Lista braków w funkcjonalnościach GA4 zdecydowanie się zmniejszyła

Damian Rams
27 lutego, 2024
Przeczytasz w ~ 2 min.
Damian rams 1

Google Analytics 4 wraz z kolejnymi aktualizacjami staje się coraz lepszym narzędziem, chociaż w niektórych aspektach wciąż tęsknię za korzystaniem z Universal Analytics.

Trzeba uczciwie powiedzieć, że lista braków w funkcjonalnościach zdecydowanie się zmniejszyła. Obecnie mamy już do dyspozycji m.in. własne grupowanie kanałów czy możliwość ustawienia niestandardowych wymiarów w zakresie „produktu”. Google Analytics pozwala także na łatwe pozbycie się danych PII z raportów czy wyłączenie uwzględniania danych z Google Signals w identyfikacji użytkowników, co z kolei pomaga w usunięciu progowania z raportów.

GA4 doceniam też za swobodę w modyfikowaniu menu, która pozwala dostosować narzędzie do naszych unikalnych potrzeb. Wymaga to odrobiny planowania i wysiłku przy konfiguracji, ale w efekcie pozwala później zaoszczędzić czas potrzebny na sprawdzanie raportów.

Specjaliści pracujący ze sklepami internetowymi mają od niedawna łatwiejsze życie – a to wszystko dzięki domyślnie dostępnym w GA4 raportom dedykowanym e-commerce, którymi są „Ścieżka do zakupu” i „Ścieżka do płatności”. Z drugiej strony dziwi mnie usunięcie z narzędzia metryk „Cart-to-view rate” i „Buy-to-view rate”, które jeszcze za czasów UA regularnie wykorzystywałem do wyszukiwania w sklepie online obszarów wartych optymalizacji.

Ga4 button

Bolączką użytkowników mogą być ograniczenia connectora GA4 dla Looker Studio (LS) – przy dużej liczbie dashboardów w tym drugim narzędziu łatwo o przekroczenie limitu, który blokuje wyświetlanie się danych. Dla osób korzystających z GA4 w niewielkim zakresie nie będzie to problem, ale zaawansowanym użytkownikom pozostaje sprytne manewrowanie między raportami w GA4 a LS lub praca z BigQuery, która wymaga dodatkowych zasobów.

Podsumowując, odnoszę wrażenie, że GA4 zmierza w dobrym kierunku. Choć na niektóre funkcjonalności przyszło nam długo czekać, to wierzę, że sunset Universal Analytics jest punktem, od którego rozwój GA4 zauważalnie przyspieszy.

 

Damian Rams, Konsultant ds. Analityki Internetowej

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszy i oceń tekst.