Copywriting a content marketing – czym się właściwie różnią?

Aneta Łempicka
3 marca, 2016
Przeczytasz w ~ 4 min.
Copywriting a content marketing - czym się właściwie różnią

Jak budować zasięg, a przy tym wzmacniać wizerunek marki? Jak dotrzeć do klientów z przekazem, który ich zainteresuje i zaangażuje? Możemy to zrobić na wiele sposobów m.in. stosując najbardziej skuteczne narzędzia marketingowe – copywriting i content marketing. Na podstawie informacji dostępnych w Internecie można odnieść złudne wrażenie, że są to dwie, identyczne strategie komunikacji z klientem. Mimo że działają i stosują podobne narzędzia, każdy z nich ma zupełnie inny cel kreacji.

Odpowiedni styl przekazu, forma i środki to elementy, które mają wpływ na konsumenta i przyszłe generowanie zysków dla marki. Przyjrzyjmy się zatem, czym są wymienione techniki, co je sobą łączy, co odróżnia i czemu służą w obszarze marketingu internetowego.

Copywriting – a co to takiego?

Copywriting to mówiąc najprościej pisanie tekstów i sloganów reklamowych do publikacji, które mają przekonać odbiorcę np. do zakupu produktu lub wpłynąć na jego opinię. Jest to bezpośrednia forma reklamy, która wprost mówi potencjalnemu klientowi, dlaczego powinien skorzystać z promocji albo zapisać się do newslettera. Tworząc treści zdarza się jednak, że wartościowy tekst nie przynosi oczekiwanych efektów. Dlaczego?

Copywriter powinien znać współczesne potrzeby konsumentów, ich zachowania, oraz sztukę słownej perswazji. Ponadto warto by wyróżniał się szczególną oryginalnością i pomysłowością zachowując poprawny i odpowiedni język, ortografię i interpunkcję. Treści tworzone w ramach copywritingu często są jednak powtarzalne, brak im unikalności, kopiowane z innych serwisów ostatecznie nie przekonują klienta do zakupu. A to m.in. wspomniana unikalność opisu oraz utożsamianie się z czytelnikiem sprawia, że ten dodaje produkt do internetowego koszyka. Treści tworzone przez copywriterów powinny zawierać również wezwanie do akcji czyli tzw. call for action. Jest to zwrot do potencjalnego nabywcy, który ma przyciągnąć jego uwagę i nakłonić do impulsywnej decyzji np. kliknięcia banera. Skuteczne i efektywne operowanie CTA może przyczynić się do znacznego podniesienia poziomu konwersji. Skuteczne zastosowanie tricków copywriterskich i kunszt pisarski to jedyny sposób, by czytelnik wszedł w interakcję z czytanym tekstem i zbudował długotrwałą relację z marką.

Inaczej jest natomiast w przypadku SEO copywritingu. Ta technika ma na celu generowanie tekstów zawierających określone słowa kluczowe, które będą zawarte na stronach zapleczowych w postaci popularnych precli. Ich zadaniem jest pozyskanie ruchu na określone frazy poprzez umieszczanie anchorów pozycjonujących podstrony. Głównym zadaniem SEO copywritingu jest stworzenie tekstów tak, by były odpowiednio czytane przez algorytm wyszukiwarki, a przy tym zachowały najwyższą wartość merytoryczną. W tej technice budowania treści należy wystrzegać się również stopwords, popularnych zapychaczy, które nie wnoszą żadnych konkretów, nie mają też związku z wyszukiwaną frazą.

Kompleksowe kampanie z Content Marketingu

Sprawdź naszą >> OFERTĘ <<

Czym jest zatem marketing treści?

W odróżnieniu od copywritingu, content marketing to działania polegające na publikacji atrakcyjnych, przydatnych treści dla odpowiadającej grupy docelowej. Zadanie marketingu treści to przyciągnięcie jak największej liczby potencjalnych odbiorców oraz zbudowanie wizerunku marki jako eksperta. Treści te mają odpowiadać na główne potrzeby swoich klientów, wpisując się przy tym w swoisty insight konsumencki. Jest to także ciągły proces w przeciwieństwie do działań podejmowanych doraźnie ad hoc.

Główne cechy content marketingu to wspomniane przyciąganie uwagi przy pomocy wartościowych, unikalnych treści oraz angażowanie odbiorców do dzielenia się nimi, co raczej nie zdarza się w przypadku copywritingu. Content marketing tworzony jest po to, by zdobyć odbiorcę, a w dalszej perspektywie zbudować z nim długotrwałą relację. Copywriterom SEO z pewnością bardzo trudno jest się przestawić z praktyki masowego tworzenia tekstów na treści nieprzeciętne, gdzie jakość gra pierwsze skrzypce.

Marketing treści wyróżnia się również specyfiką, która nie polega na perswazji, przekonaniu do własnych racji, a dostarczeniu racjonalnych argumentów, korzyści w atrakcyjnej formie. W jego ramach możemy tworzyć komunikaty tekstowe, wizualne czy multimedialne (artykuły, animacje, posty na blogu, poradniki, infografiki, webinary, reklamy wirusowe, branżowe raporty).

W czasach, gdy tradycyjne metody marketingowe tracą swoją skuteczność, dla większości firm content marketing w Internecie jest istotnym elementem działań związanych z budowaniem świadomości marki. Obecnie wiele firm decyduje się na agencje content marketingowe, aby zwiększyć swoją skuteczność. Warto wykorzystać go w procesie optymalizacji stron internetowych poprzez możliwość umieszczania odnośników do witryny klienta. Umożliwia to budowanie sieci linków prowadzących do konkretnej strony oraz generowanie bezpośredniego ruchu. W konsekwencji pozwala to na uzyskiwanie lepszego rankingu w wyszukiwarce. Jest to także skuteczna platforma do promocji klienta, jego produktów i usług. Tworząc content marketing, nie tworzymy tylko treści, konieczna jest określona strategia, dystrybucja działań oraz wskaźniki pomiaru do ich obserwacji.

Synergia działań kluczem do sukcesu

Jak widać, praca content marketera i copywritera ma pewną cechę wspólną. Tworzone treści muszą być poprawne stylistycznie, czytelne i na tyle skuteczne, by zainteresować czytelnika czy skusić do działania. Podsumowując, content marketer odpowiedzialny jest za stworzenie strategii marketingowej, jej dystrybucję, w tym kontakt z wydawcami oraz monitoring. Jeśli wybrane narzędzia zawiodą, musi być przygotowany na ocenę swoich działań i odpowiednią zmianę strategii. Copywriter musi zaś sprostać założonej wcześniej wizji tak, by oddać charakter kampanii w tworzonych treściach.

Treść jest królem, dystrybucja królową. Zatem tylko synergia obu technik marketingowych może wpłynąć korzystnie na generowanie zysków i komunikację marki z klientem. Bez dobrego contentu nie ma efektywnego SEO, dzieje się podobnie w drugą stronę. Dobrze napisany tekst to podstawa współczesnych kampanii, dlatego warto o to zadbać zarówno przy zwiększaniu ruchu w sklepie internetowym czy promowaniu artykułu sponsorowanego z lokowanym produktem. Tworzone treści, ale i odpowiednie zarządzanie pozwolą skutecznie dotrzeć do czytelnika w Internecie oraz przynieść popartą sukcesami kampanię reklamową.

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Komentarze