6 Najczęstszych błędów popełnianych przy starcie/działaniu w ramach kampanii marketing automation

Michał Zieziula
28 czerwca, 2023
Przeczytasz w ~ 7 min.
Blog_6-Najczęstszych-błędów-Marketing-Automation (1)

Marketing Automation to proces skomplikowany, który wymaga precyzyjnego planowania i realizacji. Aby uniknąć błędów i osiągnąć jak najlepsze wyniki, należy dokładnie przeanalizować cele biznesowe, grupę docelową i stworzyć plan strategii. W tym artykule przedstawiliśmy najczęstsze błędy, które firmy popełniają przy starcie działań w ramach Marketing Automation:

  1. Brak planu i strategii
  2. Brak segmentacji grupy docelowej
  3. Brak integracji z innymi systemami
  4. Brak optymalizacji kampanii
  5. Nieodpowiednie wykorzystanie narzędzi Marketing Automation
  6. Brak wsparcia ze strony zespołu

Brak planu i strategii

Pierwszym błędem jest brak planu i strategii. O tym, jak ważne są to elementy w skutecznym wdrażaniu Marketing Automation, doskonale wie CEO, Strateg E-commerce i Marketingu w Strigoo = Paweł Paszkowski, którego poprosiliśmy o komentarz:

Komentarz-ekspercki-_-Strategia-pomaga-w-uporzadkowaniu.

Wielu przedsiębiorców zaczyna działać w obszarze Marketing Automation bez dokładnego zdefiniowania celów biznesowych i strategii, co prowadzi do rozproszenia działań i ciągłych zmian w założeniach, finalnie skutkując brakiem ich skuteczności. Sama decyzja o wdrożeniu automatyzacji marketingu powinna wynikać z określonych wcześniej taktyk i realizować konkretne cele strategiczne. Strategia pomaga w uporządkowaniu i określeniu kierunków działania całej firmy. Opisuje dokładnie grupę docelową, przewagi konkurencyjne, benefity wynikające z oferty czy też propozycję wartości. Mając takie informacje, dużo łatwiej jest zaplanować konkretne scenariusze automatyzacji i sposób komunikacji z klientem. Wynikać one będą bowiem z celów określonych w strategii. Co więcej, dobrze przygotowana strategia i plan działania pozwolą uniknąć, często bardzo kosztownych, błędów wyboru odpowiedniego systemu. Bardzo często bowiem organizacja wdraża rozwiązania zbyt zaawansowane, które z jednej strony są zbyt skomplikowane, a z drugiej — nie dają możliwości zwrotu inwestycji w te narzędzia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu odpowiedniej strategii — sięgnij po pomoc wykwalifikowanych Specjalistów. 

Brak segmentacji grupy docelowej

Drugim błędem jest brak segmentacji grupy docelowej. Wielu przedsiębiorców chce dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, co prowadzi do tworzenia ogólnych kampanii marketingowych, które nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. Dlatego też, przed rozpoczęciem działań w ramach Marketing Automation, należy dokładnie przeanalizować grupę docelową i stworzyć odpowiednie segmentacje, które pozwolą na bardziej precyzyjne i skuteczne działania. Do tego celu warto przygotować persony.

Persona to w skrócie opis wirtualnej osoby, sylwetka potencjalnego klienta, widza lub np. gościa naszej strony. Tłumacząc ideę person na inny język — są to po prostu definicje archetypów różnych segmentów odbiorców, przedstawicieli grupy docelowej.

Finalnie — dzięki połączeniu strategii oraz zwizualizowania wspomnianych person — dowiemy się na przykład, że nasi odbiorcy to osoby w młodym wieku, robiące zakupy korzystając z promocji i kodów rabatowych. Dzięki takim informacjom możemy dopasować treść komunikatu oraz wartości dodane, które pojawią się w treści maila, sms-a czy webpusha.

Brak integracji z innymi systemami

Kolejnym błędem jest brak integracji z innymi systemami, takimi jak CRM, czy też systemy sprzedaży. Brak integracji prowadzi do powstawania osobnych baz danych, które nie są ze sobą powiązane, co utrudnia i spowalnia procesy biznesowe. Musimy zadbać o stałą komunikację między serwerem naszej strony a narzędziem, którym się posługujemy w ramach działań marketing automation.

Taka wymiana informacji między poszczególnymi systemami pozwoli Ci na utrzymanie przejrzystości Twoich działań, stałej analizy danych o ruchu na Twojej stronie oraz — w przypadku niektórych narzędzi do obsługi kampanii Marketing Automation — kierowania działaniami pracowników poprzez automatyzację części procesów i schematów postępowania np. w przypadku nowych leadów i zapytań ofertowych.

Brak optymalizacji kampanii

Czwartym błędem jest brak optymalizacji kampanii. Wielu przedsiębiorców tworzy kampanie marketingowe, ale nie analizuje ich wyników i nie dostosowuje strategii, co prowadzi do braku skuteczności działań. Aby analizować dane na wielu płaszczyznach, rekomendujemy weryfikację wyników w zewnętrznych narzędziach analitycznych takich jak GA4. To pozwoli nam na analizę wyników w różnych modelach atrybucji konwersji.

Dzięki prawidłowo pozyskiwanym danym ze strony będziemy w stanie badać np. jak zmienia się współczynnik odrzuceń, ile czasu Twoi użytkownicy spędzają na stronie i jak głęboko się w nią zagłębiają. .

Jeżeli nie korzystasz jeszcze z GA4 lub nie wiesz, jak go wdrożyć – sprawdź nasze szkolenia oraz ofertę.Analityka-Webowa_simple_button

Nieodpowiednie wykorzystanie narzędzi Marketing Automation

Piątym błędem jest nieodpowiednie lub nieumiejętne wykorzystanie narzędzi Marketing Automation. Wielu przedsiębiorców skupia się tylko na automatyzacji procesów, nie wykorzystując pełni możliwości narzędzi, takich jak personalizacja komunikacji, lead scoring czy lead nurturing. Warto również pamiętać, że większość narzędzi pozwala na automatyzację nie tylko komunikatów, które kierujemy do naszych Klientów, ale dzięki rozbudowanym funkcjom tych narzędzi, możemy również automatyzować procesy wewnątrz naszej firmy jak np. przypisywanie zadań dla naszych handlowców na podstawie zebranych danych o monitorowanym kontakcie i jego wyniku scoringowym.

Scoring w kampaniach marketing automation odnosi się do procesu przyznawania punktacji (lub oceny) potencjalnym klientom w oparciu o ich zachowanie i interakcję z Twoją stroną czy też komunikatami np. mailowymi jakie wysyłasz do swoich subskrybentów.

Idea scoringu polega na przypisaniu punktów za określone działania lub zachowania użytkowników. Na przykład, otwarcie e-maila może przynieść 1 punkt, kliknięcie w link wewnątrz e-maila może przynieść 5 punktów, a pobranie materiałów informacyjnych z Twojej strony internetowej może przynieść 10 punktów. Im więcej punktów uzyska dana osoba, tym bardziej jest zaangażowana i zainteresowana Twoimi ofertami.

W zależności od narzędzia do automatyzacji marketingu możesz dostosować zasady przyznawania punktów do swoich indywidualnych potrzeb i strategii marketingowej.

Scoring pomaga w identyfikacji najbardziej obiecujących potencjalnych klientów. Osoby z wysoką punktacją mogą być automatycznie przenoszone do kolejnych etapów kampanii marketingowej lub otrzymywać bardziej ukierunkowane i spersonalizowane treści marketingowe. Może to obejmować wysyłanie ofert sprzedaży, przypomnienia o opuszczonym koszyku lub zaproszenia do wydarzeń. Scoring pozwala zoptymalizować proces automatyzacji marketingu, koncentrując się na potencjalnych klientach o największym prawdopodobieństwie konwersji.

Ważne jest, aby stale monitorować i analizować wyniki scoringu, aby dostosować swoje strategie marketingowe i podejścia do klientów. Scoring może pomóc Ci zoptymalizować kampanie marketingowe, zwiększyć skuteczność generowania leadów i poprawić wyniki sprzedaży poprzez skoncentrowanie się na najbardziej obiecujących prospektach.

Jeżeli wiesz, czego potrzebujesz, ale zastanawiasz się, które narzędzie będzie najlepsze do spełnienia Twoich biznesowych marzeń – sprawdź naszą ofertę Marketing Automation.Analityka Webowa 3 4

Brak wsparcia ze strony zespołu

Szósty i ostatni błąd, jaki chcemy uwzględnić w tym artykule, to brak wsparcia ze strony zespołu. Wielu przedsiębiorców zatrudnia tylko jedną osobę, która ma zajmować się Marketing Automation, co prowadzi do przeciążenia pracy i braku efektywności działań. Dlatego przed rozpoczęciem działań w ramach Marketing Automation należy dokładnie przeanalizować potrzeby zespołu i zapewnić odpowiednie wsparcie.

Podsumowanie

Podsumowując, aby osiągnąć sukces przy starcie działań w ramach Marketing Automation, firmy muszą dokładnie przeanalizować swoje cele biznesowe, grupę docelową i stworzyć plan strategii, który uwzględni te czynniki. Należy również pamiętać o segmentacji grupy docelowej, integracji z innymi systemami, optymalizacji kampanii, odpowiednim wykorzystaniu narzędzi Marketing Automation oraz zapewnieniu odpowiedniego wsparcia ze strony zespołu. Uniknięcie powyższych błędów i skuteczna realizacja procesów Marketing Automation może przynieść wiele korzyści dla firmy, w tym zwiększenie sprzedaży, wzrost lojalności klientów i usprawnienie procesów biznesowych.

Wartością kluczową w osiąganiu sukcesu w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie marketingu, jest umiejętność efektywnego wykorzystania narzędzi takich jak marketing automation. Dzięki niemu możesz osiągnąć większą skuteczność, lepsze wyniki sprzedażowe i bardziej ukierunkowane działania marketingowe.

W Sempai wiemy, że kampanie marketing automation mogą być skomplikowane i wymagać zaangażowania, zasobów i doświadczenia. Dlatego oferujemy Ci nasz doświadczony zespół specjalistów, którzy posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego wdrożenia i obsługi Twoich kampanii marketing automation.

Nasi eksperci są dobrze zaznajomieni z najnowszymi trendami w marketingu, posiadają wiedzę techniczną i doświadczenie w pracy z różnymi narzędziami do automatyzacji. Możemy zaoferować Ci pełne wsparcie na każdym etapie, od planowania i wdrażania kampanii po monitorowanie, analizę i optymalizację.

Nie czekaj dłużej! Jeśli szukasz profesjonalnego partnera, który pomoże Ci wykorzystać pełny potencjał kampanii marketing automation, to Sempai jest gotowy na współpracę.

Skontaktuj się z nami już dziś, abyśmy mogli omówić Twoje cele i potrzeby. Zaufaj naszemu doświadczeniu i wiedzy, a pomożemy Ci osiągnąć sukces w dziedzinie kampanii marketing automation.

Niech Twoja firma stanie się liderem w swojej branży dzięki skutecznej i spersonalizowanej komunikacji z klientami.
Pozwól Sempai być Twoim przewodnikiem w świecie marketing automation.

Zobacz, jak możemy pomóc Ci osiągnąć sukces!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 7

Bądź pierwszy i oceń tekst.