Jak nie tracić konwersji na stronie internetowej? Poradnik CRO część 3 – budowa kart produktowych

Damian Kołodziejski
20 listopada, 2023
Przeczytasz w ~ 6 min.
Blog-Jak-nie-tracic-konwersji-cz-3

Karta produktu to jedna z najważniejszych podstron w sklepie internetowym. To właśnie tutaj użytkownik decyduje, czy dokona zakupu w danym sklepie. Im jest skuteczniejsza, tym bardziej motywuje klienta do przejścia procesu składania zamówienia.

Jeżeli chcesz przeczytać poprzednie części poradnika, kliknij w link.

Opisy produktów

Opisy produktów spełniają kilka funkcji. Po pierwsze zachęcają użytkowników do zakupów, a po drugie pozytywnie wpływają na pozycje organiczne w wyszukiwarce Google. Opis pozwala użytkownikowi dowiedzieć się więcej szczegółów na temat produktu.

Poniższy przykład pokazuje poprawnie zaimplementowane opisy produktów (wcześniej widoczne były jedynie parametry techniczne).

Po wdrożeniu opisów, karta produktu zyskała na atrakcyjności. Parametry techniczne znajdują się obecnie pod opisem. Dodatkowo przedstawione zostały w sposób tabelaryczny, co zwiększa ich widoczność. 

1VbdfmQUodPM Co6tc4pAQADK7F7kcnXBFP5dAgOqTRxhrw5JoKIVC1CRI0exd

Produkty podobne

Dodanie na karcie produktu sliderów z produktami podobnymi lub produktami z tej samej kategorii pozwala na pokazanie użytkownikowi alternatyw, na które również może się zdecydować. 

Poniższy przykład pokazuje sklep, w którym wyżej wspomniane elementy zostały zaimplementowane nieprawidłowo: 

W witrynie funkcjonowały slidery z produktami podobnymi, jednak nie na wszystkich kartach produktowych. Dodatkowo – karuzele te nie były ujednolicone. Na części kart pojawiały się slidery z “produktami podobnymi”, a na innych slidery z “akcesoriami” dodatkowymi, często wyświetlając tylko jeden lub 2 produkty:

VrL8lasBpem8s2EpqNuJjtSCu15z3Uii4ZAnhFeBwPzuYDKkBSmrIETYur q5HQBY9pvK B0lffnoZ8LNl1iUdjJyQ9S4QiuDMsw HwHqPG2QAh7ED6fvOgOzqNKonIhQzwJ81BRE4mWWv zSNI HpQ

Prawidłowo wdrożone karuzele powinny być ujednolicone na wszystkich podstronach produktów. Tak jak, zostało to wdrożone tutaj:

ngqxvzLEmbF5qtM3AleVEss0p0Qt71IMbNcRzeGbp0z6lAahEicd6dxwJX6Xy9sGZ50oWyJZDB8cEHRyYFt8tt3XaSTpHiqYXVwv3hB6ztHgWJ0hBWrVZsF9Zb2ofr8x

Wysyłka (dostawa)

Na karcie produktowej powinna znajdować się jasna i konkretna informacja o sposobie dostawy. Najlepiej, by ta informacja była przedstawiona w formie graficznej, która jest łatwo przyswajalna. Należy ją umieścić w widocznym miejscu, np. pod ceną produktu.

W poniższym przykładzie, informacja o dostawie została podana, jednak wymagała uwydatnienia. Po wdrożeniu zmian przedstawia się następująco:

jrYoQvMalLuBGYKBFejNAu9c0vorM13Qu IIl5MK9NRlhtIFhWhLuTxvAKwvm XsgKX8dc0vfrNqlghXgBszGUCQjhQ3P0D6BD9qvpzagH06bSMbWgDTlkE9joY sxrC50glooB673YU6Fki08Bt qc

Obecnie informacje na temat dostawy są umieszczone w miejscu widocznym dla użytkownika (szczegóły wyświetlają się po najechaniu kursorem na czarną ikonkę).

Głównymi zaleceniami związanymi z optymalizacją sekcji o kosztach dostawy była poprawa wizualna oraz spójność przekazywania informacji o dostawie na karcie produktu. Poza tym, niektóre produkty nie posiadały informacji np. o czasie lub kosztach dostawy.

Klient osiągnął cel poprzez:

  • usunięcie zbyt dużych odstępów
  • ujednolicenie i standaryzację sekcji WYSYŁKA. W sposób jasny i czytelny podano zarówno koszt jak i czas dostawy

Przed:

Pj4cTMfHLDGmvGAeCARI5g4VelImVUIf2XhKILWKH21Ovu7XYwTo7P0D2pMSJ14Vio VaklwZJ xt3Jk2GbYYshN1TKh8 jK5j82ZDHwx6K10MWZ3nGJMp2xK8vIlsjYkV2h1u1xHIV5ry8FN2jB 5M

Po:

Zdjęcia/wideo produktów

W wielu branżach zdjęcia stanowią kluczowe źródło informacji dla klienta. Użytkownikowi należy umożliwić jak najwygodniejszą formę przeglądania zdjęć, również na mobile. 

Zalecenie dotyczyło poprawy trybu full screen w wersji mobilnej:

  • przeglądanie listingu zdjęć poprzez przesuwanie palcem jest niemożliwe gdyż zdjęcie od razu zostaje powiększone maksymalnie
ec1pXcQ1zZIhvemXKAaxz5ikvR3 8xaX8JAY73MSiGrgKXK8RyQfLtsBIuQ9RO 9y5 96Rbs1PCuAJKT3tLHM4lrf bnHFW gU5ZqvyKHYfzMTuFF7JSItoNewutKg99OKWNDGJlKMhic1iuvGYT7Sw

Klient wdrożył uwagi poprzez poprawienie funkcji powiększania w trybie “full screen” – zdjęcie można poszerzać palcami oraz przez double tap.

Widoczność ceny produktu

Zapewnienie widocznej ceny to jeden z kluczowych elementów prowadzących do sprzedaży. W przypadku cen promocyjnych należy również zapewnić odpowiednią ekspozycję informacji o tym ile oszczędza klient. 

Głównym zaleceniem optymalizacyjnym było wprowadzenie informacji o rabacie zarówno w formie procentowej, jak i kwotowej. 

RUdrYWjUmhuQw4EsMrX33pgt w3s2rX6SZZBpJFiYMm

Po wdrożeniu powyższej sugestii – użytkownik dostaje jasną informację o tym, ile zaoszczędzi i nie musi niczego przeliczać samodzielnie.

Opinie

Duża ilość pozytywnych opinii stanowi kolejny czynnik przekonujący użytkownika do zakupu. Opatrzone danymi strukturalnymi, gwiazdki opinii wyświetlają się w wyszukiwarkach co wpływa korzystnie na współczynnik wejść w ofertę.

W tym przypadku głównym zaleceniem optymalizacyjnym było wdrożenie na kartach produktowych sekcji z opiniami. Dodatkowo klient może dodać (pochwalić się) jak wygląda produkt u niego w domu (w rzeczywistości). Stanowi to niezwykłą wartość dla potencjalnych klientów, ponieważ tego typu zdjęcia czy komentarze, są bardziej autentyczne, a przez to często bardziej cenione niż opis oraz zdjęcia od producenta. 

hqjKPOYZUXpe3T26WJGo 5BjtaSnwAfFZA0R0xvYLITLApAJnFimoCzT6t7U YHIC4gCY2xB7RCZpqW9D6ADwQud6OPzo 1KsSG7 9MPadhN57oD0EA 6WWnfw95fZGANb MNHgMLTPnzSu1 x9 7es

Możliwość share’owania na kartach produktów

Możliwość szybkiego udostępnienia produktów w social mediach to powszechny zabieg stosowany na kartach produktowych. Jest to istotne pod kątem SEO, ponieważ pozwala na pozyskanie linków do strony z portali społecznościowych. 

Witryna posiadała możliwość share’owania produktów, jednak nie była ona widoczna na pierwszy rzut oka:

zovdixFvS0bzuRlJfGkxQUcM k4uSlBp0MmO9j1hZY2jWZZr2TeNGA xC0n6sKSyH0uG1pTh0Rfv6eFhZa9PpB82yKZVJ zYJ b9noPV mLlk

Po wdrożeniu zmian możliwość share’owania jest bardziej widoczna dzięki umieszczeniu ikonek konkretnych portali społecznościowych.

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 4

Bądź pierwszy i oceń tekst.