Link building – na czym polega i jak go robić skutecznie?

Benedykt Protasiuk
7 maja, 2018
Przeczytasz w ~ 9 min.
Skuteczny link building 1170x600 1

Na czym polega link building? W jaki sposób link building wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach? Jak znaleźć miejsca do linkowania odpowiednie dla naszego biznesu?

Czym jest link?

Linki określane też jako hiperłącza czy odnośniki są umieszczane w dokumentach elektronicznych i odwołują się do innego elementu wewnętrznego lub zewnętrznego: strony, video lub pliku. Najprościej mówiąc, linkami są wszystkie elementy w obrębie stron, które przenoszą nas w inne miejsce. W przypadku serwisów internetowych odsyłacze tworzone są za pomocą kodu HTML.

Przykład najprostszej konstrukcji linku w kodzie HTML:

<a href=”https://sempai.pl”>SEMPAI</a>

czyli

<a href=”adres internetowy”>opis odsyłacza</a>

 • adres internetowy – adres, do którego będzie kierował link;
 • opis odsyłacza (przez branżę SEO nazywamy anchorem, z ang. kotwica) – tekst, który będzie aktywnym odnośnikiem.

Dlaczego linki są ważne?

Pierwsze wyszukiwarki internetowe opierały się głównie o indeksowanie treści występujących na stronie. Manipulowanie rankingiem było bardzo proste i polegało na wprowadzeniu słów kluczowych w obrębie danej podstrony. Im częściej słowo kluczowe występowało na stronie, tym wyżej pojawiała się ona w wynikach wyszukiwania.

Sytuacja ta zmieniła się w 1999 roku wraz z powstaniem wyszukiwarki Google, która zmieniła sposób listingu serwisów internetowych – z bazującego na liczbie powtórzeń słowa kluczowego na nowy oparty na linkach. Oznacza to, że im więcej odwołań (linków) do danego dokumentu, tym powinien on być wyżej w wynikach wyszukiwania. W oparciu o te założenia powstał algorytm Page Rank (PR) służący do jakościowej oceny wartości stron w skali 0-10. Uwzględniał on nie tylko ilościową liczbę odwołań, ale też ich jakość – odnośniki ze stron z wysokim wskaźnikiem PR miały większą wartość niż te ze stron o niskim wskaźniku.

Uproszczona wizualizacja zasady działania algorytmu Page Rank:

algorytm page rank

Patent Google Number: US 6,285,999 B1

Algorytm Google zlicza wskaźniki PR poszczególnych stron na bieżąco, inaczej prezentuje się kwestia z udostępnianiem tych informacji. Pierwszy eksport PR do Toolbara nastąpił w 2007 roku, zaś ostatni update Pager Rank – 5-6 grudnia 2013 roku. Google od tego momentu nie informuje publicznie o wartości PR danej domeny. Nie oznacza to jednak, że przestała być ona uwzględniana w rankingu stron. Jednak wielu specjalistów zgadza się co do tego, że jego rola na przestrzeni ostatnich lat znacząco się zmniejszyła.

Profesjonalne i kompleksowe pozycjonowanie

Sprawdź naszą >> OFERTĘ << na SEO

Typy linków

Linki wewnętrzne i zewnętrzne

Odnośniki możemy podzielić na linki wewnętrzne oraz linki zewnętrzne. Są to wszystkie odnośniki, które prowadzą do dokumentów czy stron znajdujących się w obrębie jednej domeny. Pomagają algorytmowi Google określić strukturę witryny oraz hierarchię podstron w jej obrębie.

Linki dofollow/nofollow

Z punktu widzenia SEO linki dzieli się na dofollow oraz nofollow. Linki o charakterze nofollow, wg wytycznych dla webmasterów, nie są wykorzystywane – oznacza to, że nie przekazują Page Rank ani tekstu kotwicy. Jednak doświadczenie pokazuje, że potrafią mieć pozytywny wpływ na poprawę pozycji w wynikach organicznych. Wynika to z faktu, że obecnie większość serwisów (w szczególności platformy social media) automatycznie oznaczają wszystkie linki jako nofollow.

Aby oznaczyć link jako nofollow, należy w kodzie użyć atrybutu rel o wartości nofollow. Jeżeli taki atrybut nie występuje w kodzie strony, link jest linkiem dofollow.

Przykład oznaczania linku jako nofollow:
<a href=”adres internetowy” rel=”nofollow”>opis odsyłacza</a>

Atrybuty rel=”sponsored” i rel=”ugc”

W 2019 roku Google przedstawił nowe atrybuty kwalifikowania linków wychodzących: 

 • rel=”sponsored” –  atrybut do oznaczania linków, które pochodzą z publikacji sponsorowanych (linków płatnych), reklam
  Przykład oznaczania linku jako “sponsored”:
  <a href=”adres internetowy” rel=”sponsored”>opis odsyłacza</a>
 • rel=”ugc”  (UGC = User Generated Content)  – atrybut do oznaczania linków w treściach, które są generowane przez użytkowników (np.: fora internetowe, komentarze)
  Przykład oznaczania linku jako “ugc”:
  <a href=”adres internetowy” rel=”ugc”>opis odsyłacza</a>

Podsumowując, od 2019 roku Google udostępnia cztery rodzaje atrybutów. 

Kwalifikowanie linków wychodzących do Google:

rel=”dofollow”
(brak wartości rel jest równoważne z rel=”dofollow”) 
Linki, które przekazują część wartości strony odsyłającej
rel=”nofollow”  Linki, za którymi robot Google podąża, ale teoretycznie nie przekazują mocy wartości strony zewnętrznym linkom
rel=”sponsored” Dla linków płatnych lub tych, które są reklamami
rel=”ugc” Dla linków, które są treściami generowanymi przez użytkowników

Typy linków wg opisu odsyłacza

Opis odsyłacza nazywany przez specjalistów SEO anchorem (z ang. kotwicą, tekstem zakotwiczenia) jest jedną z najważniejszych kwestii związanych z pozyskiwaniem linków – szczególnie w przypadku oceny profilu linków oraz przekazywaniu robotom wyszukiwarek kontekstu zawartości treści, do których linkujemy.

Możemy wyróżnić:

 • URL – https://sempai.pl/akademia-sempai.html
 • Brand – Sempai; Akademia Sempai
 • ZMA (Zero Match Anchor) / “Neutralne” – link, źródło, tutaj…
 • Mieszane/PMA (Partial Match Anchor) – Szkolenie SEO Akademia Sempai; Sempai organizuje szkolenie SEO; polecam szkolenie seo w Białymstoku
 • EMA (Exact Match Anchor) – Szkolenie SEO; Szkolenie SEO Białystok

Linki Graficzne

Linki kierujące do witryny nie muszą pochodzić tylko i wyłącznie z treści. Do zewnętrznych dokumentów mogą kierować także linki z plików graficznych, np. logotypów. W takim przypadku charakter opisu odsyłacza przejmuje opis alternatywny grafiki (umieszczony w atrybucie alt).

Kod HTML linku graficznego :

<a href=”adres internetowy”><img src=”ścieżka dostępu do grafiki” alt=”tekst alternatywny” /></a>

 • adres internetowy – adres, do którego kieruje link;
 • alt – tekst, który będzie uznany jako tekst linku.

Podział typów linków (w formie graficznej):

 

podzial linkow link building 768x272 2

Najpopularniejsze źródła linków

Pozyskiwanie linków w niskim budżecie

Katalogi stron

Przez długi czas, od kiedy rozpoczęto świadome działania związane z pozycjonowanie serwisów internetowych, dużą popularnością cieszyły się katalogi stron. Były to specjalnie utworzone strony, w których gromadzono linki z podziałem na różnorodne kategorie tematyczne. Istniały także odrębne katalogi, poświęcone wyłącznie gromadzeniu linków do innych stron w obrębie jednej, wspólnej branży. Ich głównym zadaniem było manipulowanie wynikami wyszukiwania (z reguły posiadały one dużą liczbę linków do nich doprowadzonych oraz „moc”, którą przekazywały dla linkowanych przez nie witryn). Właściciele katalogów pobierali zazwyczaj od użytkowników pragnących zamieścić w nich swoją stronę opłaty w formie jednorazowej (na przykład za pośrednictwem płatności SMS) bądź stałego abonamentu w skali roku. Istniały oczywiście również bezpłatne katalogi, jednak z reguły charakteryzowały się one znacznie mniejszą lub znikomą możliwością wpływania na rankowanie stron linkowanych.

Także dziś istnieje wiele katalogów, do których można dodać stronę, aczkolwiek nie są one już traktowane jak niegdyś – jako podstawowe źródło pozyskiwania linków, a raczej – jako sposób na zróżnicowanie ogólnego profilu linków prowadzących do witryny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pozostało niewiele wartościowych katalogów stron (najczęściej zaliczają się do nich tematyczne), a dodawanie do nich stron powinno odbywać się w sposób przemyślany, po odpowiedniej weryfikacji katalogu.

“Złota era katalogów” już minęła, o czym najlepiej świadczyć może fakt stopniowego zamykania najbardziej znanych z nich, takich jak choćby katalog dmoz.org czy jego polskich odpowiedników jak katalog Onetu.

Komentarze na forach/blogach

Komentarze na forach i blogach po dziś dzień stanowią jedną z popularnych metod pozyskiwania linków, zmienił się jednak nieco cel związany z ich pozyskiwaniem. O ile wcześniej niosły one ze sobą zazwyczaj istotną wartość dla linkowanej strony, o tyle aktualnie – występuje w tym przypadku sytuacja analogiczna do katalogów. Znaczna część linków pozyskiwanych z tego typu miejsc (zwłaszcza z blogów) posiada automatycznie dodawany atrybut “nofollow”, przez co nie niosą one ze sobą wcześniej wspomnianej „mocy”. Używa się ich głównie do zwiększania liczby domen linkujących do naszej witryny, różnicowania profilu linków ze względu na podział nofollow/dofollow oraz przekazywania tzw. “zaufania” w przypadku domen z wysokim poziomem wartości w oczach Google.

Profesjonalne i kompleksowe pozycjonowanie

Sprawdź naszą >> OFERTĘ << na SEO

Pozyskiwanie linków w wysokim budżecie

Wpisy gościnne/artykuły sponsorowane

Wpisy tego typu zaliczają się do jednej z najskuteczniejszych metod budowania pozycji swojej witryny w wyszukiwarce. Poprzez komunikację z właścicielami blogów i różnorodnych portali informacyjnych w obrębie naszej branży, możemy zbudować odpowiednie relacje (lub po prostu – uzgodnić cenę wpisu) i wykonać publikację na jego stronie, z osadzonym linkiem, który będzie prowadził do naszej witryny. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko pozyskać wartościowe, tematyczne linki, ale przy utworzeniu wartościowych treści, w obrębie których osadzimy link – przekierować także część użytkowników z wpisu gościnnego do naszej strony internetowej. Na tej zasadzie bazuje między innymi sprzężenie działań w obrębie SEO i Content Marketingu, których synergia pozwala nie tylko na pozyskiwanie odpowiednich odnośników, ale także – budowanie wizerunku marki w obrębie branży i bezpośrednim przekierowywaniu potencjalnych klientów na naszą stronę.

Wpisy w social mediach

Publikacje z linkami za pomocą kanałów SM nie są uznawane za bezpośredni czynnik rankingowy, ale przyciski odpowiednio osadzone na stronie, służące do “share’owania” poszczególnych postów i podstron wpływają na współczynnik zaufania wyszukiwarki do witryny.

Jak znaleźć miejsca pod publikacje linków:

Wyszukiwanie miejsc w oparciu o wyniki wyszukiwania Google:

Jedną z popularnych metod wyszukiwania odpowiednich miejsc pod potencjalne opublikowanie linków jest przeczesywanie wyszukiwarki za pomocą odpowiednich zapytań. Są to tak zwane “footprinty”, dzięki którym możemy znaleźć interesujący nas typ miejsca, pokrewny dla naszego serwisu, do którego chcemy pozyskać link wysokiej jakości. Wpisujemy je bezpośrednio w okno wyszukiwania, za pomocą specjalnych reguł. Przykładami prostych footprintów, które mogą posłużyć nam pod wyszukiwanie miejsc do publikacji linków mogą być (załóżmy, że interesuje nas promocja strony z karmą dla psów):

a) szukamy blogu pod napisanie komentarza z linkiem:

inurl:blog AND karma dla psów

link building miejsca

 

b) szukamy polskiego forum, na którym ktoś poruszył wątek związany z karmą dla psów:

site:.pl AND „forum” AND karma dla psów

link building fora

 

c) poszukujemy portalu z informacjami, gdzie będziemy mogli nawiązać współpracę przy wpisie sponsorowanym:

karma dla psów AND artykuł

link building wpis sponsorowany

d) mamy zamiar zróżnicować profil linków za pomocą wpisu w katalogu:

„katalog stron” AND karma dla psów

pozyskiwanie linków z katalogów firm

Oczywiście – są to tylko bardzo proste przykłady, które nie zawsze zdadzą rezultat – zwłaszcza w przypadku, gdy poszukujemy miejsca na pozyskanie linku pod niszową tematykę lub osadzonego na konkretnym CMSie. Należy wówczas zadawać wyszukiwarce bardziej zaawansowane zapytania, zmieniając odpowiednio reguły oraz posiłkując się dodatkowymi parametrami, np.

„powered by wordpress” AND „karma dla psów” – ograniczy nam wyszukiwania frazy “karma dla psów” wyłącznie do stron internetowych postawionych na systemie WordPress:

link building katalog

„karma dla psów” AND blog AND „add comment” -„comments are closed” – ograniczy nam zasięg wyszukiwania dla frazy “karma dla psów” do blogów, które w teorii nie posiadają zamkniętej możliwości komentowania postów. Należy pamiętać jednak, że nie jest to równoznaczne z możliwością umieszczenia tam linku.

link-building katalog

Warto w tym miejscu również wspomnieć, że nie warto próbować dodawać linku dalej niż do 5 strony wyników wyszukiwania (najlepiej zaś skupiać się na dwóch pierwszych). Powinniśmy próbować pozostawić odnośnik do naszej witryny tam, gdzie gromadzą się potencjalni użytkownicy zainteresowani wpisywaną w wyszukiwarkę frazą, powiązanych z naszą branżą. Najbardziej wartościowe portale poza samym pozyskaniem linku mogą także przekierować część ruchu na naszą stronę za pomocą przejścia po hiperłączu, które w naszym panelu Google Analytics będzie określane jako źródło “refferal” – to także powinno być jednym z głównych celów budowanych przez nas linków.

Artykuł został opublikowany w ostatnim numerze magazynu E-commerce & Digital Marketing.

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 5

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Komentarze

 1. 14 stycznia, 2022
  Michał

  Bardzo dobre przykłady jak poszukiwać miejscówek do tworzenia linków – mięsko dla nowicjuszy 🙂