Analiza słów kluczowych – dlaczego jest taka ważna?

Paulina Hendożko
12 sierpnia, 2021
Przeczytasz w ~ 12 min.
Analiza słów kluczowych

Rozpoczynając przygodę z SEO z pewnością usłyszymy, że jednym z najważniejszych elementów w pozycjonowaniu strony internetowej są słowa kluczowe. Odpowiednio dobrane nie tylko do branży klienta, ale także pod względem sezonowości, konkurencyjności oraz liczby wyszukań przez innych użytkowników serwisu potrafią zdziałać cuda i przyczynić się do zwiększenia ruchu organicznego na danym portalu.

 

Jak więc powinno wyglądać wyszukiwanie słów kluczowych i ich analiza? Jakie są podstawowe rodzaje fraz, na które warto zwracać uwagę? Z jakich narzędzi można skorzystać, by wychwycić najlepiej rankujące wyrazy i zwroty u konkurencji? Między innymi tego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł. 

 

Analiza słów kluczowych – co to jest?

Najprościej mówiąc, analiza słów kluczowych to szczegółowa ocena pojedynczych wyrazów i dłuższych fraz pod wieloma aspektami. Wszystkie czynności stricte związane z tym działaniem mają na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w sieci na wpisywane przez użytkownika w wyszukiwarce Google słowa kluczowe. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej analizie i odpowiedniemu doborowi wyrażeń, portal ma szansę zostać lepiej wypozycjonowany. A to przekłada się bezpośrednio na wzrost jego pozycji w rankingu stron należących do danej branży. 

Przeczytaj również: Jak sprawdzić pozycję strony w Google i jej widoczność?

Analiza słów kluczowych jest więc najważniejszym – pierwszym, ale również cyklicznie kontynuowanym w przyszłości działaniem, podjętym przez specjalistę SEO. Jej głównym zadaniem jest wyszukanie optymalnych słów i fraz kluczowych dla konkretnego portalu, które z biegiem czasu zaowocują większą ilością wejść użytkowników na dany serwis. A więc przyczyni się to nie tylko do wzrostu jego pozycji w branży, ale także znacząco wpłynie na zwiększenie przychodów ze świadczonych przez klienta usług.

 

Dobór słów kluczowych – jakie słowa warto wybrać?

Słowa oraz frazy kluczowe, na które pozycjonowana jest strona internetowa, powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do specyfiki firmy. Ponadto, aby przynosiły widoczny rezultat w postaci wyższej pozycji w wyszukiwarce Google, powinny odpowiadać na potrzeby użytkowników. Co należy przez to rozumieć?

Najprościej mówiąc, wyrażenia kluczowe należy przeanalizować również pod względem konkurencyjności, trudności konkretnych zapytań oraz liczby ich wyszukań. Warto pamiętać, że im częściej dane sformułowanie wpisywane jest przez innych użytkowników, tym trudniej będzie je wypozycjonować tak, by trafiło na jak najwyższą pozycję w sieci. Dlatego czasami na początku przygody z SEO korzystniejsze jest skupienie się na mniej popularnych frazach kluczowych, a dopiero po jakimś czasie na tych przynoszących największe zyski w postaci ruchu organicznego. Należy też pamiętać, że mimo że działania pozycjonierskie będą systematycznie prowadzone przez agencję SEO, znaczny wzrost widoczności bardziej skomplikowanych zapytań może nastąpić dopiero po jakimś dłuższym okresie, liczonym np. w miesiącach.

Profesjonalne i kompleksowe pozycjonowanie

Sprawdź naszą >> OFERTĘ << na SEO

Rodzaje słów kluczowych

Do wysokiej pozycji strony internetowej w wyszukiwarce przyczynia się wiele ściśle powiązanych ze sobą elementów. Jednym z najważniejszych są słowa i frazy kluczowe wpisywane przez użytkownika. To głównie dzięki nim witryna ma możliwość wyświetlania się na wyższej pozycji w rankingu. Są one bazą każdej wyszukiwarki internetowej, w tym również najpopularniejszej, czyli Google. Dlatego warto zadbać, by były one odpowiednio dobrane i współgrały z innymi częściami portalu, tj. tytuł, nagłówki, opisy kategorii i artykuły. 

Wyrażenia kluczowe można podzielić ze względu na stopień złożoności, długość, formę, lokalizację oraz prezentowaną branżę. Uwzględniając wszystkie powyższe aspekty, otrzymujemy pięć podstawowych rodzajów:

 • ogólne słowa kluczowe,
 • słowa kluczowe typu long tail,
 • słowa kluczowe w formie zapytań,
 • frazy brandowe,
 • regionalne słowa kluczowe.

Ogólne słowa kluczowe

Ogólne słowa kluczowe stanowią wyrażenia z tzw. krótkim ogonem (ang. short-tail keywords). Ich cechą charakterystyczną jest to, że składają się z jednego lub dwóch wyrazów. Są najczęściej wpisywane do wyszukiwarek przez użytkowników, w związku z czym wyróżniają się dużą konkurencyjnością. Niestety bardzo często wyniki ich wyszukań nie odpowiadają celom i myślom użytkownika, towarzyszącym mu podczas wpisywania hasła do wyszukiwarki. Dlatego tego typu krótkie i ogólne wyrażenia, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, nie tylko generują wysokie koszty wypozycjonowania, ale również często nie przekładają się na ruch organiczny na stronie i ilość sprzedanych produktów.

ogólne słowa kluczowe

Ogólne słowa kluczowe – wynik z wyszukiwarki Google. Przykład: buty (średnia ilość wyszukań: 165 000).

 

Słowa kluczowe typu long tail (długi ogon)

Słowa kluczowe typu long tail to wyrażenia z tzw. długim ogonem (ang. long-tail keywords). Łatwo odróżnić je od ogólnych fraz, gdyż w przeciwieństwie do nich złożone są z co najmniej trzech wyrazów. Ich dłuższa forma sprawia, że charakteryzuje je mniejsza częstotliwość wyszukań oraz konkurencja. Są bardziej szczegółowe. Częściej odpowiadają także intencjom użytkownika, w związku z czym dostarczają lepiej dopasowane do potrzeb wyniki. Dzięki temu osiągnięcie konwersji będzie prostsze, a koszt pozycjonowania ściśle uzależniony od konkurencji – branży, na jaką wskazują.

słowa kluczowe long tail - przykład

Słowa kluczowe typu long tail – wynik z wyszukiwarki Google. Przykład: buty damskie na koturnie (średnia ilość wyszukań: 1 900).

 

Słowa kluczowe w formie zapytań/porad

Słowa kluczowe w formie zapytań bądź porad mają za zadanie w skrócie opisać konkretny problem. Ich głównym celem jest ułatwienie użytkownikowi znalezienia informacji na interesujący go temat, co w konsekwencji prowadzi do rozwiązania spornej kwestii czy dylematu. Firmy mające w sprzedaży różne produkty bądź usługi, często przedstawiają je w artykule wyświetlanym w wyszukiwarce na konkretne frazy pytające lub porady. Dzięki temu nie tylko w przejrzysty i przyjazny sposób przedstawiają swoją ofertę sprzedażową, ale także zachęcają użytkownika do skorzystania z niej, gdyż oferowany asortyment stanowi jednocześnie rozwiązanie problemu.

słowa kluczowe w formie zapytań - przykład

Frazy w formie zapytań/porad – wynik z wyszukiwarki Google. Przykład: jakie buty na rower (średnia ilość wyszukań: 320).

 

Frazy brandowe

Frazy brandowe to wyrażenia ściśle powiązane z marką, najczęściej występujące w formie słów kluczowych typu long tail. Uwzględniają w haśle wpisywanym do wyszukiwarki internetowej nazwę firmy, marki, producenta, produktu, fragment strony www, nazwiska, pseudonim artystyczny itp. Dzięki temu zabiegowi roboty indeksujące zgromadzone wcześniej dane na samym początku wyświetlą wyniki wyszukiwania zawierające dany brand. W przypadku oryginalnych nazw we frazie brandowej, wszelkie strony z nią związane zostaną zaprezentowane w sposób naturalny na jak najwyższej pozycji.

przykład frazy brandowej

Frazy brandowe – wynik z wyszukiwarki Google. Przykład: ccc buty damskie na koturnie lasocki (średnia ilość wyszukań: 390).

 

Regionalne słowa kluczowe

Regionalne słowa kluczowe (ang. geo targeting keywords) wpisane w wyszukiwarce internetowej wyświetlają wyniki z danej lokalizacji. We wpisywanym wyrażeniu w przypadku tego typu fraz kluczowych niezbędne jest podanie nazwy obszaru, miejscowości, dzielnicy, regionu czy państwa. Dzięki temu zabiegowi wyniki wyszukiwania są znacznie zawężone i docierają jedynie do określonej grupy odbiorców. Jest to skuteczne rozwiązanie jeśli zależy nam na rozpowszechnieniu swojej firmy / biznesu lokalnie. 

regionalne słowa kluczowe - przykład

Regionalne słowa kluczowe – wynik z wyszukiwarki Google. Przykład: szewc warszawa centrum (średnia ilość wyszukań: 140).

 

Doskonałym zabiegiem, ułatwiającym użytkownikom wpisującym regionalne słowa kluczowe w wyszukiwarce w celu znalezienia ofert z danego regionu, jest dodanie wizytówki Google swojej firmy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. „Google Moja Firma. Jak założyć wizytówkę krok po kroku?”. Łącząc ze sobą te dwa rozwiązania, czyli pozycjonując się na lokalne słowa kluczowe i dodając wizytówkę swojej firmy w sieci, mamy możliwość nie tylko dotrzeć do większego grona odbiorców, ale także podnieść świadomość marki.

Profesjonalne i kompleksowe pozycjonowanie

Sprawdź naszą >> OFERTĘ << na SEO

Cel zapytania/poszukiwania

Analizując słowa kluczowe, na jakie można wypozycjonować swoją firmę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim intencje użytkownika wpisującego konkretną frazę do wyszukiwarki. Niezwykle istotny jest cel jego zapytania i w efekcie poszukiwania. Odpowiednio dobrane wyrażenia kluczowe powinny móc zaspokoić daną potrzebę. 

W zależności od budowy hasła, osoba surfująca po sieci może mieć różne intencje. Do najczęściej spotykanych należą:

 • zdobycie informacji na konkretny temat, będącej rozwiązaniem problemu / dylematu,
 • znalezienie strony internetowej, której nazwy nie pamiętamy,
 • zakup konkretnego produktu,
 • zamówienie usługi.

Aby użytkownik trafił na naszą stronę internetową na podstawie wpisanego hasła, niezwykle istotne jest, aby treść słowa kluczowego była nie tylko precyzyjna, ale również prawdziwa. Dzięki temu klient znajdzie informacje, których szukał oraz zapamięta witrynę jako pomocną. W efekcie będzie ją częściej odwiedzał i polecał innym, robiąc reklamę marce, której zaufał, gdyż ta spełniła jego oczekiwania. Dlatego przeprowadzając dokładną analizę słów kluczowych, należy brać pod uwagę nie tylko roboty indeksujące, ale przede wszystkim potrzeby drugiego człowieka.

 

Trudność słów kluczowych (konkurencyjność)

Istotnym kryterium podczas doboru i analizy słów kluczowych jest ich trudność, czyli konkurencyjność. Jak się łatwo domyślić, witrynom mającym dużą konkurencję w branży trudniej będzie osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednak nie jest to niemożliwe. Wymaga długofalowych, systematycznych działań prowadzonym przez agencję SEO lub specjalistę w tej dziedzinie. Natomiast pozycjonowanie stron o niższym wskaźniku jest prostsze, lecz trafia zazwyczaj do mniejszej grupy odbiorców. 

Trudność poszczególnych słów i fraz kluczowych można określić na kilka sposobów. Jednym z nich jest CPC w Google ADS, czyli analiza stawki za kliknięcie. Innym – wskaźnik o nazwie „Konkurencja” w specjalistycznym narzędziu darmowym tj. Planer Słów Kluczowych lub płatnym, bardziej rozbudowanym typu Ahrefs czy Senuto. Mimo że uzyskane informacje mogą być pomocne, nie należy się nimi w pełni sugerować, gdyż dane są zazwyczaj nie do końca precyzyjne i obarczone w jakimś stopniu błędem. Dlatego warto wykonać także samodzielną ocenę, jedynie posiłkując się dedykowanymi, bardziej automatycznymi rozwiązaniami.

 

Analiza słów kluczowych konkurencji

Odpowiednia analiza słów kluczowych konkurencji dostarcza wielu cennych informacji na temat tego, co należy zmienić lub dodatkowo zrobić, aby wyświetlać się wyżej w wyszukiwarce internetowej na konkretne wyrażenie kluczowe. Podczas niej, niezwykle istotne jest określenie podstawowych parametrów, tj. trudność słowa kluczowego, uśredniona ilość zapytań, rodzaj i ilość wyników wyszukiwania, profil linków, moc strony, odsyłające domeny, historia witryny, a także branża, w jakiej działamy.

Warto przyjrzeć się dokładnie konkurencyjnym firmom i podjętym przez nie działaniom w sieci. Sprawdzić, co wyróżnia ich strony internetowe, jak są one zbudowane, jaka treść się na nich znajduje, a nawet jakie technologie zostały wykorzystane.

W kwestii przeprowadzenia bardziej szczegółowej oceny niezbędne będą:

 • analiza podstron konkurencji na wyniki wyszukiwania konkretnej frazy kluczowej,
 • oszacowanie autorytetu domen konkurencyjnych firm za pomocą specjalistycznych narzędzi, zwracając uwagę między innymi na wskaźnik Domain Rating, tzw. DR określający moc strony internetowej oraz na profil linków pod względem ilościowym i jakościowym,
 • przegląd podstron rywali, poddając analizie meta title, adresy url, nagłówki, opisy kategorii oraz tworzoną przez nich treść marketingową na blogach,
 • przegląd odsyłających domen oraz linków na dane wyrażenie kluczowe, z uwzględnieniem nie tylko ich ilości, ale również jakości. 

W przypadku solidnych fundamentów u konkurencji, w postaci pozyskanych linków wpływających w dużym stopniu na moc strony, domen odsyłających ze sprawdzonych witryn informacyjnych, rządowych czy edukacyjnych, uzupełnionym prawidłowo i optymalnie pod względem SEO meta tagom, adresom URL i innym treściom, wypozycjonowanie się na konkretne słowo kluczowe może być trudniejsze i bardziej kosztowne.

 

Narzędzia przydatne w analizie słów kluczowych konkurencji

Od wielu lat odpowiedni dobór fraz kluczowych, a także dokładnie przeprowadzona ich analiza, stanowią najważniejszy element optymalizacji witryny internetowej. W dużej mierze wpływają również na pozycję strony w sieci na konkretne, wpisywane do wyszukiwarki słowa kluczowe. Jednak, aby hasła konwertowały jak największy ruch organiczny oraz generowały wysoką sprzedaż produktów bądź usług firmy, niezbędne jest posiłkowanie się różnorodnymi danymi. W tym celu warto zastosować specjalistyczne, dedykowane do działań pozycjonierskich narzędzia.

W internecie można znaleźć zarówno te darmowe, jak i bardziej rozbudowane, płatne, lecz znacząco usprawniające pracę specjalisty ds. SEO. Jako że jest ich obecnie dosyć sporo, skupiliśmy się na trzech, wykorzystywanych najczęściej. Oto one:

 

Planer słów kluczowych

Planer słów kluczowych to bezpłatne narzędzie, z którego mogą skorzystać wszyscy prowadzący kampanię reklamową Google ADS. W przeciwnym wypadku dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji jest nieco ograniczony, a informacje dotyczące ilości wyszukań wyświetlane są jedynie w przedziałach, a nie w konkretnych liczbach, przez co obarczone są dość dużym błędem.

Biorąc pod uwagę fakt, że narzędzie jest darmowe, warto przyjrzeć się jego najważniejszym funkcjonalnościom. Jedną z nich jest sugerowanie nowych słów kluczowych i wyrażeń na podstawie już istniejących, wraz z wszelkimi niezbędnymi statystykami. Cechą charakterystyczną zasługującą również na uznanie tego prostego w obsłudze narzędzia do planowania kampanii reklamowych w Google Ads oraz do podstawowych działań związanych z pozycjonowaniem, jest wyświetlanie informacji na temat częstotliwości (liczby) wyszukań, sezonowości słów (trendy) i ich konkurencyjności oraz przedstawienie stawki za kliknięcie (CPC).

planer słów kluczowych

Narzędzie Planer Słów Kluczowych. Dostęp do narzędzia po zalogowaniu na konto AdWords.

 

Senuto

Senuto to polskie narzędzie, zdecydowanie bardziej rozbudowane niż Planer Słów Kluczowych. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że jest darmowe jedynie przez okres próbny wynoszący 14 dni. Za dalsze użytkowanie niestety trzeba już zapłacić. Jednak bezpłatny okres próbny pozwala użytkownikowi poznać większość jego funkcjonalności i podjąć decyzję, czy w dalszym ciągu chce z niego korzystać. Forma ta jest również niezwykle przyjazna w momencie, gdy chcemy przetestować kilka narzędzi jednocześnie i wybrać te w największym stopniu spełniające nasze oczekiwania.

W przypadku działań pozycjonierskich Senuto ma dość sporo do zaoferowania. Ze względu na dużą ilość pamięci i rozbudowany mechanizm, umożliwia monitorowanie blisko 20 milionów słów kluczowych. Dostarcza też wielu cennych danych na ich temat oraz pozwala sprawdzać je co najmniej raz w tygodniu, a czasami nawet każdego dnia. Ponadto w Senuto można wyszukiwać nowe słowa kluczowe w oparciu o definicję użytkownika, uwzględniającą kombinację słów, stopień dopasowania do siebie, rodzaj oraz poddanie filtracji. 

senuto - narzędzie do analizy słów kluczowych

Narzędzie Senuto. Przykład widoku strony sempai.pl z listą dostępnych funkcjonalności.

 

Ahrefs

Ahrefs nazywany jest przez wielu użytkowników określeniem „narzędzie – kombajn”. Charakteryzuje się bardzo rozbudowaną liczbą funkcji przydatnych podczas procesu pozycjonowania na każdym jego etapie. Umożliwia przeprowadzenie szczegółowej analizy słów kluczowych oraz profilu linkowania. Za jego pomocą możliwe jest nie tylko sprawdzenie podstawowych parametrów, zbadanie jakości linków przychodzących (backlinki) oraz domen odsyłających. Usprawnia on także proces linkowania wewnętrznego.

Ponadto Ahrefs wskazuje strony internetowe 10 największych konkurentów z branży. Po kliknięciu w odpowiednie miejsce, można sprawdzić najistotniejsze informacje na ich temat. Oprócz profesjonalnej oceny słów kluczowych umożliwia również wykonanie seryjnej analizy wybranych portali internetowych. Jednak to nie wszystkie jego możliwości. Aby je w pełni odkryć potrzeba wielu miesięcy, a czasami nawet lat pracy z tym narzędziem.

ahrefs - narzędzie do analizy słów kluczowych

Narzędzie Ahrefs. Przykład widoku strony sempai.pl  z listą dostępnych funkcjonalności.

 

 

Czy analiza słów kluczowych jest ważna?

Analiza słów kluczowych jest niezwykle istotna w przypadku prowadzenia kampanii SEO. Pozwala ona na szczegółowe rozplanowanie działań pozycjonierskich, uwzględniając każdy element budowy strony internetowej. Dzięki niej możliwe jest utworzenie bazy słów kluczowych, stanowiących podstawę do wszelkich procesów optymalizacyjnych wykonanych w przyszłości. Ponadto ma bardzo duży wpływ na zdobywanie widoczności w wyszukiwarce, generowanie ruchu organicznego pochodzącego z bezpłatnych wyników wyszukiwania oraz wzrost przychodów ze sprzedanych na przestrzeni czasu konkretnych produktów oraz usług. Podsumowując, analiza słów kluczowych to fundament strategii SEO, który ze względu na częste zmiany różnych aspektów w internecie, warto przeprowadzać nie tylko na początku, ale również na każdym pozostałym etapie procesu pozycjonowania.

 

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.