Looker Studio – czym jest i dlaczego warto korzystać z tego narzędzia?

Marlena Czaczkowska
15 stycznia, 2024
Przeczytasz w ~ 6 min.
looker studio seo

Dokładna analiza danych w e-commerce jest niezwykle ważna – to ona bowiem pozwala zrozumieć potrzeby klientów i wprowadzić zmiany, które będą na nie odpowiadały. Gubisz się w ich gąszczu? Szukasz narzędzia, które przekształci zebrane dane w przejrzyste raporty? Koniecznie poznaj Google Looker Studio, który ułatwi Twoją pracę bez względu na to, czy prowadzisz niewielką, czy pokaźną firmę. Sprawdź, jakie korzyści możesz czerpać z tego rozwiązania!

Looker Studio: co to jest?

Looker Studio to bezpłatne narzędzie do wizualizacji danych, które pozwala swoim użytkownikom na tworzenie niestandardowych raportów i pulpitów nawigacyjnych. Z jego pomocą możesz łatwo przekształcić surowe dane z różnych źródeł w przejrzyste, interaktywne raporty w postaci np. wykresów czy map. 

Jeśli szukasz rozwiązania, które umożliwi Ci integrację z innymi produktami Google, to Looker Studio będzie świetnym wyborem. Ułatwi Ci on automatyzację i udostępnianie danych w zespołach, a także znacząco poprawi ich prezentację, a przez to i ich zrozumienie. Z Looker Studio łatwiej Ci będzie podjąć świadome decyzje biznesowe.

Jak Google Data Studio przerodziło się w Looker Studio?

Google Data Studio to powstałe w 2016 roku narzędzie do tworzenia i prezentowania raportów. Z jego pomogą użytkownicy Googla mogli przekształcać pozyskiwane z różnych źródeł dane w proste w zrozumieniu raporty czy pulpity nawigacyjne. Z czasem Google postanowiło rozszerzyć jego możliwości i połączyć z Lookerem, platformą analityczną dla biznesu. 

W 2020 roku Google zakupiło Looker, a w 2022 roku przeprowadziło integrację obu narzędzi i ich rebranding. W efekcie powstało kompleksowe narzędzie do analizy i wizualizacji danych o nazwie Looker Studio.

Jakie raporty można stworzyć w Looker Studio?

Google Looker Studio umożliwia tworzenie raportów na podstawie danych pozyskiwanych z różnych źródeł. Możesz pobierać dane m.in. z narzędzi Google:

 • Google Analytics;
 • Google Ads;
 • Google Sheets;
 • Search Console;
 • YouTube Analytics;
 • Search Ads 360.

Raporty stworzysz także na podstawie samodzielnie zaimportowanych plików czy tych przechowywanych w chmurze. Co więcej, Looker Studio umożliwia także partnerski przesył danych m.in. z: 

 • Facebook Ads; 
 • Instagram Insights; 
 • Shopify; 
 • TikTok Ads; 
 • illumin;
 • Scoby Analytisc.

Czy w raporcie Looker Studio istnieje możliwość zmiany zakresu dat?

Czy w raporcie Looker Studio mam możliwość zmiany zakresu dat? Tak, w Looker Studio możesz zmieniać zakres dat w tworzonym raporcie. Kontrolki konfiguruj według własnych potrzeb, decydując się na samodzielne ustawienie konkretnego zakresu dni lub stosując różne zdefiniowane zakresy, np. „Ostatnie 7 dni” czy „Ostatnie 30 dni”.

Jak uzyskać dostęp do narzędzia Looker Studio?

Dostęp do Looker Studio ma każda osoba posiadająca konto Google, dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o jego założenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Po utworzeniu i zalogowaniu się do konta Google wystarczy przejść na stronę:

https://lookerstudio.google.com/overview

Wyświetli Ci się główna strona narzędzia, a wraz z nią różne szablony raportów. 

narzędzie looker studio

Aby rozpocząć korzystanie z Looker Studio, dokończ rejestrację. Wybierz „Pusty raport”, a następnie uzupełnij puste pola w wyskakującym oknie:

google looker studio

Wybierz kraj, podaj nazwę firmy i zaakceptuj warunki korzystania z usługi. Następnie pokaże się kolejne okienko – określ w nim, jakie powiadomienia chcesz otrzymywać. Gdy to zrobisz, zyskasz kompletny dostęp do narzędzia.

Jakie są główne zalety korzystania z Looker Studio?

Narzędzie Looker Studio to wiele korzyści dla niewielkich czy dużych przedsiębiorstw, a także dla osób zajmujących się zawodowo analizą danych, np. specjalistów SEO. Jakie dokładnie zalety posiada to rozwiązanie?

Looker Studio, czyli integracja z wieloma źródłami danych

Główną zaletą Looker Studio jest możliwość integracji tego narzędzia z wieloma źródłami danych. Dzięki temu jako użytkownik masz szansę na łatwe przesyłanie danych między poszczególnymi narzędziami i ich przeglądanie oraz analizowanie w jednym miejscu. To zaś przekłada się na sprawność, ale i wygodę pracy, znacznie ułatwiając proces tworzenia kompleksowych raportów.

Zaawansowane funkcje analityczne

Jeśli zależy Ci na potężnym narzędziu, które dostarczy Ci wiele zaawansowanych funkcji analitycznych, to koniecznie skorzystaj z Looker Studio. Zawarte w nim opcje filtrowania, segmentacji i agregacji danych pozwalają na szczegółowe badanie trendów i wzorców, ułatwiając tym samym wykrywanie insightów biznesowych. 

Niezwykłą korzyścią jest również to, że interaktywne raporty i dashboardy umożliwiają eksplorowanie danych w czasie rzeczywistym, co pozwoli Ci na dynamiczną analizę i szybką reakcję na zmieniające się trendy. Możliwość tworzenia niestandardowych obliczeń i formuł da Ci także kontrolę nad sposobem prezentacji danych, umożliwiając wyciągnięcie bardziej złożonych wniosków. 

Bezpieczeństwo i przystępność narzędzia

Jedną z kluczowych zalet korzystania z Looker Studio jest jego bezpieczeństwo i przystępność, co czyni je atrakcyjnym narzędziem dla firm każdej wielkości. Jako produkt Google, Looker Studio korzysta z zaawansowanych protokołów bezpieczeństwa danych, zapewniając, że informacje w nim przetwarzane są odpowiednio chronione. A co więcej, integracja z Google Workspace umożliwia łatwe zarządzanie dostępem i uprawnieniami, pozwalając Ci na kontrolę tego, kto może widzieć i edytować raporty. 

Looker Studio jest bezpłatny, więc jest to zaawansowane narzędzie analityczne dostępne nawet dla mniejszych firm, które nie dysponują dużym budżetem na oprogramowanie. I co ważne, łatwość użycia i intuicyjny interfejs drag-and-drop pozwalają na szybkie tworzenie raportów bez konieczności posiadania rozległej wiedzy technicznej. 

Szybkość działania Looker Studio

Szybkość działania Looker Studio to jedna z głównych zalet korzystania z tego narzędzia, ponieważ znacząco poprawia ona efektywność pracy analitycznej. Looker Studio umożliwia szybkie ładowanie danych i generowanie raportów, tym samym umożliwiając śledzenie rynku w czasie rzeczywistym. To zaś przełoży się na Twoje możliwości biznesowe, ułatwiając Ci wyłapanie najkorzystniejszych pod Twoim względem zmiennych i dostosowanie do nich swoich działań.

Looker Studio na potrzeby SEO – wszechstronne zastosowanie

Google Looker Studio jest narzędziem, które może znacząco wspierać działania SEO poprzez wszechstronne zastosowanie w analizie i wizualizacji danych. Dzięki integracji ze źródłami takimi jak Google Analytics czy Search Console może być wykorzystany do analizy ruchu internetowego.

Looker Studio SEO umożliwia tworzenie kompleksowych raportów. Specjaliści mogą w łatwy sposób monitorować kluczowe wskaźniki, np. ruch organiczny, pozycje słów kluczowych, zachowania użytkowników oraz wiele innych aspektów związanych z optymalizacją strony pod wyszukiwarki. Dostępne w nim personalizowane pulpity pozwalają na śledzenie zmian w rankingu i efektywności strony, a także identyfikowanie trendów i problemów wymagających uwagi. To wszystko sprawia, że Looker Studio jest cennym narzędziem w arsenale każdego specjalisty SEO, pomagającym w prowadzeniu lepiej dobranych strategii optymalizacji dla lepszej widoczności strony w wyszukiwarkach.

Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie Twoim codziennym wsparciem w analizie danych, nie czekaj – zapoznaj się z możliwościami Google Looker Studio! Z tym narzędziem w prostszy i szybszy sposób przetworzysz surowe dane w czytelne wykresy, które pomogą Ci w podjęciu kolejnych biznesowych decyzji. Sprawdź koniecznie!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Marlena Czaczkowska

Content Marketing Specialist

Miłość do poprawnie stawianych przecinków i kropek zauważyłam u siebie już w podstawówce. Czy może być bowiem większa przyjemność od wytknięcia komuś tej drobnej pomyłki w tekście pisanym? Ale to wszystko oczywiście z przymrużeniem oka ;) Jako copywriterka najchętniej piszę o zdrowiu i roślinach, ale niestraszne są mi także tematy wymagające głębszego reaserchu. Po godzinach uwielbiam malowanie po numerach, jazdę rowerem i grzebanie w ogródku.