#growUp!

Zaznacz stronę

Strona głównaBlogPoradnikNa czym polega marketing afiliacyjny?

Internet to bez wątpienia najbardziej wpływowe narzędzie przekazu dla współczesnego marketingu. Dzięki możliwościom oraz zasięgowi sieci, marki mogą reklamować się nie tylko dostarczając bezpośrednie komunikaty do odbiorcy. W ich imieniu przemawiają także opinie zadowolonych (lub nie) klientów, a także osoby polecające produkty lub usługi marki. To właśnie Ci ostatni są ważnym elementem tak zwanego marketingu afiliacyjnego. 

Czym jest marketing afiliacyjny?

Przede wszystkim — polega na współpracy reklamodawcy z partnerem, skąd też wyłania się inna nazwa, czyli marketing partnerski. Polega on na polecaniu określonych produktów / usług firmy, w zamian za ustalone wynagrodzenie. Efekty tego typu działań można mierzyć dzięki linkom afiliacyjnym.

Linki afiliacyjne

Zawarte są w nich adresy internetowe prowadzące bezpośrednio do produktu / usługi reklamodawcy. Każdy z partnerów otrzymuje indywidualny link afiliacyjny, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie, ile osób odwiedziło stronę internetową / dokonało zakupu dokładnie z tego odnośnika. 

To od partnera zależy, w jaki sposób zadba o pozyskiwanie kliknięć w określony adres. Pomóc mogą na przykład wypracowane wcześniej zasięgi w mediach społecznościowych. Opisy konta, znajdujących się na nim zdjęć lub filmów mogą zawierać link afiliacyjny, natomiast sam materiał dodatkowo zachęcać do kliknięcia. 

Dodatkowo — podlinkowane mogą być także grafiki lub tekst zawarty na stronie internetowej. To rozwiązania, które sprawdzą się na przykład w artykułach blogowych. Piszesz o modzie? Być może – chcesz polecić swoim czytelnikom określony model butów? Przy okazji możesz na tym zarobić. 

Marketing afiliacyjny — płatności

Zarówno wysokość zarobków, jak i sposób płatności, zależą od reklamodawcy oferującego dołączenie do programu afiliacyjnego. Metody płatności występują w różnych modelach, na przykład: Pay Per Click (za kliknięcie w link), Pay Per Lead (za wykonanie określonej czynności na stronie), Pay Per Sale (jako procent od sprzedaży). Zdarza się również, że za każdą z wykonanych przez użytkownika czynność (kliknięcie / zakup / inna konwersja), płacone jest dodatkowo.

Marketing afiliacyjny — kto może dołączyć?

Czy marketing afiliacyjny jest więc zarezerwowany tylko dla influencerów o największych zasięgach, specjalnie wybranych przez zespoły marketingowe? Nic bardziej mylnego. Istnieją również programy, do których dołączyć może praktycznie każdy – nawet jeśli jego zamiarem jest podsyłanie propozycji zakupowej jedynie najbliższym znajomym. Jedyne, co należy zrobić w takiej sytuacji, to zarejestrować się na stronie internetowej i generować linki afiliacyjne przypisane do Twojego konta.

Ciekawym przykładem jest Allegro Polecam. Podlinkować możemy konkretną ofertę, którą następnie podsyłamy, na przykład znajomemu. Jeśli zdecyduje się na zakup przedmiotu, pewien procent ze sprzedaży trafi na nasze konto. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Allegro

Dla kontrastu – nieco bardziej restrykcyjne zasady oferuje inny marketplace, czyli Amazon. Tutaj, aby dołączyć do programu partnerskiego, należy spełnić szereg różnych warunków.

Zalety marketingu partnerskiego

Zarówno marka, jak i partnerzy odnoszą szereg korzyści wynikających ze wzajemnej współpracy:

Marka: 

  • buduje sieć partnerów, którzy promują produkty niezależnie od działań marki,
  • buduje rozpoznawalność marki, dzięki popularności innych profili
  • otrzymuje pozytywne recenzje oraz polecenia

Partnerzy:

  • otrzymują wynagrodzenie stanowiące dodatkową monetyzację publikowanych materiałów
  • dostają źródło pasywnego dochodu
  • otrzymują szansę na długotrwałą współpracę z daną marką

Marketing afiliacyjny jak zacząć?


Najlepiej rozpocząć od reaserchu. W sieci istnieje wiele programów, do których można dołączyć. Sprawdzić można zarówno wysokość, jak i metodę płatności. Jeśli jesteś twórcą o wysokich zasięgach, być może warto również spytać o możliwość współpracy partnerskiej wśród marek, które nie chwalą się programami afiliacyjnymi w sieci. Wybierając program afiliacyjny, oczywiście, dobrze jest też sprawdzić, jakie produkty są reklamowane i wybrać te, które są zgodne z profilem Twojej działalności w sieci.  

 

Paweł Andrukiewicz