GA4 – wielki krok dla rozwijającego się e-commerce

Zbigniew Nowicki
31 stycznia, 2024
Przeczytasz w ~ 2 min.
Zbigniew Nowicki 1

W dzisiejszych czasach, prowadzenie skutecznego e-commerce wymaga nie tylko innowacji, kreatywności i szczęścia, ale także świadomych decyzji, opartych na danych. Analityka internetowa odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu Customer Journey, jak, gdzie i kiedy użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją marką. W tym kontekście narzędzie, które staje się obowiązkowe, to Google Analytics 4 (GA4). Jeśli nadal wdrażasz GA4 lub korzystasz z analityki internetowej w okrojonym stopniu, oto kilka powodów, dla których warto to zmienić.

  1. Mierzalne wskaźniki sukcesu

GA4 oferuje podstawowe wskaźniki, które pozwalają na ocenę, czy Twój biznes online rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki temu narzędziu możesz śledzić kluczowe metryki, takie jak współczynnik konwersji, średni czas sesji, współczynnik odrzuceń, a także ścieżki, którymi podążają Twoi użytkownicy.

  1. Łączenie danych z różnych źródeł ruchu

Dzięki GA4 masz możliwość łączenia danych o sprzedaży i konwersjach z poszczególnymi źródłami pozyskania ruchu. To oznacza, że będziesz w stanie zidentyfikować, które kanały marketingowe są najbardziej efektywne.

  1. Kompletny obraz Customer Journey

GA4 pozwala na śledzenie użytkowników na różnych urządzeniach oraz analizowanie ich interakcji na stronie i w aplikacji. Dzięki temu uzyskasz pełniejszy obraz ścieżki użytkownika, co pomoże Ci lepiej zrozumieć, które mikromomenty wpływają na podejmowanie przez nich decyzji zakupowych.

  1. Zniwelowanie różnic między danymi od użytkowników zgadzających się na śledzenie, a tych, którzy się nie zgadzają

Dzięki funkcji Consent mode, GA4 pozwala zminimalizować różnice między danymi zbieranymi od użytkowników, którzy wyrazili zgodę na śledzenie, a tymi, którzy tego nie zrobili. Daje to bardziej spójny i obiektywny obraz zachowań użytkowników, niezależnie od ich preferencji dotyczących prywatności.

  1. Wsparcie dla narzędzi pozyskujących ruch

Dzięki GA4 możesz przekazywać informacje o realizacji celów do różnych narzędzi np, rozwiązań marketing automation, pozyskujących ruch na Twoją stronę. Dzięki temu proces uczenia maszynowego u zewnętrznych dostawców jest bardziej wydajny, co może przekładać się na wyższą skuteczność kampani marketingowych.

  1. Elastyczność w przesyłaniu danych

GA4 umożliwia przesyłanie danych do BigQuery lub za pomocą API, co pozwala na bardziej zaawansowaną analizę danych oraz integrację z innymi narzędziami, których Twoja firma używa do analizy i raportowania.

  1. GA4 staje się standardem

Warto również zauważyć, że starsza wersja narzędzia – Universal Analytics (UA) – przeszła już do lamusa. Google kładzie coraz większy nacisk na rozwijanie GA4 i wprowadzanie w nim nowych funkcji.

 

 

Ga4 button

Podsumowując, Google Analytics 4 to potężne narzędzie analityczne, które pomoże Twojej firmie lepiej zrozumieć zachowania użytkowników, zoptymalizować działania marketingowe oraz zwiększać sprzedaż on-line. Nie czekaj, nie ociągaj się, bo za moment pociąg odjedzie, a Tobie pozostanie piesza wędrówka.

 

Zbigniew Nowicki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarki Elektronicznej, Partner FullStackExperts.eu

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 3.5 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.