Jak samodzielnie pozycjonować stronę w Google?

Krzysztof Olszewski
17 listopada, 2023
Przeczytasz w ~ 10 min.
jak samodzielnie pozycjonować stronę

Jak pozycjonować stronę – oto jest pytanie, które zadaje sobie każdy, któremu zależy sukcesie swojej marki, firmy czy przedsiębiorstwa w przestrzeni internetowej. Pozycjonowanie stron internetowych nie należy do najprostszych zdań, dlatego bardzo często warto zdać się na doświadczenie i umiejętności doświadczonej agencji. Jednakże samodzielne pozycjonowanie jest – rzecz jasna – możliwe. W tym poradniku dowiesz się więcej o tym, jak pozycjonować stronę internetową, by uzyskać wymierne efekty!

Na czym polega pozycjonowanie stron www – poradnik

W tym artykule przeczytasz o podstawach pozycjonowania stron internetowych. Dowiesz się o indeksowaniu, a więc o:

 • dobieraniu tytułów artykułów i ich nagłówków;
 • tym, jak szybkość ładowania się witryny wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania;
 • o konieczności dostosowania witryny do wymagań urządzeń mobilnych;
 • kwestiach związanych ze strukturą strony.

Opowiemy także o kwestiach związanych ze słowami kluczowymi, a więc o:

 • treściach, które znajdują się na Twojej stronie;
 • UX (user experience i jego wpływie na sukces Twojej witryny);
 • optymalizacji CTR (click-to-rate).

Przeczytasz także o link buildingu, o tym, co należy robić z zepsutymi linkami, a także o analizowaniu widoczności na stronie. Wszystko po to, byś zyskał pełny ogląd sytuacji i zorientował się, jakie działania należy wykonać, by pozycja strony internetowej Twojej marki była jak najwyższa w wynikach wyszukiwania!

Jak wypozycjonować stronę w Google i ile to kosztuje?

Gdy pozycjonujesz stronę na własną rękę, koszty pozycjonowania wzrastają. Wydaje się to sytuacją paradoksalną, ale tak nie jest z kilku powodów. Powierzając zadanie pozycjonowania Twojej strony internetowej doświadczonej agencji SEO, zyskujesz mnóstwo czasu na inne działania, których wymaga Twoja firma czy marka.

Pewnie, możesz robić wszystko sam, jednak kwestie związane z pozycjonowaniem stron w Google nie są proste, wymagają doświadczenia, precyzji, planowania, często sporych środków i ogromnych nakładów czasu. Pamiętaj, by wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę, gdy zdecydujesz się na pozycjonowanie samodzielne.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Przejdźmy teraz do kwestii zasadniczych – jak pozycjonować strony i co wpływa na ich pozycję w wynikach wyszukiwania. Oto poradnik, który odpowiada na te pytania i podaje wskazówki niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu stron internetowych!

Podstawowy poradnik pozycjonowania stron – co wpływa na jej pozycję?

Pozycja strony jest warunkowana wieloma czynnikami, które wpływają na jej atrakcyjność wobec algorytmu wykorzystywanego przez różne wyszukiwarki (głównie Google). Na pozycję strony wpływają takie czynniki jak jej struktura, treści, które znajdują się w witrynie, a także linki, które odsyłają do Twojej strony z innych stron internetowych o określonej pozycji. Przyjrzyjmy się tym czynnikom nieco bliżej.

Indeksowanie

Indeksowanie to proces, w którym wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, przechowują informacje o Twojej stronie, aby mogły szybko zrozumieć jej zawartość i kontekst. Dzięki temu, kiedy ktoś wyszukuje określone słowa kluczowe, wyszukiwarka może łatwo zidentyfikować, czy Twoja strona jest związana z zapytaniem.

Aby poprawić indeksowanie swojej strony, upewnij się, że jest ona dobrze zorganizowana, a jej treści są jasne i zrozumiałe.

Nagłówki Hx

Nagłówki (znaczniki Hx, od H1 do H6) odgrywają kluczową rolę w pozycjonowaniu swojej strony, ponieważ pomagają wyszukiwarkom zrozumieć strukturę i główne punkty Twojej strony.

Nagłówki powinny być używane w sposób logiczny i hierarchiczny, z jednym nagłówkiem H1 na stronę, który opisuje główny temat, a następnie nagłówkami H2, H3 i tak dalej, które podzielą treść na mniejsze, łatwiejsze do zrozumienia sekcje.

Szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony jest istotnym czynnikiem, który wpływa na pozycjonowanie w wyszukiwarkach, a także na ogólne doświadczenie użytkownika. Strony, które ładują się szybko, są bardziej prawdopodobne do uzyskania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki chcą promować treści, które są dostępne dla użytkowników bez frustrujących opóźnień.

Optymalizacja prędkości ładowania obejmuje takie działania jak kompresja obrazów, redukcja skryptów oraz wykorzystanie technologii takich jak buforowanie.

Urządzenia mobilne

Obecnie, gdy mnóstwo osób korzysta z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, optymalizacja mobilna stała się niezbędna dla każdej strony internetowej. Witryny, które są zoptymalizowane pod kątem mobilności, oferują lepsze doświadczenie użytkownikom, którzy przeglądają internet na smartfonach lub tabletach. Google, będąc najpopularniejszą wyszukiwarką, wprowadził mobilny indeks pierwszeństwa – oznacza to, że wersje mobilne stron są indeksowane i oceniane przed wersjami desktopowymi.

Optymalizacja mobilna obejmuje kilka kluczowych elementów, takich jak:

 • responsywny design;
 • szybkość ładowania strony;
 • łatwość nawigacji.

Responsywny design to podejście, które umożliwia stronie dostosowanie się do różnych rozmiarów ekranu przy zachowaniu estetyki i funkcjonalności. Dzięki temu użytkownicy łatwo, szybko i prosto skorzystają z Twojej strony, niezależnie od tego, czy używają smartfona, tabletu czy komputera.

Szybkość ładowania strony na urządzeniach mobilnych jest równie ważna, co na komputerach stacjonarnych. Użytkownicy są niecierpliwi i opuszczają witrynę, która za długo się ładuje. Łatwa nawigacja na małych ekranach urządzeń mobilnych jest kluczowa dla zadowolenia użytkowników i przyczynia się do poprawy pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Struktura strony

Struktura strony internetowej jest fundamentem dobrych praktyk SEO. Pomaga użytkownikom nie tylko w nawigacji po stronie i zrozumieniu jej zawartości, ale także wyszukiwarkom w indeksowaniu i rozumieniu hierarchii informacji na stronie. Dobra struktura strony obejmuje jasno zdefiniowane nagłówki, odpowiednio zorganizowane sekcje oraz intuicyjny system nawigacji.

Innym ważnym elementem struktury strony jest mapa XML. Zawiera informacje o lokalizacji i znaczeniu poszczególnych stron. Pliki typu robots.txt (Robots Exclusion Protocol) instruuje wyszukiwarki, które sekcje strony indeksować, a które pomijać. Te narzędzia pomagają wyszukiwarkom efektywnie zindeksować Twoją stronę i zrozumieć jej zawartość.

Struktura URL Twojej strony także gra ważną rolę w jej strukturze. Czyste, zrozumiałe URL-e z odpowiednimi słowami kluczowymi mogą znacznie przyczynić się do poprawy pozycjonowania strony. Spójna struktura URL pomaga w utrzymaniu porządku i organizacji Twojej witryny, co ułatwia użytkownikom nawigację, a wyszukiwarkom indeksowanie.

pozycjonowanie stron samemu

Pozycjonowanie stron internetowych – poradnik on-site

Działania on-site są bardzo istotne do zapewniania Twojej stronie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Podobnie jak działania off-site’owe, jednak najpierw pomówimy o tych pierwszy, gdyż są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem witryny Twojej marki, firmy, sklepu czy przedsiębiorstwa.

Słowa kluczowe

Treści znajdujące się na stronie muszą być nasycone (oczywiście w rozsądnej ilości, bez ciasnego upakowywania, które algorytm Google wychwyci i uzna za niewłaściwą praktykę) słowami kluczowymi. Dlaczego to tak istotne? Co składa się na działania związane z prawidłowym używaniem słów kluczowych?

 • Analiza słów kluczowych – praca nad słowami kluczowymi zaczyna się od ich analizy. To krytyczny krok, który pomoże zrozumieć, jakie frazy są najczęściej wyszukiwane przez Twoją grupę docelową w przypadku konkretnego produktu/usługi. Używając narzędzi do analizy słów kluczowych, identyfikujesz te, które są najbardziej istotne dla Twojej niszy.
 • Dobór słów kluczowych – dobierając słowa kluczowe, należy wybierać te, które są nie tylko wysoko wyszukiwane, ale także pasują do tematyki Twojej strony. Wybór właściwych słów kluczowych może przyczynić się do przyciągnięcia odpowiedniej grupy docelowej.
 • Rozmieszczanie słów kluczowych – umieszczanie słów kluczowych w strategicznych miejscach na stronie, takich jak nagłówki, pierwszy akapit tekstu oraz meta opisy, wyraźnie podnosi pozycję strony w rankingu. Ważne jest, aby to zrobić w naturalny i nieprzesadzony sposób. W innym wypadku algorytm uzna zabieg za nadmiarowy i określi go jako szkodliwy dla użytkowników. Skutek? Niższa pozycja strony!
 • Monitoring i optymalizacja – monitorowanie wydajności słów kluczowych i dostosowywanie strategii SEO w odpowiedzi na zmiany w wynikach wyszukiwania jest niezbędne do utrzymania wysokiej pozycji w rankingach.

Treści na stronie

Tworzenie wartościowych treści jest niezbędne do efektywnego pozycjonowania strony. Ważne jest, aby treści były unikalne i oryginalne, a także związane z Twoją niszą/branżą. Słowa kluczowe należy umiejętnie wplatać w tekst, aby poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Unikanie duplikatów treści jest niezbędne – w innym wypadku zduplikowana treść obniża pozycję strony w rankingach wyszukiwań. Co jest ważne?

 • Podtytuły – używaj opisowych podtytułów, aby struktura tekstu była klarowna.
 • Multimedia – dodaj obrazy, wideo oraz infografiki, aby wzbogacić treść.
 • Linki wewnętrzne – buduj strukturę linkowania wewnętrznego, aby ułatwić nawigację użytkownikom Twojej witryny w jej przestrzeni.
 • Aktualizacje – regularne aktualizacje treści są postrzegane pozytywnie przez algorytmy wyszukiwarek.

Poprawa struktury treści wyraźnie podnosi atrakcyjność Twojej witryny. Szybkość ładowania strony ma bezpośredni wpływ na pozytywne doświadczenie użytkowników, a dobrze zoptymalizowane multimedia zachęcają do odwiedzania witryny. Wreszcie, świeże i aktualne informacje zwiększają zaufanie użytkowników i wpływają pozytywnie na podnoszenie pozycji strony w rankingach wyszukiwań.

UX (User Experience)

Dobra jakość UX jest istotna dla satysfakcji użytkowników. Strona powinna być intuicyjna i łatwa w nawigacji. Atrakcyjny design zwiększa zadowolenie użytkowników i zachęca ich do pozostania na stronie przez dłuższy czas. Zbieranie opinii i analizowanie danych użytkowników pomoże w optymalizacji doświadczenia użytkownika.

 • Uniwersalność – strona powinna być responsywna i łatwa do nawigacji na różnych urządzeniach.
 • Szybkość ładowania – szybka strona zwiększa zadowolenie użytkowników.
 • Interaktywność – elementy interaktywne wpływają na zaangażowanie użytkowników i wydłużają czas spędzony przez nich na stronie.
 • Testy A/B – określają elementy designu witryny o najwyższej efektywności.

Analiza danych użytkowników to źródło ogromnie cennych informacji. Testy A/B szybko określają obszary wymagające poprawy. Ustalanie priorytetów na podstawie opinii użytkowników jest równie ważne, a ciągłe ulepszanie UX wpływa pozytywnie na pozycję strony w rankingach wyszukiwań. Zadbaj o te elementy, a z pewnością poprawisz widoczność swojej strony w Internecie!

Optymalizacja CTR (Click Through Rate)

Bez optymalizacji CTR nie może być mowy o wysokiej pozycji Twojej strony. Atrakcyjne tytuły i meta tagi podnoszą liczbę kliknięć. Regularne monitorowanie CTR pomoże zidentyfikować obszary do poprawy. Co zrobić, aby współczynnik CTR był jak najwyższy?

 • Testy A/B – przetestuj różne wersje tytułów i opisów, aby znaleźć najbardziej efektywny z nich.
 • Obrazy i wideo – atrakcyjne multimedia podnoszą współczynnik CTR.
 • Analiza danych – zrozumienie, co przyciąga uwagę użytkowników, jest kluczowe w tym, aby tę uwagę utrzymać.
 • Ulepszenia – po przeanalizowaniu danych zaimplementuj stosowne rozwiązania, aby poprawić to, co nie działa, ulepszyć to, co może mieć lepsze wyniki lub wprowadzić innowacje, które wyraźnie podniosą współczynnik CTR.

Optymalizacja CTR wymaga ciągłej analizy i testowania. Ulepszenia powinny być wprowadzane na podstawie twardych i rzetelnych danych. Wysoki CTR prowadzi do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Ostatecznie, lepsza optymalizacja CTR przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie, a ten do wyższego poziomu współczynnika konwersji!

Jak samemu wypozycjonować stronę – poradnik off-site

Jak wcześniej wspomnieliśmy – działania off-site’owe są istotne dla budowania wysokiej pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Link building i kwestie związane z zepsutymi linkami czy analizą widoczności na stronie wpływają na pozycję w rankingu wyszukiwań witryny Twojej marki, sklepu czy przedsiębiorstwa.

Czym jest linkbuilding?

Link building polega na zdobywaniu wysokiej jakości linków zwrotnych (backlinks) z innych stron internetowych prowadzących do Twojej strony. Dobrej jakości linki zwrotne są niezwykle istotne w procesie budowania widoczności Twojej strony w Internecie i podnoszeniu jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki traktują back linki jako rekomendacje. Muszą jednak pochodzić z wiarygodnych, powiązanych tematycznie stron, które są dobrze oceniane przez wyszukiwarki.

Przeczytaj również: Jak dodać stronę do Google – co zrobić, żeby strona była w Google?

Proces link buildingu obejmuje różne działania, takie jak:

 • tworzenie wartościowych treści zachęcających do udostępniania;
 • nawiązywanie relacji z innymi właścicielami stron;
 • udział w kampaniach PR online.

Monitorowanie i analiza profilu linków zwrotnych jest ważna. Obserwacja potwierdza, czy dana strategia link buildingu jest skuteczna i czy nie narusza wytycznych wyszukiwarek. Istnieją jednak niebezpieczeństwa, na które musisz szczególnie uważać, jeśli nie chcesz, by owe wytyczne zostały naruszone, a widoczność Twojej witryny spadła.

Zepsute Linki

Zepsute linki, znane również jako linki lub linki prowadzące do stron błędów 404, mogą negatywnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika i ranking SEO. Dlaczego miałby ufać Twojej marce, skoro nawet nie może przenieść się tam, gdzie powinien? Regularne sprawdzanie linków i ich naprawa jest ważnym elementem utrzymania zdrowego profilu SEO.

Zepsute linki mogą powstać na skutek zmiany URL, usunięcia strony docelowej lub błędów w kodowaniu. Wiele narzędzi SEO oferuje funkcje identyfikacji i naprawy zepsutych linków, co ułatwia utrzymanie strony w optymalnym stanie.

Czy ten artykuł pokrywa wszystkie kwestie związane z samodzielnym pozycjonowaniem strony internetowej? Oczywiście nie, bo jest zaledwie podstawowym poradnikiem wskazującym na obszary, którymi musisz się zająć, samodzielnie pozycjonując stronę internetową. To ogrom rzeczy, o których trzeba pamiętać, więc określ, czy na pewno opłaca Ci się zajmować tym na własną rękę. Gdy odpowiedź jest negatywna, zdaj się na profesjonalną, doświadczoną agencję marketingową, która zrobi to za Ciebie!

Jeśli zainteresował Cię ten temat, sprawdź również: Google nie wyszukuje Twojej strony? Sprawdź najczęstsze problemy!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Krzysztof Olszewski

Junior Content Marketing Specialist

Język to najpotężniejsze narzędzie dane człowiekowi przez naturę. Słowa mają ogromną moc i nie tylko opisują rzeczywistość. Stwarzają ją. Kto nie wierzy, niech powie „tak” przed ołtarzem, a się przekona! Uwielbiam pisać, uwielbiam czytać i nigdy mi się to nie znudzi. Zwłaszcza w języku polskim. Wykształciłem się na polonistę na Uniwersytecie w Białymstoku, a stałem się copywriterem z prawdziwego zdarzenia w Sempai. Lubię kino B+, wiersze Grochowiaka i rap Szpaka.