Najważniejsze czynniki rankingowe Google wpływające na widoczność strony w wyszukiwarce

Natalia Krysztopowicz
26 października, 2023
Przeczytasz w ~ 12 min.
075 Blog Najwazniejsze czynniki rankingowe Google poprawiony 1

Pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce Google to wyzwanie dla każdego właściciela witryny. Aby osiągnąć sukces w sieci, niezbędna jest wiedza na temat najważniejszych czynników rankingowych Google (Ranking Factors).

Google Ranking Factors są używane przez algorytmy Google do oceny, jak dobrze jej zawartość pasuje do konkretnego zapytania.

Ile jest czynników rankingowych Google?

Czy zdajesz sobie sprawę, że Google bierze pod uwagę ponad 200 czynników rankingowych w swoim algorytmie? Które z nich są najbardziej istotne? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Od wielu specjalistów SEO, usłyszysz zapewne słynne “To zależy….”. Jest to zrozumiałe, ponieważ zależnie od okoliczności, poprawa danych czynników w Twojej witrynie może prowadzić do dużych wzrostów, podczas gdy na innej może przynieść niewielki postęp lub dalszą stagnację.

Właśnie dlatego – tak istotne jest podejście holistyczne, uwzględniające między innymi domenę, jej stan, konkurencję itd. Niemniej jednak – przestrzeganie podstawowych zasad zawsze przynosi korzyści.

seo-oferta-cta

Czym są czynniki rankingowe Google Ranking Factors?

Google Ranking Factors to określone elementy lub cechy domeny, które wpływają na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Google korzysta z setek różnych czynników rankingowych, aby ocenić wartość i jakość strony www i określić jej miejsce w wynikach dla określonych zapytań użytkowników.

Czynniki rankingowe Google można podzielić na dwie kategorie: on-site i off-site.

Czynniki off-site, a on-site. Czym się różnią?

Czynniki on-site to te, które znajdują się bezpośrednio na stronie internetowej i które webmaster może kontrolować, takie jak: treść, struktura strony, słowa kluczowe, optymalizacja dla urządzeń mobilnych, szybkość ładowania strony, a także użyteczność dla użytkownika.

Czynniki off-site to te, które nie znajdują się bezpośrednio w witrynie internetowej, ale wpływają na jej pozycję w wynikach wyszukiwania (dowiedz się więcej, jak sprawdzić pozycję strony w Google). Są nimi między innymi ilość i jakość linków prowadzących do strony, obecność na mediach społecznościowych, opinie użytkowników i aktywność na forach internetowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma jednego czynnika rankingowego, który stanowiłby klucz do sukcesu w wyszukiwarce Google. Dodatkowo, Google czasem edytuje listę z czynnikami rankingowymi. Ich waga i znaczenie mogą się zmieniać w zależności od branży, konkurencji, a także od algorytmu wyszukiwarki. Dlatego właśnie ważne jest, aby prowadząc witrynę internetową, skupić się na optymalizacji zarówno on-site, jak i off-site i dostosować swoją strategię do zmieniających się trendów w algorytmach wyszukiwarek.

Jakie korzyści przynosi znajomość czynników rankingowych?

Znajomość kryteriów rankingowych przynosi wiele korzyści w dziedzinie SEO. Pozwala ona lepiej zrozumieć, jakie czynniki wpływają na pozycję witryny. Dzięki temu można świadomie optymalizować treści i strukturę witryny, aby uzyskać lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Znajomość tych elementów pomaga także identyfikować obszary do poprawy i skupiać się na strategiach, które przynoszą najlepsze efekty.

Jakie są najważniejsze elementy, które wpływają na pozycję w rankingu organicznych wyników wyszukiwarki Google?

Czynniki rankingowe on-site

Wysokiej jakości, wartościowe i aktualne treści

Jakość treści na stronie stanowi fundament skutecznej strategii SEO. Google od lat zwraca uwagę na jakość i wartość treści dla użytkowników, a w ostatnich latach, wprowadził wiele aktualizacji algorytmu, które jeszcze bardziej podkreślają znaczenie doskonałych treści.

Jedną z kluczowych zmian było wprowadzenie BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) – modelu uczenia maszynowego opartego na sieciach neuronowych. BERT ma za zadanie lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie słów w zdaniach, co pozwala Google na dokładniejsze dopasowanie wyników wyszukiwania do intencji użytkownika. Dzięki temu, robot Google lepiej rozpoznaje wartościowe treści i pomaga użytkownikom odnaleźć odpowiedzi na ich pytania.

Obecnie istnieje kilka kluczowych czynników rankingowych, jeśli chodzi o treści, na które Google zwraca szczególną uwagę:

 1. Unikalność i wartość treści: Ważne jest, aby tworzyć oryginalne i unikalne treści, które są przydatne i wartościowe dla użytkowników. Skupienie się na dostarczaniu informacji, rozwiązaniu problemów czy odpowiedzi na pytania użytkowników pozwoli wyróżnić się w SERPach (Search Engine Results Page)
 2. Pokrycie tematyczne: Google preferuje strony, które są w pełni pokryte danym tematem. Nie wystarczy tylko kilka powierzchownych informacji. Staraj się dostarczać kompleksowe treści, które są wyczerpujące i zawierają szerokie spektrum informacji związanych z danym tematem.
 3. Struktura i formatowanie: Poprawne strukturyzowanie treści za pomocą nagłówków Hx (H1, H2 itd.) i list, odpowiednie formatowanie tekstu, akapity i odstępy między akapitami, pomagają w zwięzłym przedstawieniu informacji. To nie tylko ułatwia użytkownikom czytanie treści, ale również pomaga Google w zrozumieniu struktury i znaczenia poszczególnych sekcji treści.
 4. Angażujący i atrakcyjny kontent: Dobra treść powinna być atrakcyjna i angażująca dla użytkowników. Możesz osiągnąć to poprzez stosowanie wizualnych elementów, takich jak obrazy, grafiki, wideo, infografiki (o tym, na czym polega wyszukiwanie obrazem więcej pisaliśmy na https://sempai.pl/blog/wyszukiwanie-obrazem-na-czym-polega-i-jak-to-zrobic/). Ważne jest również, aby umożliwić interakcję użytkownikom, np. poprzez komentarze, formularze, quizy czy możliwość udostępniania treści w mediach społecznościowych.
 5. Sygnały użytkownika: Google coraz bardziej zwraca uwagę na sygnały użytkownika, takie jak wskaźniki zachowań (np. czas spędzony na stronie, współczynnik odrzutu), interakcje społecznościowe (udostępnienia, komentarze) i klikalność w SERP. Jeśli treść na Twojej stronie jest atrakcyjna i dostarcza wartości, zwiększa to szanse na pozytywne sygnały użytkowników, co może przyczynić się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jakość treści na stronie stanowi fundament skutecznej strategii SEO. Google od lat zwraca uwagę na jakość i wartość treści dla użytkowników, a w ostatnich latach wprowadził wiele aktualizacji algorytmu, które jeszcze bardziej podkreślają znaczenie doskonałych treści.

Zasada E-E-A-T

W kontekście optymalizacji stron internetowych istnieje pewien kluczowy element, który zyskał na znaczeniu w ocenie jakości treści przez Google. Mowa tutaj o zasadzie E-E-A-T, czyli Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness (doświadczenie, ekspertyza, autorytet, wiarygodność). Zasada E-E-A-T to zbiór wytycznych, które Google uwzględnia w procesie oceny jakości domen. Tutaj dowiesz się więcej.

>>Helpful Content Update – czy da Ci popalić?<<

Aby osiągnąć sukces w wynikach wyszukiwania, Google przedstawiło artykuł, który pozwala twórcom treści zrozumieć i oceniać jakość swoich treści.

Warto również obserwować oficjalną stronę, na której Google przedstawia aktualizacje czynników rankingowych.

Optymalizacja słów kluczowych

Jednym z czynników rankingowych w SEO jest optymalizacja fraz, jednak podejście do tej kwestii ewoluowało wraz z najnowszymi aktualizacjami algorytmu Google. Wraz z postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, Google zdobywa coraz większą zdolność do zrozumienia intencji użytkowników i dostarczania im trafniejszych wyników wyszukiwania. Poniżej przedstawiam kilka istotnych aspektów optymalizacji słów kluczowych pod kątem aktualnych trendów SEO:

 1. Od intencji użytkownika do semantyki: Zamiast skupiać się wyłącznie na pojedynczych słowach kluczowych, Google coraz bardziej koncentruje się na rozumieniu intencji użytkowników i semantyki ich zapytań. Dlatego ważne jest, aby opracować strategię optymalizacji obejmującą zarówno długie ogony (long-tail keywords), jak i frazy związane z konkretnymi tematami. Skoncentruj się na tworzeniu treści, które precyzyjnie odpowiadają na pytania użytkowników i dostarczają wartościowych informacji.
 2. Naturalne wkomponowanie: Zamiast forsować powtarzanie słów kluczowych, skup się na naturalnym wkomponowaniu ich w treść. Google zdolne jest do zrozumienia kontekstu i semantyki tekstu, więc ważniejsze jest dostarczenie treści wartościowej i zrozumiałej dla użytkowników niż mechaniczne wstawianie fraz. Stosuj różnorodne synonimy, związane terminy i urozmaicaj język, aby treść brzmiała naturalnie i atrakcyjnie.
  Wartość i unikalność treści: Google coraz bardziej premiuje unikalne i wartościowe treści. Niezależnie od optymalizacji, kluczowe jest dostarczenie treści, która odpowiada na potrzeby i pytania użytkowników. Skup się na tworzeniu autentycznych treści, które są unikalne, dogłębne i dostarczają wartościowej informacji. To przyciągnie użytkowników i zwiększy szanse na wyższą pozycję w SERPach.
 3. Szerokie spektrum: Optymalizuj witrynę nie tylko pod kątem pojedynczych słów kluczowych, ale również szerokiego spektrum związanych fraz i terminów. Skorzystaj z narzędzi do analizy słów kluczowych, aby zidentyfikować powiązane zapytania użytkowników i tematy, które są popularne w Twojej branży. W ten sposób rozszerzysz zasięg swojej witryny i dotrzesz do większej liczby potencjalnych odbiorców.
 4. Monitorowanie i dostosowanie: Optymalizacja słów kluczowych to proces dynamiczny. Regularnie monitoruj wyniki i analizuj dane, aby ocenić skuteczność swojej strategii. Zwracaj uwagę na trendy, zmiany w preferencjach użytkowników i aktualizacje algorytmu Google. Dostosowuj swoje podejście, aby lepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Uważaj na keyword stuffing!

Keyword stuffing (czyli upychanie słów kluczowych) to nieetyczna praktyka, w której witryna lub treść jest przesycona nadmierną ilością kluczowych fraz, często bez sensownego kontekstu lub naturalnego użycia. W przeszłości była to popularna metoda próbująca wpłynąć na wyniki wyszukiwania, ale obecnie Google potępia takie działania i może nawet karcić strony stosujące keyword stuffing.

Keyword stuffing prowadzi do tworzenia nieczytelnych, mało wartościowych treści, które nie spełniają oczekiwań użytkowników. Google dąży do prezentowania użytkownikom najbardziej odpowiednich i wartościowych wyników, dlatego taki zabieg jest traktowany negatywnie.

Ważne jest, aby używać słów kluczowych w sposób naturalny i zgodny z kontekstem treści. Treść powinna być czytelna, zrozumiała i dostarczać wartościowe informacje czy rozwiązania. Koncentruj się na tworzeniu wysokiej jakości treści, która odpowiada na potrzeby użytkowników, zamiast próbować manipulować wynikami wyszukiwania poprzez keyword stuffing.

Więcej o analizie fraz kluczowych pisaliśmy tutaj:
>>Analiza słów kluczowych – dlaczego jest taka ważna?<<
>>Kanibalizacja słów kluczowych – dlaczego warto mieć ją pod kontrolą?<<

Optymalizacja zdjęć i obrazów pod kątem SEO – jak robić to dobrze?

Optymalizacja zdjęć odgrywa istotną rolę w kontekście kryteriów rankingowych Google. Wyszukiwarka bierze pod uwagę różne elementy związane z obrazami, które mogą wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Ważne jest, aby zoptymalizować rozmiar i format obrazów, używać opisowych nazw plików i dostarczać odpowiednie opisy alternatywne (alt text). Kontekstowe umieszczanie obrazów na stronie także ma znaczenie. To wszystko przyczynia się do lepszej widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Jak pozyskiwać więcej użytkowników z Google Grafika?

Linkowanie wewnętrzne

Linki wewnętrzne także są istotne w kontekście czynników wpływających na widoczność strony w Google. Polega ono na tworzeniu strategicznych odnośników pomiędzy różnymi stronami wewnątrz danej witryny. Istnieje kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy linkowaniu wewnętrznym.

 • Struktura witryny: Optymalna struktura witryny jest niezbędna dla skutecznego linkowania wewnętrznego. Staraj się tworzyć hierarchię stron, gdzie najważniejsze treści są dostępne z poziomu głównej strony, a kolejne poziomy linkują do bardziej szczegółowych tematów. To ułatwia zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom nawigację po stronie.
 • Anchor text: Anchor text, czyli tekst kotwicy, który jest klikalnym linkiem, ma duże znaczenie dla optymalizacji słów kluczowych. Staraj się używać opisowych i związanych z treścią odnośników, które precyzyjnie opisują docelowy materiał. Unikaj ogólnych fraz typu “kliknij tutaj” i stawiaj na konkrety.
 • Wartość treści: Linkowanie wewnętrzne powinno być oparte na wartości treści. Stosuj linki do powiązanych artykułów, podobnych tematów lub innych treści, które są pomocne dla użytkownika. To przyczynia się do lepszego doświadczenia użytkownika i budowania autorytetu witryny.
 • Liczba linków: Nie należy przesadzać z liczbą linków na stronie. Staraj się utrzymać linkowanie wewnętrzne na odpowiednim poziomie, unikając przesycenia treścią linków. Ważne jest zachowanie naturalności i umiarkowania.
 • Użyteczność i nawigacja: Linkowanie wewnętrzne powinno służyć ułatwieniu nawigacji po witrynie. Spraw, aby użytkownicy mogli łatwo odnaleźć powiązane treści, poprzez odpowiednie linki i podobne sugestie.

Pamiętaj, że linkowanie wewnętrzne ma zarówno znaczenie dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek. Poprawna implementacja tego elementu może przyczynić się do lepszej widoczności witryny w Google.

Przydatnym narzędziem, które może ułatwić proces linkowania wewnętrznego (szczególnie w dużych serwisach) jest Ahrefs -> Internal link opportunities. Po przeprowadzeniu audytu witryny (Site Audit), Ahrefs przygotowuje nam listę miejsc, fraz i docelowych adresów URL, które możemy wykorzystać do linkowania wewnętrznego.

ahrefs-internal-link
(źródło: Ahrefs -> Internal link opportunities)

Shallow content a pozycjonowanie stron w wyszukiwarce

Shallow content, czyli strony niskiej jakości, ma negatywny wpływ na pozycjonowanie stron. Google coraz bardziej skupia się na dostarczaniu użytkownikom wartościowych i merytorycznych treści. Strony, które prezentują tylko powierzchowne informacje, niską jakość lub niezadowalająco odpowiadają na zapytania użytkowników, mogą być karane przez algorytm wyszukiwarki.

Core Web Vitals jako czynnik rankingowy Google

Osobom, które są na bieżąco, zapewne zapali się czerwona lampka, widząc, że wymieniłam na tej liście CWV. Dlaczego? Ponieważ jakiś czas temu Google zaktualizował dokumentację dotyczącą czynników rankingowych i usunął z niej min.:

 • Page experience system
 • Mobile-friendly ranking system
 • Page speed system

Pomimo, że te elementy nie są już czynnikiem rankingowym, a zyskały miano “Sygnałów rankingowych”, nadal warto sugerować się wytycznymi PSI, ponieważ w wielu przypadkach dbają one (czynniki) o dobre doświadczenia użytkowników na stronie.

Dlatego pozwoliłam sobie na umieszczenie tego elementu w tym wpisie. W swojej pracy często zwracam uwagę na te czynniki z prostego względu: użytkownicy w dzisiejszych czasach są zmęczeni powolnymi stronami, natrętnymi popupami itp – kiedy napotykają tego typu niedogodności, rezygnują z dalszego przeglądania witryny i bardzo często opuszczają ją.

[Dodatkowo natrętne reklamy pełnoekranowe, duże popupy zasłaniające ważne elementy witryny, bądź takie, które utrudniają użytkownikom przeglądanie treści, Google postrzega je jako natrętne. Dzieje się tak dlatego, że przeszkadzają i frustrują użytkowników, co prowadzi do złego doświadczenia. ]

>>Tu pisaliśmy o Core Web Vitals<<

Czynniki rankingowe off-site

Linkowanie zewnętrzne a SEO w Google

Wysokiej jakości linki prowadzące do strony mają duże znaczenie. Liczba, jakość i wiarygodność odnośników od innych witryn mogą wpływać na pozycję.

Ważne jest, aby linki były relevantne, pochodziły z wiarygodnych stron, były zróżnicowane i miały różnorodne anchor texty. Stałe rozwijanie profilu linków i dbanie o ich jakość to kluczowe elementy strategii SEO.

>>Link building – na czym polega i jak go robić skutecznie?<<

Jak zbadać profil backlinków?

Aby zbadać profil linków przychodzących, możesz skorzystać z narzędzi takich jak Ahrefs lub SEMrush. Chociaż te narzędzia są płatne, do jednorazowej weryfikacji profilu linkowego i uzyskania raportu wystarczy skorzystać z wersji próbnej, która jest dostępna. Na przykład narzędzie Ahrefs posiada statystyki domen odsyłających do Twojej domeny, rodzaje linków i najpopularniejsze anchory:

ahrefs-anchors
(Ahrefs)
ahrefs-top-anchors
(Ahrefs -> Top anchors)

Autorytet, wiek i historia domeny a ranking Google

Autorytet, wiek i historia domeny odgrywają istotną rolę w procesie rankingu strony WWW w Google. Są to czynniki, na które algorytm wyszukiwarki zwraca uwagę i które mogą mieć wpływ na lepsze pozycje.

Pierwszym aspektem jest autorytet domeny. Google ocenia wiarygodność i reputację witryny na podstawie odnośników zewnętrznych prowadzących do niej. Im więcej wartościowych i naturalnych linków wskazuje na daną witrynę, tym większa jest szansa na jej wyższe pozycje w wynikach. Warto zatem inwestować w budowanie wysokiej jakości backlinków i zdobywanie ich od wiarygodnych stron www.

Kolejnym czynnikiem jest wiek domeny. Starsze domeny, które istnieją od dłuższego czasu, zazwyczaj mają pewną przewagę w rankingu. Google postrzega takie domeny jako bardziej stabilne i godne zaufania. Jednak nie oznacza to, że nowe domeny nie mogą osiągnąć wysokich pozycji. Kluczowe jest dostarczanie wartościowej i unikalnej treści, budowanie profilu domen odsyłających oraz zyskiwanie zaufania użytkowników.

Historia domeny również ma znaczenie. Jeśli domena była wcześniej wykorzystywana w sposób niezgodny z wytycznymi Google, na przykład w celu spamowania lub manipulowania wynikami wyszukiwania, może to negatywnie wpłynąć na jej ranking. Dlatego ważne jest, aby korzystać z domeny, która nie była wcześniej obciążona negatywną historią.

Recenzje i opinie

Pozytywne recenzje i opinie użytkowników na platformach zewnętrznych, takich jak fora dyskusyjne czy portale branżowe, mogą wpływać na reputację strony i jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

SEO dla e-sklepów

Podsumowanie

Pozycjonowanie w wyszukiwarce Google jest trudnym zadaniem dla właścicieli witryn. Aby osiągnąć sukces w sieci, ważna jest znajomość najważniejszych kryteriów rankingowych Google. Istnieje ponad 200 czynników rankingowych, ale nie ma jednego kluczowego czynnika. Czynniki rankingowe można podzielić na on-site (związane bezpośrednio z witryną) i off-site (związane z zewnętrznymi czynnikami). Ważne czynniki on-site to wysokiej jakości, wartościowe i aktualne treści, zgodność z zasadą E-E-A-T (doświadczenie, ekspertyza, autorytet, wiarygodność), optymalizacja fraz, struktura i formatowanie treści, angażujący i atrakcyjny kontent oraz sygnały użytkownika. Znajomość tych czynników pomaga w lepszym zrozumieniu procesu oceny jakości stron przez Google i umożliwia skuteczną optymalizację witryny. Ważne jest również monitorowanie aktualizacji czynników rankingowych i dostosowanie strategii SEO do zmieniających się trendów i preferencji użytkowników.

Należy pamiętać, że SEO stale się rozwija, dlatego niezwykle istotne jest być na bieżąco z najnowszymi trendami i odpowiednio się do nich dostosowywać.

Najważniejsze trendy SEO na rok 2023 skupiają się na wysokiej jakości treściach i doskonałych doświadczeniach użytkowników. Kluczowym aspektem jest tworzenie wartościowych treści związanych z głównym tematem oraz wykazywanie się ekspercką wiedzą. Badanie słów kluczowych oraz analiza treści stanowią nieodzowne narzędzia, które mogą pomóc w zrozumieniu wskaźników jakości, co z kolei przyczyni się do bardziej przydatnych treści dla Twojej witryny.

Przeczytaj również: Google nie wyszukuje Twojej strony? Sprawdź najczęstsze problemy!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 4.6 / 5. Liczba głosów: 10

Bądź pierwszy i oceń tekst.