#growUp!

Zaznacz stronę

Strona głównaBlogPoradnikE-commerce we Francji. Infografika #GrowGlobal

Ekspansję zagraniczną Twojego e-biznesu warto bardzo dobrze zaplanować – najlepiej w oparciu o konkretne dane. Zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu i tak powstała kolejna infografika eksportowa z cyklu #GrowGlobal, tym razem poświęcona Francji. Dowiesz się z niej, jak Francuzi kupują w internecie, ile wydają, jakie formy dostawy preferują, gdzie szukają informacji o nowych produktach oraz jakie są prognozy wzrostu francuskiego rynku e-commerce na najbliższe lata.

Infografikę w wysokiej rozdzielczości możesz pobrać TUTAJ

 

Charakterystyka klienta e-commerce we Francji

Infografika eksportowa Francja - charakterystyka klienta

Struktura wg grup wiekowych

W każdej z badanych grup wiekowych ponad połowa jej przedstawicieli kupuje online. Największy odsetek kupujących przez internet jest wśród Francuzów w wieku od 35 do 44 lat. Aż 77,3% w tej grupie zadeklarowało, że w ciągu ostatniego miesiąca dokonało zakupu w e-sklepach. Najmniej aktywna jest najmłodsza z przebadanych grup. Wśród osób w wieku od 16 do 24 lat z zakupów przez internet skorzystało 69,5%, co jednak nie stanowi bardzo wyraźnego odstępstwa od pozostałych grup wiekowych.

Prognoza ilości użytkowników francuskiego rynku e-commerce na lata 2017-2024

Przewidywane na najbliższe lata wzrosty ilości użytkowników zapowiadają się bardzo obiecująco. Ilość klientów e-commerce we Francji będzie co roku rosła o około 1 mln użytkowników. W 2024 roku w internecie ma kupować już około 50 milionów Francuzów (w styczniu 2021 roku ludność Francji wynosiła 63,35 miliona, a aż 59,47 milionów Francuzów korzysta z internetu – źródło Hootsuite).  

Prognoza średniego przychodu z klienta e-commerce we Francji na lata 2017-2024

Prognozy na najbliższe lata wskazują, że w 2024 roku w porównaniu do roku 2019 klienci e-commerce we Francji zwiększą swoje wydatki w internecie o ok. 16,90%. Oznacza to, że przewidywany średni przychód z klienta w roku 2024 wyniesie 1192,3 dolarów.

 

Ogólne trendy branży e-commerce we Francji

Infografika eksportowa Francja - ogólne trendy

Wzrost przychodu z e-commerce, z podziałem na segmenty rynku (w porównaniu do roku 2019)

Jedyną branżą, która w 2020 roku odnotowała spadek przychodów w porównaniu z poprzednim, 2019 rokiem, jest segment turystyczno-hotelarski. W obliczu pandemii i ograniczeń w podróżowaniu nie jest to zjawisko zaskakujące, stąd dane te nie są w pełni porównywalne do wyników z lat poprzednich. Grupy produktowe, w których wydatki konsumentów w 2020 roku wyniosły najwięcej, to:

  • moda i uroda (17,13 mld dolarów)
  • zabawki, DIY i hobby (10,86 mld dolarów)
  • elektronika i media (10,14 mld dolarów)

 

Preferencje francuskich użytkowników w obszarze e-commerce

Infografika eksportowa Francja - preferencje użytkowników

Dlaczego klienci kupują w sklepach internetowych?

Wśród czynników decydujących o wyborze Internetu jako miejsca na zakupy, Francuzi przede wszystkim wskazują wygodę. W ankiecie przeprowadzonej w grupie wiekowej od 15 do 25 lat aż 24% badanych wskazało, że wybiera zakupy online, ponieważ ma większy wybór towarów, 21% wskazało na brak konieczności jeżdżenia do miejsca sprzedaży, tyle samo ankietowanych do zakupów w e-sklepach zachęcają promocje.

Wydatki francuskich konsumentów w internecie w czasie Black Friday, Cyber Weekend i Cyber Monday 2016-2019

Francuzi coraz bardziej przekonują się do zakupów online w czasie Black Friday, Cyber Weekend i Cyber Monday, czyli ogólnoświatowych dni z atrakcyjnymi promocjami i rabatami. Tu prym wiedzie Cyber Weekend (sobota i niedziela). W roku 2016 wydatki na zakupy w te dni wynosiły 296 mln euro, zaś w roku 2019 już 416 mln euro

 

Logistyka e-commerce we Francji

Infografika eksportowa Francja - logistyka

Najpopularniejsze sposoby dostawy

Najchętniej wybieraną przez Francuzów formą dostawy jest dostawa do domu – z takiej możliwości korzysta aż 85% kupujących przez internet. Równie popularną formą jest wysyłka do punktu odbioru, decyduje się na nią 65% kupujących. Zdecydowanie najmniej osób wybiera dostawę do depozytu lub do miejsca pracy – tylko 3%. 

Jakie kryteria dostawy wpływają na decyzję o zakupie w danym sklepie

Francuzi najchętniej decydują się na zakup w sklepie, który oferuje możliwość wyboru terminu dostawy. Taka opcja przekonuje do sfinalizowania transakcji aż 63% użytkowników. Na drugim miejscu jest możliwość wyboru miejsca dostawy. Ważnym kryterium jest też szybkość dostarczenia zamówienia.

 

E-płatności e-commerce we Francji

Infografika eksportowa Francja - płatności

Preferowane metody płatności podczas zakupów online

W latach 2017-2020 najpopularniejszą metodą płatności wskazywaną jako preferowana podczas zakupów online była karta kredytowa lub debetowa. W roku 2020 ten sposób zapłaty za zakupy preferowało 57% kupujących. W minionym roku wzrosła także popularność płatności z wykorzystaniem PayPal lub podobnych systemów obsługujących transakcje internetowe. Na fakturę lub przelew bankowy jako preferowaną formę zapłaty wskazał w 2020 roku zaledwie 1% kupujących, choć w 2019 roku było to jeszcze odpowiednio 20% i 12%.

Najpopularniejsze metody płatności wykorzystywane podczas zakupów online 

Warto zwrócić także uwagę na wybory dotyczące płatności podejmowane w trakcie zakupów online. Ponad 80% kupujących płaci za zakupione produkty kartą płatniczą. Inne formy pozostają daleko w tyle.

 

Kanały promocji we Francji

Infografika eksportowa Francja - kanały promocji

Źródło odkrycia nowej marki

Największy odsetek ankietowanych przez Hootsuite Francuzów w wieku od 16 do 64 lat jako źródło odkrycia nowej marki wskazuje wyszukiwarkę internetową – aż 42,5%. Informacji o nowościach dostarczają im także znajomi (ustne rekomendacje wskazało 29,3%), porównywarki produktów czy tradycyjne reklamy w telewizji.

Reklama cyfrowa: wydatki oraz wzrost rok do roku z wyszczególnieniem podkategorii

W kwestii wydatków na poszczególne kanały digital marketingowe, francuscy przedsiębiorcy najchętniej stawiają na:

  • reklamy w wyszukiwarce – wydatki wynoszą tu 3,11 mld dolarów rocznie
  • reklamy w social media – 1,48 mld dolarów rocznie

Wzrost wartości reklam w mediach społecznościowych w porównaniu do roku 2019 wyniósł 6,5%, zaś reklamy w wyszukiwarce 7,3%.

Porównanie wydatków na reklamę płatną RTB we Francji – lata 2015 i 2019 

W ciągu czterech lat od roku 2015 do roku 2019 wielkość wydatków na reklamę w modelu real time bidding (RTB) wzrosła o 14 punktów procentowych. Jednocześnie tradycyjne formy reklamowania spadły o 15 punktów procentowych.

 

Rynki eksportowe

Już niebawem scharakteryzujemy i przedstawimy Wam kolejne rynki eksportowe:

  • Wielka Brytania
  • Hiszpania
  • Czechy

Infografikę w wysokiej rozdzielczości możesz pobrać TUTAJ

Sempai