Bing wprowadza Chat GPT

Benedykt Protasiuk
7 lutego, 2023
Przeczytasz w ~ 3 min.
008 Blog Bing wprowadza Chat GPT

Na konferencji prasowej CEO Microsoftu Satya Nadella ogłosił, że popularny Chat GPT stanie się częścią wyszukiwarki Bing oraz przeglądarki Edge. Czy dzięki temu Microsoft zmniejszy dystans dzielący go od Google? Technologia wykorzystywana w popularnym “asystencie IA” została ulepszona i zaimplementowana do wyszukiwarki.  Jakie funkcję “AI” znajdziemy w Bingu i kiedy będziemy mogli ich używać?

Bing + Chat GPT = Nowy Bing 

Sposób, w jaki szukamy informacji w Internecie, od dekad praktycznie nie uległ zmianie, Microsoft chce to zmienić, dając nam dostęp do informacji w sposób płynny i szybszy niż tradycyjne wyszukiwania. Czy nowy Bing osiągnie taki sukces jak Chat GPT? Przekonamy się niebawem — podobnie jak o tym ile procent rynku może stracić Google. Jak zatem będzie wyglądało wyszukiwanie oraz co się zmieni w sposobie prezentacji wyników ?

Dwa sposoby wyszukiwania naraz: klasyczny oraz chat

Bing nie rezygnuje z klasycznego modelu interakcji z wyszukiwarką. Uzupełnia go natomiast o nową funkcję “podsumowania” z poziomu wyników wyszukiwania oraz dodaje zakładkę “Chat”, gdzie będzie można prowadzić bezpośrednią interakcję z czatem — tak jak dotychczas wpisując zapytanie i uzyskując odpowiedź.  Funkcja “podsumowania” dostępna będzie na chwilę obecną tylko z poziomu desktop. 

Nowy sposób szukania wraz wynikami możecie zobaczyć na poniższym video:

Źródło: https://youtu.be/9ozdWmzVtlQ

Funkcja czatu natomiast prezentuje się następująco:

Źródło: https://youtu.be/zhdwVdSFn54

W zamieszczonym wideo widać, jak szybko nowy model jest w stanie wygenerować odpowiedzi. Warto jednak również wspomnieć o kilku dość znaczących zmianach i ograniczeniach:

  • Maksymalna długość pytania może wynieść 1000 znaków – co nie powinno stanowić ograniczenia dla zwykłego użytkownika.
  • Przy odpowiedziach zostaną wyświetlone źródła – co jest niewątpliwie usprawnieniem jeżeli chodzi o możliwość weryfikacji danych w odpowiedzi.
  • “Podsumowanie” SERP’ów za każdym razem jest takie same (na podanych przykładach)
  • Odpowiedzi będą oparte o nowy “aktualny model model” nazwany “Prometeuszem”

Ulepszony model GTP-3.5 czyli Prometeusz (GTP-4?)

Użytkownicy Chat GPT znają ograniczenia obecnego modelu. Największym z nich jest zakres informacji posiadanych przez aplikację do połowy roku 2011. Wprowadzony do Bing model językowy nazwany został “Modelem Prometeusza” (eng. Prometheus Model). Ma być jeszcze lepszy, dokładniej odpowiadać oraz posiadać aktualne informacje.

Kiedy będzie można skorzystać z nowego binga? 

Nowy bing powinien być dostępny już od czwartku 09.02.2023, najprawdopodobniej tylko w wersji angielskiej. Jeżeli chodzi o wersję polską — na chwilę obecną brakuje konkretnych informacji, jednak wszyscy chętni mogą dołączyć do listy oczekujących na stronie https://www.bing.com/new

New Bing Waiting List

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie nowego rozwiązania, sprawdź oficjalny wpis na blogu Microsoftu:
https://blogs.microsoft.com/blog/2023/02/07/reinventing-search-with-a-new-ai-powered-microsoft-bing-and-edge-your-copilot-for-the-web/

Natomiast pełne wideo z prezentacji nowego Binga znajdziesz tutaj:
https://news.microsoft.com/the-new-Bing/

 

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 5

Bądź pierwszy i oceń tekst.