Jak dodać stronę do Google – co zrobić, żeby strona była w Google?

Izabela Michalska
14 listopada, 2023
Przeczytasz w ~ 6 min.
jak dodać stronę do wyszukiwarki google

Chcesz zdobyć uwagę internautów? Cóż, nie wystarczy mieć stronę internetową. Ważne jest, by była ona widoczna dla potencjalnych użytkowników. A jak to zrobić? Zacznij od tego, by Google — największa wyszukiwarka świata — dowiedziało się o jej istnieniu. Jeśli jesteś na początku swojej cyfrowej przygody i zastanawiasz się, jak sprawić, aby Twoja strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces dodawania strony do wyszukiwarki, czyli jak zaindeksować stronę w Google, aby mogła zaistnieć w środowisku internetowym.

Po co dodawać stronę do wyszukiwarki Google?

W cyfrowej dżungli współczesnego internetu, gdzie każdego dnia pojawia się tysiące nowych stron, obecność Twojej witryny w wyszukiwarce jest w zasadzie koniecznością. Google to nie tylko wyszukiwarka; to przede wszystkim potężne narzędzie, które decyduje o tym, które strony są godne uwagi, a które pozostają w cieniu. Jeżeli nie dodasz swojej strony do Google, to tak, jakbyś otworzył sklep na bezludnej wyspie, a przecież chcesz trafić do ludzi, prawda?

Znaczna część internautów sięga po wyszukiwarkę, kiedy poszukuje rozwiązań, produktów czy usług. W takiej sytuacji nieobecność w Google staje się równoznaczna z nieistnieniem w świadomości cyfrowego konsumenta. Bezpośrednio przekłada się to na utracone szanse, ograniczony zasięg i nieosiągnięcie pełnego potencjału, jaki niesie za sobą obecność w Internecie.

Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google ręcznie?

Zdobywanie widoczności w Google jest kluczem do sukcesu dla wielu stron internetowych. Chociaż Google automatycznie indeksuje wiele stron, czasem warto przyspieszyć ten proces, dodając stronę ręcznie.

Na początek, upewnij się, że masz konto Google. Jeśli go nie posiadasz, załóż je. Będzie ono potrzebne do korzystania z narzędzi oferowanych przez Google dla webmasterów.

Poprzez linkowanie zewnętrzne

Roboty wyszukiwarki regularnie przeszukują strony w poszukiwaniu nowych linków. Kiedy Twoja strona jest linkowana z innej, już zindeksowanej witryny, roboty Google mogą szybciej ją odnaleźć i zaindeksować.

Aby skutecznie wykorzystać linkowanie zewnętrzne, warto nawiązać relacje z właścicielami innych stron, tworzyć wartościowe i unikatowe treści, które naturalnie zachęcą innych do linkowania.

Dodanie strony do Google przez Google Search Console

 1. Po zalogowaniu się na koncie Google odwiedź stronę Google Search Console. Jest to centralne miejsce, gdzie możesz monitorować i zarządzać obecnością Twojej strony w wyszukiwarce.

Przywita Cię taki widok:

dodawanie strony do Google przez Google Search Console

Masz dwie możliwości do wyboru: domena lub prefiks adresu URL. Zależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, otrzymasz różne możliwości weryfikacji, tego, że naprawdę jesteś właścicielem tej strony. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami.

Uwaga! W przypadku wyboru domeny weryfikacji dokonasz wyłącznie przez DNS. Przy wyborze prefiksu URL będziesz mógł potwierdzić bycie właścicielem witryny również przez: pobranie i wrzucenie na serwer pliku HTML, umieszczenie tagu HTML w sekcji <head> w kodzie strony, Google Analytics (pod warunkiem korzystania z tego samego konta) oraz menedżer tagów Google,

 1. Po udanej weryfikacji możesz przejść do usługi GSC. Z czasem pojawią się w niej przydatne dane.
 2. W menu znajdziesz opcje Dodaj usługę. Po kliknięciu wyświetli Ci się ekran taki jak na początku. Dobrze, abyś teraz dodał kolejne rozszerzenia Twojej domeny, np. z „http” czy „http://www” w adresie. Proces odbywa się analogicznie, jednak tym razem nie musisz już weryfikować własności witryny.
 3. Skopiuj adres URL swojej strony i wklej go w pasku w GSC. Wyskoczy informacja o braku jej indeksacji. Kliknij „Poproś o zindeksowanie”. Może to potrwać kilka minut.
 4. Aby ułatwić narzędziu indeksowanie, warto do Google Search Console dodać mapę strony (site map) – plik zawierający listę stron internetowych w danej witrynie.

Mapa ta znajduje się pod adresem /sitemap.xml, a więc jeśli Twoja strona to https://przykladowa-strona.pl, to jej mapa będzie znajdowała się pod adresem http://przykladowa-strona.pl/sitemap.xml.

 1. Zaloguj się do swojego GSC i w panelu wybierz zakładkę Mapy witryn. Następnie dopisz /sitemap.xml do wygenerowanego w pasku adresu i prześlij.

Jak sprawdzić czy strona znajduje się w indeksie Google?

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia obecności strony w Google jest wpisanie w pasek wyszukiwania frazy „site:[twojadomena.pl]”. Na przykład, jeśli Twoja strona to „przykladowa-strona.pl”, wpisz „site:przykladowa-strona.pl”. Jeśli Twoja witryna jest zindeksowana, w wynikach pojawią się jej podstrony.

Pamiętaj, że nawet jeśli Twoja strona została zindeksowana, może nie pojawiać się na czołowych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Jak być widocznym w Google? Kluczem do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania jest jej optymalizacja pod kątem SEO.

Dlaczego Google nie wyszukuje mojej strony?

Choć Google skrupulatnie analizuje biliony stron, niekiedy pewne witryny zdają się umykać jej uwadze. Jeśli zauważysz, że Twoja strona nie została zindeksowana, przyczyn może być kilka:

 • Twoja strona nie ma wystarczająco odnośników z innych witryn. Zmotywuj właścicieli stron do udostępniania linków do Twojego serwisu.
 • Gdy Twoja witryna jest nowa, możliwe, że algorytmy Google po prostu jeszcze jej nie dostrzegły. Ile trwa indeksowanie strony w Google? Proces indeksowania nowo dodanej strony może zająć od kilku dni do kilku tygodni.
 • Struktura i technologia Twojej witryny mogą być nieprzystępne dla robotów Google. Jeżeli bazujesz na skomplikowanych technologiach zamiast tradycyjnego HTML, algorytmy mogą mieć problem z prawidłowym zindeksowaniem treści. Dbaj o to, by Twoja strona zawierała czytelny tekst, nie tylko grafiki czy filmy.
 • Możliwe, że podczas prób indeksowania Twojej strony przez Google wystąpiły pewne przeszkody, np. konieczność logowania lub restrykcje dostępu. Sprawdź, czy Twoja witryna jest dostępna poprzez przeglądanie prywatne.

Co możesz zyskać zgłaszając strony do Google?

Gdy już dowiesz się, jak zrobić, żeby strona była w Google, otwierasz drzwi do wielu korzyści, które mogą być kluczowe dla twojego sukcesu online. Oto kilka z nich:

 1. Szybsze indeksowanie:

Mimo że Google jest niezwykle efektywny w wyszukiwaniu nowych stron, ręczne zgłoszenie Twojej witryny może znacznie przyspieszyć ten proces. Dzięki temu nie musisz czekać, aż algorytmy wyszukiwarki same trafią na Twoją stronę.

 1. Lepsza widoczność:

Strona niewidoczna w Google to jak billboard umieszczony w środku lasu. Bez względu na to, jak atrakcyjny i wartościowy jest twój content, jeśli nikt go nie zobaczy, nie przyniesie Ci to żadnych korzyści. Dodając stronę do wyszukiwarek, zwiększasz szanse na trafienie do potencjalnych odbiorców.

 1. Monitoring i analiza:

Korzystając z narzędzi takich jak Google Search Console, masz dostęp do cennych danych na temat ruchu na stronie, błędów, linków przychodzących i wiele więcej. Te informacje są kluczowe do optymalizacji i usprawnienia Twojej witryny.

 1. Reagowanie na problemy:

Kiedy Twoja strona jest monitorowana przez Google, szybciej dowiesz się o ewentualnych problemach, takich jak błędy 404, problemy z zabezpieczeniami czy kwestie związane z „przyjaznością” strony dla urządzeń mobilnych. Możesz więc błyskawicznie zareagować i naprawić ewentualne problemy.

 1. Budowanie autorytetu:

Regularne aktualizacje i zgłaszanie nowego contentu do Google pomaga w budowaniu autorytetu w oczach wyszukiwarki. W dłuższej perspektywie przekłada się to na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Dodawanie strony ręcznie to świetny sposób, aby przyspieszyć proces indeksowania, ale to dopiero początek. Optymalizuj swoją stronę pod kątem SEO, twórz wartościowe treści i dbaj o jakość linków zewnętrznych, aby zapewnić sobie najlepsze miejsce w wynikach wyszukiwania.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Izabela Michalska

Executive Content Marketing Specialist

Z copywriterską lekkością, precyzją lingwistki, pasją tłumaczki i romantyzmem romanistki – zawsze służę słowem. Piszę for fun & for a living. A kiedy nie piszę? Pochłaniam seriale, degustuję dobre wina i maluję w digitalu. Zawodowo interesuje mnie pokonywanie granic – w przenośni i dosłownie. Chcę tworzyć treści, które pomagają markom wykraczać poza lokalne rynki i trafiać do odbiorców na całym świecie.