Czym jest Search Generative Experience (SGE)?

Krzysztof Żałobiński
20 maja, 2024
Przeczytasz w ~ 12 min.
Blog_Czym-jest-Search-Generative-Experience-(SGE)

Search Generative Experience (SGE) to eksperymentalna funkcja wyszukiwarki Google, która wykorzystuje sztuczną inteligencję generatywną (generative AI) do przedstawiania użytkownikom szybkich i przejrzystych przeglądów tematów wyszukiwania – bez konieczności klikania poszczególnych stron internetowych.

SEO ecommerce

SGE działa na dwa sposoby:

 • Strona wyników wyszukiwania – podczas wyszukiwania czegoś w Google, obok tradycyjnych wyników wyszukiwania (linki do stron internetowych) SGE może przedstawić krótkie podsumowanie na temat wyszukiwanego hasła. Podsumowanie to jest tworzone przez AI i zawiera najważniejsze informacje z różnych źródeł.
 • Przeglądanie stron internetowych – korzystając z SGE podczas przeglądania Internetu, możesz uzyskać pomoc AI w zrozumieniu strony internetowej, którą właśnie czytasz. SGE może na przykład podsumować główne punkty strony lub znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania bezpośrednio na stronie.

SGE jest obecnie dostępne tylko w języku angielskim i jest na etapie eksperymentalnym. Google cały czas pracuje nad ulepszaniem tej funkcji.

key-points
(źródło: opracowanie własne)
key-points-sge
(źródło: opracowanie własne)

Co będziemy mogli robić dzięki SGE?

Możliwości SGE stale ewoluują wraz z rozwojem technologii sztucznej inteligencji. Możemy jednak spodziewać się, że w przyszłości SGE umożliwi nam:

 • Uzyskiwanie bardziej spersonalizowanych wyników wyszukiwania: SGE będzie w stanie uwzględniać naszą historię wyszukiwania, zainteresowania i lokalizację, aby dostarczać nam bardziej trafnych wyników.
 • Prowadzenie rozmów z wyszukiwarką: Zamiast wpisywania słów kluczowych będziemy mogli zadawać pytania wyszukiwarce naturalnym językiem i uzyskiwać wyczerpujące odpowiedzi.
 • Tworzenie niestandardowych treści: SGE będzie mogła generować różne kreatywne formaty tekstowe, takie jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp. na podstawie naszych wskazówek.
 • Dostęp do informacji w różnych językach: SGE będzie w stanie tłumaczyć teksty w czasie rzeczywistym, co ułatwi nam dostęp do informacji w różnych językach.
SGE - tłumaczenie
(źródło: opracowanie własne)

Jak działa SGE?

SGE korzysta z zaawansowanych technologii generatywnej sztucznej inteligencji, która umożliwia tworzenie nowych treści, takich jak teksty, kody, obrazy, oraz analizowanie wyników wyszukiwania i pisanie zwięzłych podsumowań. Kluczowym aspektem jest analiza intencji wyszukiwania, co pozwala lepiej zrozumieć rzeczywiste potrzeby użytkownika.

 

SGE (Search Generative Experience) działa poprzez połączenie kilku kluczowych elementów:

 • Sztuczna inteligencja generatywna (generative AI): To rdzeń SGE. Jest to typ sztucznej inteligencji, który może tworzyć nowe treści, takie jak tekst, kod lub obrazy. W przypadku SGE sztuczna inteligencja generatywna analizuje wyniki wyszukiwania i tworzy krótkie podsumowania, które odpowiadają na zapytanie użytkownika.
 • Analiza intencji wyszukiwania: SGE nie ogranicza się tylko do wyszukiwania słów kluczowych. Analizuje również intencję wyszukiwania użytkownika, aby zrozumieć, czego tak naprawdę szuka. Dzięki temu SGE może dostarczyć bardziej trafne i pomocne odpowiedzi.
 • Wyszukiwanie informacji: SGE nie ogranicza się jedynie do podsumowania pierwszej strony wyników. Może również czerpać informacje z wielu źródeł, aby zapewnić użytkownikowi bardziej kompleksowy przegląd danego tematu.
 • Interfejs użytkownika: SGE wprowadza zmiany w interfejsie wyszukiwarki Google. Na przykład, może wyświetlić podsumowanie AI Snapshot zawierające najważniejsze informacje tuż obok wyników organicznych. Użytkownicy mogą również zobaczyć opcję “zadaj dodatkowe pytanie”, która pozwala im drążyć dany temat.

Ogólnie rzecz ujmując, SGE działa jako pośrednik między użytkownikiem a tradycyjnymi wynikami wyszukiwania. Używa sztucznej inteligencji generatywnej do syntezy informacji z wielu źródeł i przedstawia ją w łatwo przyswajalny sposób, oszczędzając użytkownikowi czasu i wysiłku.

rower-sge
źródło: https://blog.google/products/search/generative-ai-search/

 

Jak SGE zmieni wyniki wyszukiwania?

Search Generative Experience (SGE) wprowadza znaczące zmiany w wynikach wyszukiwania Google, obejmujące:

Format:

 • Moduł SGE: Na górze strony wyszukiwania pojawi się nowy moduł SGE, zawierający podsumowanie generowane przez sztuczną inteligencję na podstawie zapytania użytkownika. Podsumowanie to może obejmować tekst, obrazy, a nawet interaktywne elementy.
 • Tradycyjne wyniki: Poniżej modułu SGE nadal wyświetlane będą tradycyjne wyniki wyszukiwania, czyli lista linków do stron internetowych.

Funkcjonalność:

 • Szybkie odpowiedzi: SGE może dostarczać szybkich odpowiedzi na pytania użytkowników, bez konieczności klikania w poszczególne strony internetowe.
 • Wnikliwe podsumowania: SGE może generować wyczerpujące podsumowania złożonych tematów, agregując informacje z wielu źródeł.
 • Interaktywność: SGE może oferować interaktywne funkcje, takie jak możliwość zadawania dodatkowych pytań lub przeglądania różnych perspektyw danego tematu.
 • Personalizacja: SGE może dostosowywać wyniki do indywidualnych potrzeb użytkowników, biorąc pod uwagę ich historię wyszukiwania i preferencje.

Wpływ na SEO:

 • Znaczenie długich treści: Długie, wartościowe treści nadal będą miały znaczenie dla SEO, ponieważ SGE będzie je wykorzystywać do generowania podsumowań i odpowiedzi na pytania.
 • Skupienie na użyteczności: Należy tworzyć treści skoncentrowane na konkretnych potrzebach użytkowników i dostarczać im przydatnych informacji w jasny i zwięzły sposób.
 • Aktualizacje treści: Regularne aktualizowanie i ulepszanie treści może pomóc w zapewnieniu ich widoczności w SGE.

Ogólnie rzecz biorąc, SGE stawia większy nacisk na zrozumienie intencji użytkownika i dostarczanie mu szybkich, trafnych i przydatnych informacji. Oznacza to, że strony internetowe, które zapewniają wartościowe treści w zwięzły i angażujący sposób, będą miały większe szanse na znalezienie się w wynikach wyszukiwania SGE.
Należy jednak zauważyć, że SGE jest nadal w fazie rozwoju i jego wpływ na SEO może się zmieniać w miarę upływu czasu. Znakomite badanie przeprowadził portal, który zbadał jak zmienia się wyniki i do jakich branż będą generowane wyniki SGE.

Co będzie premiował algorytm SGE?

Wprowadzenie SGE wpłynie zarówno na format, jak i funkcjonalność wyników wyszukiwania. Nowy moduł SGE z podsumowaniami generowanymi przez AI pojawi się na stronie wyników, a tradycyjne wyniki wyszukiwania zostaną umieszczone poniżej. Zmiana ta ma na celu szybszy dostęp do kluczowych informacji.

Funkcjonalność wyników wyszukiwania zostanie wzbogacona o szybkie odpowiedzi i szczegółowe podsumowania, co zwiększy interaktywność i personalizację. Użytkownicy będą mogli uzyskać więcej informacji bez konieczności przeglądania wielu stron, co znacznie usprawni proces wyszukiwania.

Należy jednak pamiętać, że nie każde zapytanie uruchomi sekcję SGE. Najczęściej będą to pytania zawierające takie słowa jak: „jak”, „gdzie”, „kiedy”, „najlepsze” czy „koszt”.

sge-sekcja
(źródło: opracowanie własne)

 

Chociaż dokładne szczegóły algorytmu SGE nie są publicznie dostępne, możemy wnioskować o tym, jakie czynniki będzie on premiował na podstawie jego celu i sposobu działania:

Dostarczanie trafnych i przydatnych informacji:

 • Treści ukierunkowane na konkretne słowa kluczowe: SGE prawdopodobnie będzie preferowało treści, które są dobrze zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych używanych przez użytkowników w zapytaniach.
 • Wysoka jakość merytoryczna: Treści powinny być dokładne, wiarygodne i zawierać wartościowe informacje dla użytkowników.
 • Użyteczna struktura: Treści powinny być dobrze zorganizowane, łatwe do czytania i skanowania, z użyciem nagłówków, podtytułów i list.
 • Kompleksowość: Treści powinny kompleksowo omawiać dany temat, dostarczając użytkownikom wszystkich niezbędnych informacji.

Zapewnienie pozytywnego doświadczenia użytkownika:

 • Angażujący język: Treści powinny być napisane w sposób jasny, zwięzły i interesujący dla użytkowników.
 • Formaty multimedialne: Stosowanie obrazów, filmów, infografik i innych formatów multimedialnych może poprawić czytelność i zaangażowanie użytkowników.
 • Szybkość ładowania: Strony powinny szybko się ładować, aby zapewnić użytkownikom płynne korzystanie z witryny.
 • Responsywność: Strony powinny być responsywne i poprawnie wyświetlać się na różnych urządzeniach, takich jak smartfony i tablety.

Budowanie zaufania i autorytetu:

 • Renomowane źródła: Treści powinny pochodzić z wiarygodnych i renomowanych źródeł.
 • Autorzy eksperci: Treści powinny być tworzone przez ekspertów w danej dziedzinie.
 • Opinie i recenzje: Pozytywne opinie i recenzje użytkowników mogą zwiększyć wiarygodność strony.
 • Linki zewnętrzne: Otrzymywanie linków z wysokiej jakości stron internetowych może sygnalizować wyszukiwarce Google, że strona jest wartościowa.

Zgodność z zasadami wyszukiwarki Google:

 • Unikanie spamu i manipulacji: Stosowanie technik black hat SEO może negatywnie wpłynąć na ranking strony w SGE.
 • Przestrzeganie wytycznych dotyczących jakości treści: Należy przestrzegać wytycznych Google dotyczących jakości treści, aby zapewnić, że strona spełnia standardy wyszukiwarki.

Jakie strony stracą, a jakie zyskają po wprowadzeniu SGE?

Wprowadzenie Search Generative Experience (SGE) przez Google może mieć znaczący wpływ na widoczność stron internetowych w wynikach wyszukiwania. Poniżej przedstawiono zestawienie stron, które mogą potencjalnie zyskać lub stracić na skutek SGE:

Strony, które mogą stracić:

 • Strony o niskiej jakości treści: SGE prawdopodobnie będzie faworyzować strony z treściami o wysokiej jakości, które są dokładne, wiarygodne i użyteczne dla użytkowników. Strony z niskiej jakości treścią, pełne błędów merytorycznych lub napisane w sposób chaotyczny, mogą zostać pominięte przez SGE.
 • Strony nienadążające za aktualizacjami: SGE może preferować strony, które są regularnie aktualizowane świeżymi treściami. Strony, które nie są aktualizowane lub zawierają nieaktualne informacje, mogą stracić na znaczeniu w SGE.
 • Strony nieskutecznie zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych: SGE prawdopodobnie weźmie pod uwagę słowa kluczowe używane przez użytkowników w zapytaniach. Strony, które nie są dobrze zoptymalizowane pod kątem tych słów kluczowych, mogą mieć trudności z wyświetlaniem się w wynikach SGE.
 • Strony o słabej użyteczności: SGE może faworyzować strony, które zapewniają pozytywne wrażenia użytkownika. Strony o wolnym czasie ładowania, skomplikowanej nawigacji lub nieczytelnym formacie mogą zostać pominięte przez SGE.

Strony, które mogą zyskać:

 • Strony o wysokiej jakości treści: Strony z treściami o wysokiej jakości, które są dokładne, wiarygodne i użyteczne dla użytkowników, prawdopodobnie odniosą korzyści z SGE. SGE może pomóc w promowaniu tych treści i uczynieniu ich bardziej dostępnymi dla użytkowników.
 • Strony regularnie aktualizowane: SGE może preferować strony, które są regularnie aktualizowane świeżymi treściami. Strony, które stale dostarczają nowych informacji, mogą zyskać na widoczności w SGE.
 • Strony skutecznie zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych: SGE prawdopodobnie weźmie pod uwagę słowa kluczowe używane przez użytkowników w zapytaniach. Strony, które są dobrze zoptymalizowane pod kątem tych słów kluczowych, mogą mieć większe szanse na wyświetlanie się w wynikach SGE.
 • Strony o dobrej użyteczności: SGE może faworyzować strony, które zapewniają pozytywne wrażenia użytkownika. Strony o szybkim czasie ładowania, prostej nawigacji i czytelnym formacie mogą zyskać na widoczności w SGE.

Dodatkowe czynniki, które mogą mieć wpływ na strony internetowe w SGE:

 • Branża: Niektóre branże mogą odczuwać większy wpływ SGE niż inne. Na przykład strony internetowe związane z aktualnościami lub technologią mogą być bardziej podatne na zmiany w wynikach wyszukiwania SGE niż strony internetowe oferujące lokalne usługi.
 • Rodzaj treści: SGE może różnie traktować różne rodzaje treści. Na przykład strony oferujące wideo lub treści interaktywne mogą mieć przewagę nad stronami opartymi głównie na tekście.
 • Intencja użytkownika: SGE może brać pod uwagę intencję użytkownika podczas wyświetlania wyników. Strony, które dobrze odpowiadają na konkretne potrzeby użytkowników, mogą mieć większe szanse na wyświetlanie się w wynikach SGE.

Podsumowując, SGE prawdopodobnie zmieni sposób, w jaki strony internetowe są wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Te, które dostarczają wysokiej jakości, aktualne i użyteczne treści, zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych i zapewniające dobre wrażenia użytkownika, będą miały większe szanse na zyskanie na widoczności w SGE. Należy jednak śledzić najnowsze informacje i dostosowywać strategię SEO, aby nadążyć za ciągle ewoluującym algorytmem.

sge-wyswietlanie-wynikow
(źródło: opracowanie własne)

Jak Search Generative Experience wpłynie na biznes?

Wprowadzenie Search Generative Experience (SGE) przez Google może mieć znaczący wpływ na firmy w różnoraki sposób, obejmujący zarówno wyzwania, jak i możliwości:

Wyzwania:

 • Zmiana zachowań użytkowników: SGE może zmienić sposób, w jaki użytkownicy wyszukują informacje, co może prowadzić do mniejszego ruchu na stronach internetowych. Firmy będą musiały dostosować swoje strategie marketingowe, aby dotrzeć do użytkowników w nowych miejscach i formatach.
 • Potrzeba dostosowania treści: SGE może faworyzować strony z treściami o wysokiej jakości, zwięzłymi i łatwymi do zrozumienia. Firmy mogą potrzebować, dostosować swoje treści, aby spełniały te standardy i były bardziej widoczne w SGE.
 • Wzrost konkurencji: SGE może wyrównać szanse dla firm, ponieważ użytkownicy mają łatwiejszy dostęp do informacji z różnych źródeł. Firmy będą musiały wyróżniać się na tle konkurencji, aby przyciągać i zatrzymywać użytkowników.

Możliwości:

 • Większa widoczność: SGE może pomóc firmom w zwiększeniu widoczności ich stron internetowych i treści, docierając do szerszego grona potencjalnych klientów.
 • Poprawa zaangażowania użytkowników: SGE może pomóc firmom w lepszym angażowaniu użytkowników poprzez dostarczanie im szybkich i trafnych informacji, których szukają.
 • Wzmocnienie wiarygodności: SGE może pomóc firmom wzmocnić swoją wiarygodność, dostarczając rzetelnych i wartościowych treści.
 • Nowe możliwości marketingowe: SGE może otworzyć nowe możliwości marketingowe dla firm, takie jak tworzenie ukierunkowanych kampanii reklamowych i angażowanie się w interakcje z użytkownikami w czasie rzeczywistym.

Ogólnie rzecz biorąc, SGE prawdopodobnie będzie miało znaczący wpływ na firmy, zarówno pozytywny, jak i negatywny. Firmy, które będą w stanie dostosować się do zmian i wykorzystać oferowane możliwości, będą miały szansę na wzrost i odniesienie sukcesu w erze SGE.

Co firmy mogą zrobić, aby przygotować się do SGE?

Istnieje kilka rzeczy, które firmy mogą zrobić, aby przygotować się do SGE:

 • Zoptymalizuj swoją witrynę pod kątem wyszukiwania: Upewnij się, że Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem odpowiednich słów kluczowych i że Twoje treści są wysokiej jakości.
 • Stwórz treści, które odpowiadają na pytania użytkowników: Pomyśl o tym, jakiego rodzaju pytań użytkownicy mogą zadawać na temat Twojej firmy lub produktów i utwórz treści, które na nie odpowiadają.
 • Monitoruj swoje wyniki wyszukiwania: Ważne jest, aby monitorować, jak Twoja firma wyświetla się w wynikach wyszukiwania, i wprowadzać odpowiednie dostosowania do swojej strategii SEO.

Dodatkowe wnioski:

 • SGE pojawia się częściej dla zapytań o wysokim koszcie kliknięcia, co oznacza, że ​​może to utrudnić firmom pozyskiwanie ruchu z płatnych reklam Google Ads.
 • SGE preferuje treści generowane przez użytkowników, takie jak te znalezione na Quora i Reddit, dlatego firmy powinny rozważyć angażowanie się w te platformy.
 • Średni czas czytania odpowiedzi SGE wynosi około 1 minuty i 15 sekund, co oznacza, że ​​odpowiedzi są dość szczegółowe.
 • SGE działa inaczej niż tradycyjne funkcje wyszukiwania, takie jak Featured Snippets, dlatego firmy muszą opracować oddzielną strategię SEO dla SGE.

SEO-dla-ecommerce

Podsumowanie

Google Search Generative Experience (SGE) to eksperymentalna funkcja wyszukiwarki Google, która wykorzystuje sztuczną inteligencję generatywną do prezentowania użytkownikom szybkich i przejrzystych podsumowań tematów wyszukiwań, eliminując konieczność klikania poszczególnych stron internetowych. SGE działa na dwóch głównych frontach: prezentuje podsumowania obok tradycyjnych wyników wyszukiwania oraz pomaga użytkownikom w zrozumieniu przeglądanych stron internetowych poprzez podsumowywanie ich treści lub odpowiadanie na pytania bezpośrednio na stronie.

SGE ma potencjał przyniesienia szeregu korzyści, takich jak bardziej spersonalizowane wyniki wyszukiwania, możliwość prowadzenia rozmów z wyszukiwarką, generowanie niestandardowych treści czy dostęp do informacji w różnych językach. Jednakże warto pamiętać, że SGE jest wciąż na etapie rozwoju, a jego możliwości mogą ulegać zmianom. Wprowadzenie SGE może mieć znaczący wpływ na biznesy, zarówno generując nowe możliwości, jak i stawiając przed nimi wyzwania. Firmy muszą dostosować swoje strategie marketingowe, treści oraz monitorować swoją widoczność w wynikach wyszukiwania, aby przystosować się do zmian. Aby przygotować się do SGE, firmy powinny zoptymalizować swoje witryny pod kątem wyszukiwania, tworzyć treści odpowiadające na pytania użytkowników, być aktywne w mediach społecznościowych oraz monitorować swoje wyniki wyszukiwania. Ważne jest także śledzenie najnowszych zmian i dostosowywanie strategii SEO do ewoluujących wymagań SGE.

Jedno jest pewne – SGE będzie cały czas ewoluować i zmieniać się w czasie, a sama przyszłość tej zmiany może zrewolucjonizować dotychczasowy obraz jaki znamy z wyszukiwarki oraz jak ona działa. Branża SEO będzie musiała się natomiast dostosować tak, jak zresztą do każdej, większej zmiany.

Źródła:
https://ziptie.dev/blog/state-of-sge-11-google-sge-disruptions-found-after-analyzing-500k-queries/
https://blog.google/products/search/generative-ai-search/

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 6

Bądź pierwszy i oceń tekst.