8 powodów, dla których warto promować swój content blogowy za pomocą reklam na Facebooku

Aleksandra Niemczynowicz
31 sierpnia, 2023
Przeczytasz w ~ 8 min.
Blog_8-powodow

Czy zastanawiałeś się, jakie korzyści daje Ci reklamowane się poprzez Facebook Ads? Platforma ta służy nie tylko do sprzedaży produktów i usług, które oferujesz, ale również do promowania contentu, dzięki czemu zapewnisz sobie ściągniecie wartościowego i taniego ruchu na stronę. W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja jest bardzo duża, jest to nieodłączny element strategii docierania do nowych odbiorców oraz zwiększenia widoczność treści. W dalszej części artykułu przybliżymy Ci, na jakich kluczowych krokach powinieneś się skupić, aby w pełni wykorzystać potencjał reklam Facebooka. Omówimy także jak efektownie korzystać z narzędzi targetowania, oraz w jaki sposób używać istniejących grup, które już miały styczność z Twoją marką. Jeśli chcesz zwiększyć zasięg swoich treści oraz przyciągnąć nowych użytkowników – ten artykuł jest idealny dla Ciebie.

1. Możliwość dotarcia do nowych użytkowników

Jedną z głównych zalet reklam Facebook jest dotarcie do nowych użytkowników. Z ogromnej bazy odbiorców możemy w zaawansowany sposób targetować tych, którzy najprawdopodobniej będą zainteresowani Twoją ofertą oraz treściami.

Oto kilka kluczowych możliwości targetowania użytkowników:

Targetowanie na podstawie położenia geograficznego oraz demografii

W tej części możemy również zaznaczyć wiek, płeć poziom wykształcenia i inne cechy, które pasują do naszych potencjalnych klientów.

demografia

 

Lookalike Audiences, czyli podobni odbiorcy

Jest to grupa osób, która najbardziej przypomina istniejącą już grupę odbiorców (np. lista mailingowa, osoby odwiedzające stronę internetową, osoby, które dokonały zakupu itp.). Dzięki temu można dotrzeć do nowych użytkowników, którzy mają podobne cechy do istniejącej grupy, która wykazała konkretne intencje.

lookalike

Zainteresowania i zachowania

Na tym etapie możesz skierować reklamę do osób, które wg algorytmu wykazują konkretne zachowania oraz zainteresowania online. Np. jeśli oglądasz w internecie dużo kosmetyków, czytasz porady itp. algorytm dopasuje Cię do zainteresowań związanych z urodą i kosmetykami.

zainteresowania-i-zachowania

2. Ponowne zaangażowanie osób, które są na liście mailingowej, ale nie są aktywne

Ponowne zaangażowanie osób, które znajdują się na Twojej liście mailingowej, ale nie wykazują aktywności w reklamach na Facebooku, jest ważnym elementem strategii marketingowej. To, że ktoś jest subskrybentem Twojej listy e-mailowej, oznacza, że wyraził wcześniejsze zainteresowanie Twoimi treściami lub ofertą. Niektórzy subskrybenci mogą jednak przestać reagować na Twoje e-maile lub utracić kontakt z Twoją marką. Reklamy na platformie Facebook pomogą Ci w nawiązaniu kontaktu z tymi osobami oraz przypomną im o Twojej ofercie i treściach

Jak to zrobić? Spójrz, masz kilka możliwości:

Stworzenie niestandardowej grupy docelowej (Custom Audience)

To nic innego jak stworzenie niestandardowej grupy docelowej na podstawie Twojej listy mailingowej. To umożliwi Ci dotarcie do osób, które już mają kontakt z Twoją marką.

custom-audience

Wykluczenie zaangażowanych użytkowników

W ramach grupy docelowej możesz wykluczyć osoby, które są już aktywne w interakcjach z Twoimi reklamami na Facebooku. To pozwoli Ci skupić się na ponownym zaangażowaniu tych, którzy wykazują mniejszą aktywność.

zaangazowani-odbiorcy

Promocja wartości dodanej

Zamiast od razu sprzedawać, skup się na dostarczaniu wartościowych treści lub dodatków, które zainteresują subskrybentów. To może przyciągnąć ich uwagę i zachęcić do ponownego zaangażowania wobec Twojej marki.

Test A/B

Przeprowadzaj testy różnych treści reklamowych i strategii, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej dla konkretnego segmentu Twojej listy mailingowej.

test-ab

3. Budowanie wizerunku eksperta

Zastanawiałeś się, czy budowanie wizerunku eksperta w swojej dziedzinie może przynieść Ci jakieś korzyści? A może uważasz, że jest to strata czasu, która nie przyniesie Ci nic pożytecznego? W tym punkcie pokażemy Ci, dlaczego jednak warto poświęcić czas na ten aspekt budowania marki.

 1. Wiarygodność i zaufanie: Jeśli zaprezentujesz się jako ekspert w swojej dziedzinie, zbudujesz zaufanie wśród potencjalnych klientów. Kiedy odbiorcy zobaczą, że masz dużą wiedzę oraz doświadczenie, będą bardziej skłonni zaufać Twoim usługom.
 2. Zwiększenie konwersji: Kiedy zdobędziesz rzeszę stałych odbiorców, których zainteresowały Twoje treści, będą bardziej skłonni do zrobienia zakupów na Twojej stronie. Twój wizerunek eksperta pomoże Ci w przekonaniu ich do podjęcia decyzji zakupowej, a w późniejszym czasie również do powrotu.
 3. Lepsza rozpoznawalność: Gdy rozpowszechnisz swój wizerunek eksperta, następnym etapem będzie lepsza rozpoznawalność w danej branży. Odbiorcy będą lepiej pamiętać markę, gdy ktoś zapyta ich o daną branżę oraz gdy będą szukać produktów czy też usług z nią związanych.
 4. Wartość dla klienta: Regularnie dostarczając wartościowe treści i dzieląc się wiedzą na swojej stronie, przyciągniesz wiele użytkowników, nawet jeśli jeszcze nie są gotowi do zakupu. Przyczyni się to do zbudowania lojalności i powrotu klientów w przyszłości.
 5. Czas spędzony na stronie: Jeżeli użytkownicy zapamiętali Twoją markę jako źródło cennej wiedzy, będą skłonni częściej czytać Twoje treści czy też przeglądać produkty, które oferujesz. Przełoży się to na długość sesji na stronie.

Budowanie wizerunku eksperta i wykorzystywanie go to strategia, która może zwiększyć zaufanie, wiarygodność i skuteczność Twojej marki. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby prezentować rzetelną wiedzę i dostarczać wartościowe treści, aby wizerunek eksperta był oparty na autentyczności.

4. Generowanie listy leadów o wysokiej jakości, którzy mogą stać się stałymi klientami.

W dzisiejszych czasach konsumenci mają coraz większe oczekiwania związane z różnymi usługami. Dlatego na przestrzeni lat bardzo ważnym aspektem stało się generowanie dużej liczby potencjalnych klientów oraz tworzenie wysokiej jakości leadów. Wartościowi odbiorcy, nie tylko zwiększają nam szanse na sprzedaż, ale również często stają się lojalnymi i powracającymi klientami, którzy stanowią podstawę trwałego sukcesu biznesowego. W tym punkcie artykułu pokażemy strategię niezbędną do generowania cennej listy odbiorców, gdzie konsumenci nie tylko dokonają jednorazowego zakupu, ale również przyczynia się do długoterminowych korzyści dla naszego sklepu e-commerce.

 1. Definiowanie Twojej grupy docelowej: Zanim zaczniesz generować leady, musisz dokładnie określić, kim są Twoi potencjalni klienci. Ustal jakie problemy, które mogą rozwiązać dzięki Twoim produktom lub usługom.
 2. Optymalizacja strony internetowej: Upewnij się, że Twoja strona jest atrakcyjna wizualnie, intuicyjna oraz zoptymalizowana pod kątem SEO. Te aspekty pomogą przyciągnąć więcej organicznego ruchu i zwiększą widoczność w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo ważnym aspektem jest odpowiednie dopasowanie strony pod urządzenia mobilne, które stanowią duży procent konwersji online.
 3. Kontent wartościowy: Twórz wartościowy i angażujący kontent, który odpowiada na pytania i problemy Twoich potencjalnych klientów. Może to być blog, poradniki, e-booki czy filmy instruktażowe. Wymaga to dobrego zrozumienia potrzeb swojej grupy docelowej.
  Landing page: Stwórz landing page, na którym oferujesz coś wartościowego w zamian za adres e-mail odwiedzających. To może być np. e-book, konsultacja, rabat lub inne korzyści związane z Twoim biznesem.
 4. Media społecznościowe: Ważne jest, aby regularnie wrzucać treści i pokazywać co się dzieje w Twojej firmie, aby odbiorcy mogli bardziej poznać markę od wewnątrz.
 5. Analiza i optymalizacja: Regularnie analizuj wyniki swoich działań marketingowych. Sprawdź, które źródła generują najwyższą jakość leadów i koncentruj się na nich. Optymalizuj swoje kampanie na podstawie uzyskanych danych.

5. Budowanie górnego lejka sprzedaży

Górny lejek sprzedaży to nic innego, jak skupienie uwagi na potencjalnych odbiorcach, poprzez budowanie świadomości marki i zainteresowania Twoim produktem i usługą. W tym etapie kreujesz pierwsze wrażenie odbiorcy względem marki, dzięki czemu w przyszłości może stać się Twoim klientem. Dopiero na dalszym etapie przekazujesz bardziej szczegółowe informacje o swojej ofercie oraz próbujesz zachęcić go do zakupu.

gorny-lejek

 1. Świadomość: Czyli pierwszy etap, w którym skupiasz się na większej świadomości marki wśród odbiorców. Możesz pokazać np. film promujący swoją markę, który przyciągnie użytkowników.
 2. Wartościowy content: Zdobądź swoich odbiorców za pomocą treści, która dostarczy im jakąś wartość. Może to być artykuł,w którym wyjaśniasz jak Twój produkt czy też usługa może rozwiązać częste problemy konsumentów.
  wartosciowy-content
 3. Zbieranie kontaktów: Warto zachęcić osoby, które wykazały zainteresowanie Twoją marką, na zostawienie swojego kontaktu, poprzez np. subskrybcję newslettera, co pozwoli Ci utrzymać kontakt z odbiorcami oraz przekazywać dalsze treści.

rabat

6. Generowanie wartościowej grupy niestandardowej i wykorzystywanie jej w niższych etapach lejka

Gdy zbierzemy grupę odbiorców z górnego lejka, możemy skupić się na wykorzystaniu jej w dalszym etapie i doprowadzeniu użytkowników do rozważenia zakupu oraz samej konwersji. Niżej znajdziesz kilka kroków, które możesz podjąć, aby zastosować tę strategię:

 1. Wejdź w zakładkę odbiorcy w menadżerze reklam na Facebooku, następnie wybierz grupę, którą chcesz wykorzystać w targetowaniu swojej reklamy. Mogą to być grupy, które np. oglądały wideo, które dodawałeś u siebie na kanale, osoby aktywne na FB/IG, osoby komentujące posty itp
 2. Dodatkowo – gdy stworzysz grupę z powyższego punktu, możesz na jej podstawie zbudować kolejną grupę zwaną Lookalike Audiences, o której pisałam w punkcie 2. Algorytm znajdzie osoby, które będą wykazywać podobne ruchy na platformie Facebook, co grupa dotychczasowa.
 3. Po stworzeniu powyższych grup, kolejnym etapem jest decyzja. Tu skupimy się już na świadomych odbiorcach, którzy poznali już Twoją markę i są zainteresowani jej ofertą. Dostarcz im teraz treści skoncentrowane na konkretnych produktach lub usługach. Możesz wykorzystać dynamiczne reklamy produktowe, które wyświetlają produkty lub użyć karuzeli produktowej z CTA ”Kup teraz”

7. Możliwość szybszego dotarcia do czytelników za pomocą płatnych reklam, bez czekania na efekty pozycjonowania

Reklamy na platformie Facebook są szybkim i skutecznym narzędziem, aby praktycznie natychmiastowo dotrzeć do odbiorców z ważnymi treściami. W tym przypadku nie musimy czekać na efekty pozycjonowania SEO. Przyspieszymy dzięki temu wzrost ruchu na blogu oraz zwiększymy widoczność i zainteresowanie w krótkim czasie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę:

 1. Ustal cel: Określ, co chcesz osiągnąć za pomocą płatnych reklam. Czy chcesz zwiększyć ruch na nowym artykule, zdobyć nowych subskrybentów, czy może promować konkretną treść?
  cel-kampanii
 2. Segmentacja grupy docelowej: Skoncentruj się na określeniu swojej grupy docelowej.
 3. Budżet i harmonogram: Określ budżet, jaki chcesz wydać na reklamy oraz harmonogram ich wyświetlania, czy to ma być reklama o określonym terminie zakończenia? Czy może bezterminowa?

8. Możliwość pozyskania taniego i wartościowego ruchu przez promowanie wpisów blogowych

Facebook – jak zapewne zauważyłeś – jest fascynującym narzędziem marketingowym, który pomoże Ci w wielu aspektach budowania marki. Pokażę Ci teraz, jak wyglądają koszta promowanych treści ze strony oraz to, jakie mamy dzięki temu benefity.

Na screenie widzimy wyniki, jakie uzyskaliśmy przez 3 miesiące na jednej z naszych kampanii:

przyklad-sempai

Podsumowanie

Promowanie treści blogowych dzięki reklamom Facebook Ads to doskonały sposób na zdobycie zarówno zasięgów, jak i potencjalnych klientów. W poniższej infografice znajdziesz streszczenie tego, o czym powinieneś pamiętać, aby odnieść sukces.

infografika-fbads

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

Bądź pierwszy i oceń tekst.