Kim jest ambasador marki? Sprawdź, jakie korzyści dla marki niesie współpraca z ambasadorami marki

Ewa Reducha-Wiśniewolska
8 kwietnia, 2024
Przeczytasz w ~ 7 min.
kim jest ambasador marki

Zapomnij o tradycyjnych reklamach i billboardach – dziś prawdziwa magia marki dzieje się gdzie indziej, a raczej za sprawą kogo innego. Mowa o… ambasadorach marki. Ich siła nie leży w liczbie obserwujących, ale w autentyczności i zdolności do tworzenia cennych relacji. Jakie tajemnice kryją się za ich skutecznością i jak odróżnić prawdziwego ambasadora od zwykłego influencera? Odkrywamy kulisy współpracy z ambasadorami marki i sprawdzamy, jak ich zaangażowanie przekłada się na trwałe korzyści dla marki. Sprawdź!

Ambasador marki – kto to?

Ambasador marki to osoba, która za pomocą swojej autentyczności, zaangażowania i wiarygodności, reprezentuje oraz promuje markę, budując pozytywne skojarzenia, a także silniejszą więź z odbiorcami. To nie tylko twarz na reklamach – ambasadorzy to ludzie żyjący wartościami marki, dzielący się nimi w sposób naturalny i przekonujący ze swoją społecznością.

Są oni starannie wybierani nie tylko ze względu na popularność, ale przede wszystkim za sprawą umiejętności tworzenia autentycznego dialogu z użytkownikami, potencjalnymi klientami. Nikt więc nie powinien mieć wątpliwości, że to wszystko czyni ich niezwykle cennymi dla strategii marketingowej.

Warto podkreślić, że rola ambasadora marki wykracza poza tradycyjne metody promocji. W ich działaniach można dostrzec osobiste historie, które splatają się z narracją marki, tworząc spójny i przyciągający uwagę przekaz.

Na czym polega praca ambasadora marki?

Praca ambasadora marki polega na kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy i budowaniu wokół niej zaangażowanej społeczności poprzez wiarygodne komunikowanie wartości oraz zalet produktów czy usług. Używa on do tego swoich platform – mediów społecznościowych, bloga, wydarzeń publicznych czy innych kanałów komunikacji – gdzie dzieli się doświadczeniami związanymi z marką, prezentując ją w codziennym życiu i zachęcając obserwujących do interakcji.

Działania ambasadorów mogą przybierać różne formy, na przykład:

 • publikacje w mediach społecznościowych (posty, relacje, reelsy, live’y),
 • tworzenie treści wideo (tutoriale, unboxingi, recenzje produktów),
 • prowadzenie bloga, podcastu,
 • prowadzenie warsztatów i szkoleń,
 • udział w kampaniach reklamowych (internetowych, telewizyjnych, radiowych, billboardowych),
 • udział w akcjach charytatywnych i społecznych,
 • reprezentowanie marki na branżowych wydarzeniach,
 • współpraca przy tworzeniu produktów (dostarczając firmie cennych wskazówek i opinii z perspektywy konsumenta, co dodatkowo podnosi autentyczność i wiarygodność przekazu).

Ważnym elementem pracy ambasadora jest tworzenie oryginalnej treści, która odzwierciedla jego osobisty związek z marką, jednocześnie przemawiając do szerokiej publiczności w sposób przystępny i angażujący.

Bliska współpraca z marką pozwala ambasadorowi dokładnie poznać jej ofertę, zrozumieć misję i wartości, a co za tym idzie – w naturalny sposób wprowadzać produkty czy usługi do swojej narracji.

​Ambasador marki a influencerzy

Choć role ambasadora marki i influencera mogą się na pierwszy rzut oka wydawać podobne, ze względu na wykorzystanie mediów społecznościowych do promowania produktów czy usług, istnieją zasadnicze różnice między nimi.

Ambasadorzy marki to osoby, które tworzą długoterminowe partnerstwa z markami. Ich współpraca jest zazwyczaj bardziej zintegrowana i obejmuje szeroki zakres działań. Dla ambasadora promowanie marki jest częścią jego tożsamości i codziennego życia.

Z kolei influencerzy, mimo że mogą współpracować z markami na podobnych zasadach, często robią to w krótszym, bardziej projektowym wymiarze czasowym. Ich głównym celem jest wykorzystanie swojego zasięgu w mediach społecznościowych do promocji marki czy produktu, co nie zawsze wiąże się z długotrwałym zobowiązaniem czy osobistym zaangażowaniem.

Influencerzy mogą zmieniać marki, z którymi współpracują, w zależności od ofert i projektów, nie tworząc tak trwałej i zaangażowanej relacji, jaką mają ambasadorzy (to tzw. influencer marketing).

Jakie korzyści dla marki niesie współpraca z ambasadorem marki?

Jednym z głównych atutów postawienia na współprace ambasadorskie jest budowanie autentyczności marki. Ambasadorzy przekazują wartości marki w wiarygodniejszy sposób niż tradycyjne reklamy.

Kolejną korzyścią jest zwiększona widoczność oraz rozpoznawalność marki. Ambasadorzy, wykorzystując swoje sieci społecznościowe i inne platformy komunikacji, docierają do szerokiej grupy odbiorców, często wykraczając poza pierwotnie założoną grupę docelową marki. To rozszerzenie zasięgu jest szczególnie cenne w erze mediów społecznościowych, gdzie o sukcesie decyduje nie tylko jakość produktu, ale również umiejętność zbudowania społeczności i zwiększenie świadomości marki.

co robi ambasador marki

Nie bez znaczenia jest również to, jaki wpływ wywierają ambasadorzy na decyzje zakupowe użytkowników. Jako zaufane źródło informacji mogą skutecznie wpływać na percepcję marki i jej produktów, przekształcając zainteresowanie w rzeczywiste działania – zakupy.

Jakie cechy powinien posiadać ambasador marki?

Dobry ambasador marki, by skutecznie wypełniał swoją rolę, musi wykazywać się szeregiem cech i być:

 • wiarygodny i autentyczny – jego działania, komunikacja i sposób życia powinny naturalnie odzwierciedlać wartości marki, którą reprezentuje. Autentyczność buduje zaufanie i sprawia, że przekaz jest bardziej przystępny dla odbiorców, co jest kluczowe dla budowania trwałych relacji z klientami,
 • zdolny do budowania i utrzymywania silnych relacji społecznościowych – musi wykazywać umiejętności komunikacyjne pozwalające na skuteczne angażowanie odbiorców, zarówno w świecie wirtualnym, jak i podczas bezpośrednich spotkań. Ambasador powinien być także aktywny i obecny w social mediach, co umożliwi mu regularne i efektywne docieranie do odbiorców oraz utrzymywanie z nimi ciągłego dialogu,
 • zaangażowany – jego entuzjazm wobec produktów czy usług, jak również zaangażowanie w promowanie marki, muszą być prawdziwe i widoczne w każdej akcji, którą podejmuje. To pasja sprawia, że jego działania są bardziej przekonujące i inspirujące dla innych,
 • kreatywny – chodzi o kreatywność w tworzeniu oryginalnych treści, wyróżniających markę na tle konkurencji i przyciągających uwagę.

Jak wybrać ambasadora marki?

Podjęcie decyzji, kto zostanie ambasadorem, wymaga starannego rozważenia i strategii, ponieważ od tego wyboru zależy przekaz i odbiór marki w oczach konsumentów. 

Po pierwsze należy określić, co marka chce osiągnąć za pomocą programu ambasadorskiego, i zidentyfikować cechy, które powinien posiadać idealny – według nich – kandydat. Konieczne jest patrzenie przez pryzmat celów strategicznych firmy oraz jej wartości.

Marka powinna poszukiwać osób, które naturalnie komunikują się i są cenione przez jej odbiorców, mają wpływ w odpowiednich społecznościach i są rzeczywiście zainteresowane produktami czy usługami firmy. Ważne jest, aby potencjalny ambasador miał już ugruntowaną pozycję i cieszył się zaufaniem.

Następnie istotne jest przeprowadzenie dokładnej analizy potencjalnych kandydatów, weryfikując ich dotychczasową aktywność w mediach społecznościowych, sposób komunikacji, wcześniejsze współprace oraz reakcje ich społeczności na publikowane treści. Warto szukać ambasadorów, którzy są zaangażowani, konsekwentni w swoich działaniach i pomysłowi.

Ostatecznie wybór ambasadora marki powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że współpraca przyniesie korzyści obu stronom. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie spotkań lub rozmów z potencjalnymi ambasadorami, aby lepiej poznać ich motywacje i przekonać na własne oczy, czy chce się z tą osobą nawiązać długoterminową współpracę.

​Współpraca z ambasadorem marki – o czym jeszcze pamiętać?

Współpraca ambasadorska to proces, który nie kończy się wraz z wyborem właściwej osoby. Istotnym elementem jest jasne określenie oczekiwań i celów współpracy, co powinno być zakotwiczone w umowie lub porozumieniu. Ważne, aby obie strony dobrze rozumiały zakres działań, przekaz i promowane wartości.

Poza tym nie ma skutecznej współpracy bez komunikacji. Regularny kontakt, feedback oraz otwartość na sugestie i pomysły sprzyjają budowaniu silnej, owocnej relacji. Ponadto trzeba zadbać o to, by ambasador był na bieżąco z produktami, usługami i strategią marki.

Nie zapominajmy również o monitorowaniu i mierzeniu efektów współpracy. Określenie kluczowych wskaźników efektywności (KPI), takich jak zasięg, zaangażowanie, ruch na stronie czy konwersja, pozwala ocenić skuteczność pracy ambasadora i dostosować strategię. 

Zalecaną praktyką jest jeszcze docenianie i nagradzanie ambasadorów za ich wysiłek oraz zaangażowanie. Mogą to być bonusy, produkty firmy czy ekskluzywnych doświadczenia.

Ambasadorzy marki – przykłady

Wiesz już, kim jest ambasador marki, na czym polega jego praca, jak go wybrać i jakie korzyści niesie tego typu współpraca. Teraz czas przypomnieć kilku znanych polskich ambasadorów marek, którzy swoją działalnością znacząco wpłynęli na rozpoznawalność i postrzeganie różnych firm:

 • Robert Lewandowski – jeden z najlepszych polskich piłkarzy, kapitan reprezentacji Polski współpracował bądź współpracuje z markami 4F, Oshee, Huawei, Vistula. Lewandowski cieszy się zaufaniem wśród kibiców, co sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku marki w Polsce,
 • Anja Rubik – znana na całym świecie polska supermodelka Anja Rubik współpracowała choćby z polską firmą jubilerską Apart, będąc twarzą marki i projektując dla niej kolekcje biżuterii. Rubik, dzięki swojej międzynarodowej karierze i elegancji, idealnie odzwierciedlała wartości marki, przyciągając uwagę zarówno mediów, jak i konsumentów,
 • Barbara Kurdej-Szatan – aktorka i prezenterka przez wiele lat była twarzą marki Play. „Blondynka z reklamy Play” zyskała na tej współpracy dużą popularność, a Play pozytywny wizerunek,
 • Joanna Koroniewska – aktorka promowała kosmetyki i angażowała się w kampanie społeczne marki Avon Jej autentyczność i popularność wśród szerokiego grona odbiorców przekładała się na skuteczność przekazu,
 • Małgorzata Socha – jest ambasadorską sieci Agata Meble. Reklamy z jej udziałem są autentyczne, kojarzone z pozytywną energią i przyjaznym podejściem.

Te przykłady pokazują, jak różnorodne mogą być formy współpracy z ambasadorami marki w Polsce, od sportowców, przez modelki, po aktorów. Niezależnie od branży, autentyczne i strategiczne partnerstwo z ambasadorami może znacząco przyczynić się do wzrostu rozpoznawalności marki, budowania zaufania oraz lojalności wśród konsumentów.

Postaw na współpracę z dobrym ambasadorem i korzystaj z niej!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Ewa Reducha-Wiśniewolska

Senior Content Marketing Specialist

Najpierw była ogromna miłość do książek, która ewoluowała w… miłość do pisania. Jak myślisz, czyje wypracowania szkolne były najdłuższe? Szybko się okazało, że umiem ubrać w słowa nie tylko błahe z pozoru rzeczy, ale też mocno specjalistyczne – i to w taki sposób, by każdy to zrozumiał. Pracuję w branży od 2014 roku. To doskonałe uczucie, kiedy możesz zarabiać na swojej pasji. Najlepiej się czuję w tematach parentingowych, urodowych i wnętrzarskich, jednak chętnie przyjmuję wyzwania – a tych naprawdę nie brakuje!