#growUp!

Zaznacz stronę

Strona głównaBlogZ życia agencjiSempai UKS Hetman Częstochowa walczy w Mistrzostwach Polski w Szachach

Już 5 września rozpoczną się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach I liga, w których zagra ekipa w naszych barwach – Sempai UKS Hetman Częstochowa! Jest to pokłosie umowy sponsorskiej na sezon 2020/21 podpisanej z klubem, w którego szeregach gra nasz SEM Manager – Adam. Trzymajcie kciuki!

Sempai UKS Hetman Częstochowa

W dniach 5-13 września w Ustroniu odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach – I liga. Pod szarfą Sempai o laury powalczy zespół szachowy UKS “Hetman” Częstochowa! Klub ten w tym roku obchodzi 25-lecie działalności i może pochwalić się wieloma sukcesami na arenie ogólnopolskiej. W jego szeregach już od wielu lat gra nasz SEM Manager Adam Cieśla, legitymujący się tytułem mistrza krajowego PZSzach.

„W szachy nauczył mnie grać mój Tata, gdy miałem 6 lat i spodobały mi się, bo lubię rywalizację, ale na jasnych i zdrowych zasadach” – komentuje Adam. – „Cenię sobie także analizowanie i wyciąganie wniosków z tego, jak wykonana wcześniej praca, wysiłek i pomysłowość przekładają się na wynik w konfrontacji z konkurentami. Zupełnie jak w SEM ;)” – dodaje.

Drużyna Sempai UKS “Hetman” Częstochowa jest etatowym uczestnikiem rozgrywek 1 Ligi na poziomie centralnym już od wielu lat. W ubiegłym roku zajęła 5. miejsce, co dało jej prawo do gry w 1. lidze w tym roku. Historycznie drużyna aż trzykrotnie awansowała do Ekstraligi, gdzie jej zawodnicy mieli okazję rywalizować z zawodowymi szachistami.

„Podoba mi się to, że mamy w składzie m. in. dwóch doświadczonych częstochowian, którzy zdobywali srebrne medale indywidualnych mistrzostw Polski już w latach 80-tych, jak również kilku młodszych mistrzów urodzonych nawet po roku 90-tym” – tłumaczy Adam.

Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach – zasady

Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach I ligi organizuje Polski Związek Szachowy. Jak przebiega tuniej? Bierze w nim udział 10 drużyn, które zajęły wysokie miejsca w rozgrywkach w latach poprzednich. Rywalizują one w systemie “każdy z każdym” przez 9 kolejnych dni. Drużyna składa się z 6 zawodników, rozstawionych wg kolejności ustalonej przez Klub na szachownicach od 1 do 6. Odpowiadający sobie zawodnicy z rywalizujących drużyn rozgrywają ze sobą 1 partię, która trwa przeważnie od 3 do 5 godzin.

Na wynik meczu składają się wyniki poszczególnych zawodników:

  • za wygraną partię 1 punkt, za remis 1/2 punktu, za przegraną 0 punktów (tzw. „małe punkty”),
  • za wygrany mecz (uzyskanie 3 i pół lub więcej punktów z maks. 6 do zdobycia) – uzyskuje się 2 punkty „meczowe” („duże”),
  • za remis 3-3 – uzyskuje się 1 punkt „meczowy”,
  • za przegrany mecz (uzyskanie mniej niż 3 punktów) – uzyskuje się 0 punktów „meczowych”.

Na koniec rozgrywek sumowane są punkty. Drużyna, która zdobędzie ich najwięcej, awansuje do ekstraligi. Zatem jest o co walczyć 🙂

Gdzie obejrzeć Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach?

Jeżeli w dniach rozgrywania Mistrzostw będziecie mieć sposobność odwiedzić Beskid Śląski, zachęcamy do kibicowania drużynie Sempai Hetmana w Ustroniu. W innym wypadku – możecie śledzić na żywo rozgrywki na stronie turnieju:
http://sempai.link/drużynowe-mistrzostwa-szachy

Pojawi się na niej link, gdzie będziecie mogli podglądać przebieg wszystkich partii na diagramach szachowych.

Stay tuned i…

Trzymajcie kciuki za drużynę Sempai UKS Hetman Częstochowa i Adama!

Sempai