Na czym polega audyt SEO sklepu internetowego?

Ewa Reducha-Wiśniewolska
10 listopada, 2023
Przeczytasz w ~ 7 min.
audyt seo sklepu internetowego

Sprzedajesz świetne produkty i zadbałeś o estetykę swojego sklepu internetowego, a mimo to nie wyświetlasz się wysoko w wynikach wyszukiwania? Ruch organiczny i poziom konwersji utrzymują się na niezadowalającym poziomie? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w branży e-commerce i chcesz jak najlepiej zoptymalizować witrynę? Postaw na profesjonalny audyt SEO sklepu internetowego. Dzięki niemu otrzymasz jasne wskazówki i dowiesz się, co działa poprawnie, a co nie. Poznaj szczegóły!

Czym jest audyt sklepu internetowego?

Audyt SEO sklepu internetowego to potężny proces, którego celem jest gruntowne przeanalizowanie twojej witryny oraz stopnia dostosowania jej do wytycznych wyszukiwarek, przede wszystkim Google. Wykorzystywane są do tego zaawansowane narzędzia SEO, między innymi Screaming Frog, Log Analysis i wszelkiego rodzaju wtyczki oraz narzędzia analityczne, jak Google Search Console, Google Analytics, Ahrefs czy Senuto.

Analiza uwzględnia różnorodne aspekty e-sklepu, nie tylko te typowo techniczne. Przede wszystkim jest cennym źródłem informacji o widoczności strony, ale także o tym, co działa dobrze, a co wymaga poprawy lub modyfikacji. Wyniki audytu stanowią swoistą mapę dla właścicieli sklepów internetowych, wskazując, które elementy strony wymagają optymalizacji, jakie frazy kluczowe powinny być priorytetem oraz jakie działania warto podjąć, aby zwiększyć widoczność witryny w Google. 

Istotą jest tu nie tylko zwiększenie ruchu na stronie, ale przede wszystkim dotarcie do odpowiedniej grupy potencjalnych klientów. Działanie to jest kluczowe w kontekście konkurencji w sieci, gdzie każda pozycja w wynikach wyszukiwania może decydować o sukcesie lub porażce w świecie e-commerce. A biorąc pod uwagę, że większość użytkowników skupia się tylko na pierwszych wynikach wyszukiwania, kluczowe jest zapewnienie, by twój e-sklep pojawiał się jak najwyżej w tych rankingach.

Co powinien zawierać audyt SEO sklepu internetowego?

Nie istnieje jeden uniwersalny audyt SEO, który będzie idealny dla wszystkich sklepów internetowych. Za każdym razem nieco się on różni, jednak są pewne kwestie wspólne. Oto najważniejsze z nich.

Widoczność w Google

Punktem wyjściowym audytu SEO jest sprawdzenie aktualnej widoczności sklepu w wyszukiwarce Google. Precyzując to, chodzi o zorientowanie się, które frazy kluczowe rankują wysoko i przyciągają najwięcej użytkowników oraz jakie pozycje w wynikach wyszukiwania zajmują ważne dla twojego sklepu frazy kluczowe.

Optymalizacja on-site

Ta część audytu skupia się na samej witrynie, sprawdzając między innymi całą jej strukturę, zastosowanie nagłówków, nawigację, wykorzystanie odpowiednich tagów, poprawność kodu HTML czy budowę adresów URL.

Szybkość strony

Szybkość strony to czynnik ważny i dla użytkownika (twojego potencjalnego klienta), i dla Google. Jeśli witryna ładuje się zbyt długo, zazwyczaj użytkownik ją opuszcza, kierując się do konkurencji. Do tego też spadasz w wynikach wyszukiwania. Audyt zweryfikuje, dlaczego tak się dzieje i zidentyfikuje potencjalne przeszkody, wskazując obszary do poprawy.

Błędy wskazane w GSC

GSC, czyli Google Search Console, to narzędzie dostarczające cennych informacji o tym, jak Google „widzi” twoją witrynę. Audyt uwzględnia wszystkie zgłoszone przez GSC błędy, takie jak problemy z indeksowaniem, błędy 404 czy kwestie związane z plikami robots.txt.

Analiza contentu na stronie

Treść jest sercem każdej strony internetowej. W audycie sklepu internetowego kluczowe jest sprawdzenie jakości i unikalności contentu, a także optymalizacji pod kątem wybranych słów kluczowych. Dobry audyt oceni, czy treści są wartościowe dla użytkownika i czy są zgodne z wytycznymi SEO.

W jakim celu przeprowadza się audyt SEO sklepu internetowego?

Przeprowadzenie audytu sklepu internetowego SEO ma na celu głównie zidentyfikowanie i usunięcie wszelkich barier, które mogą hamować jego widoczność w wynikach wyszukiwania. Oprócz diagnozy technicznej audyt SEO skupia się też na analizie znajdujących się tam treści. Dodatkowo przeprowadzenie audytu pozwala na ocenę konkurencji w branży, co z kolei umożliwia lepsze zrozumienie rynku oraz dostosowanie strategii SEO do bieżących trendów i praktyk.

W efekcie audyt SEO sklepu internetowego jest niezbędnym narzędziem, które pozwala na optymalizację witryny, zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania, maksymalizację konwersji oraz poprawę user experience.

Kiedy warto przeprowadzić audyt SEO sklepu internetowego?

Decyzję o przeprowadzeniu audytu SEO sklepu internetowego można podjąć zawsze, jednak istnieją pewne kluczowe momenty, kiedy taka analiza jest szczególnie wskazana. Pierwszą z nich jest z pewnością start biznesu. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie internetowym i właśnie uruchomiłeś swój e-sklep, od samego początku zadbaj o jego optymalizację. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć lepszymi efektami w przyszłości, a witryna będzie przyjazna dla wyszukiwarek od pierwszego dnia.

Zaleca się również profesjonalny audyt SEO przy planowaniu działań związanych z pozycjonowaniem, szczególnie jeśli rozważasz współpracę z agencją SEO. Takie podejście pozwoli ocenić aktualny stan sklepu internetowego i stworzyć solidne podstawy do dalszych działań.

Jednak nie tylko planowanie działań czy start nowej strony może być momentem na audyt. Gdy zauważysz niepokojące spadki w liczbie odwiedzin czy gorsze pozycje w wyszukiwarce, audyt pomoże zdiagnozować przyczynę tych niepokojących zjawisk. Może to wynikać z kar od Google, zmian w algorytmie, a może to efekt działań konkurencji? Profesjonalna analiza pozwoli zrozumieć i odpowiednio zareagować.

Pamiętaj jednak, że nie tylko nowe witryny wymagają uwagi specjalistów. Jeśli planujesz gruntowne zmiany – czy to w zakresie funkcjonalności, czy struktury adresów URL – audyt pozwoli na ocenę wprowadzonych zmian w kontekście SEO. A z uwagi na to, że algorytmy Google są ciągle aktualizowane, regularne sprawdzanie stanu witryny pomaga upewnić się, że nadal spełnia ona obowiązujące standardy i jest gotowa na wyzwania przyszłości.

audyt sklepu internetowego

Jakie efekty może przynieść audyt SEO sklepu internetowego?

Zlecenie wykonania kompleksowego audytu SEO sklepu internetowego nic nie da, jeśli nie zastosujesz się do zawartych w nim wytycznych optymalizacyjnych. Pamiętaj, że znalezienie ewentualnych błędów to jedno, ale naprawienie ich to drugie. Oto najważniejsze efekty, jakich możesz oczekiwać:

  • lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania – jednym z głównych celów optymalizacji SEO jest osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dzięki audytowi oraz wdrożeniu rekomendacji możesz znacząco podnieść widoczność swojego sklepu w sieci,
  • zwiększenie ruchu organicznego – osiągnięcie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem ruchu organicznego na twojej stronie. To z kolei przekłada się na większą liczbę potencjalnych klientów,
  • wyższa konwersja – lepsze dopasowanie treści do potrzeb użytkowników oraz intuicyjna nawigacja mogą poprawić współczynnik konwersji, co oznacza, że większy procent użytkowników odwiedzających twój sklep dokona zakupu,
  • ocena i optymalizacja słów kluczowych – audyt umożliwia zrozumienie, które frazy kluczowe przynoszą największe korzyści, a które wymagają dalszej optymalizacji. To klucz do pozyskania ruchu od odpowiedniej grupy docelowej,
  • szybsze działanie strony – wspomnieliśmy już, że użytkownicy są niecierpliwi. Optymalizując szybkość ładowania, zyskujesz przewagę nad konkurencją i zmniejszasz ryzyko utraty potencjalnych klientów. Tutaj w grę wchodzą dosłownie ułamki sekund,
  • intuicyjna nawigacja i przyjazna struktura – dzięki audytowi SEO ulepszysz strukturę swojego e-sklepu, czyniąc ją bardziej przejrzystą, przyjemną i dostosowaną do potrzeb użytkowników, a to z kolei przełoży się na lepsze doświadczenia zakupowe,
  • przygotowanie na zmiany algorytmów wyszukiwarek – w świecie SEO jedno jest pewne: zmiany. Regularny audyt i dostosowanie się do aktualnych wytycznych wyszukiwarek sprawiają, że twój sklep będzie mniej narażony na nagłe spadki w wynikach wyszukiwania wskutek aktualizacji algorytmów.

Inwestując w audyt SEO, inwestujesz w przyszłość swojego e-biznesu, zapewniając mu stabilny wzrost i zdobywając lojalnych klientów.

Ile kosztuje wykonanie audytu SEO dla sklepu internetowego?

Cena audytu SEO jest uzależniona od skomplikowania oraz rozmiaru badanego e-sklepu. Złożoność witryny oraz liczba kwestii do sprawdzenia bezpośrednio wpływają na czas niezbędny do przeprowadzenia audytu SEO. W praktyce oznacza to, że im więcej zagadnień i im bardziej są one zawiłe, tym więcej czasu pochłania audyt.

Warto również zaznaczyć, że koszt audytu nie jest stały – zależy on również od tego, czy jesteś zainteresowany tylko usługą zaudytowania swojego sklepu internetowego pod kątem SEO, czy też planujesz długotrwałą współpracę, która obejmuje implementację rekomendacji oraz kolejne etapy strategii pozycjonowania stron.

Czym różni się darmowy audyt SEO sklepu internetowego od płatnego?

Darmowy audyt SEO sklepu internetowego jest zwykle mniej dokładny i nie uwzględnia wszystkich kluczowych aspektów. Istnieje ryzyko, że taka analiza przyniesie niewłaściwe rekomendacje, które zamiast pomóc, mogą wręcz zaszkodzić pozycji twojego e-sklepu w wynikach wyszukiwania.

Każdy audyt SEO powinien być przeprowadzony z należytą starannością, uwzględniając unikalne cechy sklepu internetowego. Warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy znają ten temat od podszewki i którzy nie tylko wskażą konkretne obszary do poprawy, ale również podpowiedzą, co wdrożyć w pierwszej kolejności, a z czym można chwilę zaczekać. Otrzymasz konkretne i trafne wskazówki.

Podsumowując, audyt SEO sklepu internetowego jest świetnym rozwiązaniem dla każdego e-biznesu. Kompletna analiza przyda się i dla nowej witryny, i dla już działającej. Zatem nie czekaj, tylko zleć audyt, wdroż wskazówki i popraw widoczność w Google, zwiększając tym samym sprzedaż i się rozwijając. Powodzenia!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Ewa Reducha-Wiśniewolska

Senior Content Marketing Specialist

Najpierw była ogromna miłość do książek, która ewoluowała w… miłość do pisania. Jak myślisz, czyje wypracowania szkolne były najdłuższe? Szybko się okazało, że umiem ubrać w słowa nie tylko błahe z pozoru rzeczy, ale też mocno specjalistyczne – i to w taki sposób, by każdy to zrozumiał. Pracuję w branży od 2014 roku. To doskonałe uczucie, kiedy możesz zarabiać na swojej pasji. Najlepiej się czuję w tematach parentingowych, urodowych i wnętrzarskich, jednak chętnie przyjmuję wyzwania – a tych naprawdę nie brakuje!