujesz użytkownikom internetu. Jeśli Twoje meta tagi są źle zoptymalizowane lub ich po prostu brakuje, może to wpłynąć na postrzeganie i klasyfikowanie Twojej strony przez Google.

Niewłaściwie dobrany tytuł strony (title) czy opis (meta description) może nie tylko wpłynąć na niższą pozycję w wynikach wyszukiwania, ale także zniechęcić potencjalnych odwiedzających do kliknięcia w link prowadzący do Twojej strony. Dobrze zoptymalizowane meta tagi powinny być krótkie, konkretne i zawierać dobrane słowa kluczowe, które są istotne dla danej podstrony.

Pamiętaj też o innych ważnych meta tagach, takich jak np. “canonical”, który pomaga w walce z problemem zduplikowanej treści, czy “alt” dla obrazów, dzięki któremu roboty wyszukiwarek lepiej zrozumieją kontekst grafik obecnych na stronie.

Optymalizacja meta tagów to nie tylko techniczny aspekt SEO, ale także sztuka tworzenia atrakcyjnych i przekonujących opisów, które skłonią użytkowników do odwiedzenia Twojej strony. Poświęć im odpowiednio dużo uwagi i regularnie je aktualizuj, by witryna była dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania.

Duplicate content, czyli dlaczego powielona treść szkodzi zaindeksowaniu strony www

Zduplikowana treść, czyli powtarzające się te same fragmenty tekstu na różnych stronach, stanowi dość duży problem, jeśli chodzi o widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Google dąży bowiem do dostarczania użytkownikom unikalnych i wartościowych informacji, dlatego strony z powieloną zawartością często są traktowane jako mniej wartościowe. Co więcej, roboty wyszukiwarki miewają problem z rozstrzygnięciem, która wersja treści jest oryginalna, co w konsekwencji może prowadzić do obniżenia pozycji obu stron w wynikach wyszukiwania. 

Jeśli więc chcesz się cieszyć dobrą widocznością swojej witryny w Google, unikaj kopiowania treści z innych stron i twórz własne unikalne, wartościowe materiały. Pamiętaj, by nie dublować opisów produktów czy kategorii nawet dla tych samych produktów różniących się wyłącznie kolorem, a tworzyć całkowicie nowe na kolejne podstrony. Nieocenionym wsparciem przy tym mogą się okazać narzędzia do sprawdzania unikalności tekstu, z którymi łatwiej Ci będzie uniknąć efektu duplicate content.

Duża konkurencja = duży problem z widocznością strony w wynikach Google

“Moja strona nie jest widoczna w Google przez liczną konkurencję” – to zdanie brzmi znajomo? W niektórych branżach konkurencja w wynikach wyszukiwania jest ogromna, gdyż każdy chce zdobyć jak najwyższe pozycje, a dzięki nim większy ruch na stronie. W takich warunkach nawet drobne błędy w strategii SEO mogą sprawić, że zostaniesz w tyle.

Walka o lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania będzie wymagać od Ciebie zaawansowanych strategii SEO i inwestycji w reklamę. Aby zapewnić sobie lepszą pozycję, musisz dbać o ciągłe monitorowanie przeprowadzanych działań, analizować konkurencję i dostosowywać swoją strategię do zmieniającego się rynku. 

Backlink – dlaczego niskiej jakości linki zwrotne lub ich brak Ci szkodzi?

Linki zwrotne, nazywane również backlinkami, odgrywają kluczową rolę w procesie pozycjonowania strony. Są one istotne pod względem widoczności strony, ponieważ wyszukiwarki traktują je jako “głosy zaufania” dla Twojej witryny. Jednak nie wszystkie linki są równe.

Brak linków zwrotnych może sugerować robotom Google, że Twoja witryna nie jest uznawana za wartościową w środowisku internetowym. Z kolei posiadanie linków z niskiej jakości stron, zwłaszcza z tzw. “farm linków”, może prowadzić nawet do nałożenia na nią kary przez Google. Z tego też powodu musisz dbać o to, by linki zwrotne pochodziły wyłącznie z zaufanych, wartościowych źródeł.

Jak to zrobić? Przede wszystkim stawiaj na jakość, a nie ilość. Zdecydowanie lepiej jest mieć kilka mocnych linków niż mnóstwo słabej jakości, dlatego nie kupuj tych nienaturalnych. Do tego twórz wartościową treść, dzięki której przyciągniesz naturalne linki z innych stron i korzystaj z narzędzi do monitorowania linków zwrotnych, a osiągniesz oczekiwane efekty.

Złośliwe oprogramowanie: problemy dotyczące bezpieczeństwa

Wyszukiwarka Google traktuje bezpieczeństwo swoich użytkowników jako priorytet. Jeśli więc na Twojej stronie roboty Google wykryją złośliwe oprogramowanie, mogą ją tymczasowo usunąć z wyników wyszukiwania, a tym samym sprawić, że będzie ona niewidoczna. Przy próbie otwarcia witryny może też pojawić się komunikat informujący potencjalnego odwiedzającego o tym, że strona jest niebezpieczna. Często wygląda to tak:

wyszukiwanie strony w google błąd

Jak tego uniknąć? Systematycznie aktualizuj wszystkie składniki strony. Korzystaj wyłącznie z zaufanych źródeł, gdy będziesz instalował nowe dodatki. Regularnie skanuj swoją witrynę w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. A jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane zachowania strony, nie czekaj – podejmij niezbędne kroki do ich usunięcia.

Podsumowanie – brak strony w wynikach wyszukiwania to nie wyrok!

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google to klucz do sukcesu każdej strony internetowej. Zauważyłeś, że Twoja witryna jest całkowicie niewidoczna? Nie lekceważ problemu! Przeanalizuj powyższe aspekty i zoptymalizuj dostrzeżone błędy, a szybko przekonasz się, jak bardzo są one wartościowe dla ruchu na witrynie. I pamiętaj, że pozycjonowanie jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania, więc nie czekaj – zacznij już dziś, by jak najszybciej poprawić widoczność swojej strony. Powodzenia!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 4

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Marlena Czaczkowska

Senior Content Marketing Specialist

Miłość do poprawnie stawianych przecinków i kropek zauważyłam u siebie już w podstawówce. Czy może być bowiem większa przyjemność od wytknięcia komuś tej drobnej pomyłki w tekście pisanym? Ale to wszystko oczywiście z przymrużeniem oka ;) Jako copywriterka najchętniej piszę o zdrowiu i roślinach, ale niestraszne są mi także tematy wymagające głębszego reaserchu. Po godzinach uwielbiam malowanie po numerach, jazdę rowerem i grzebanie w ogródku.