Kreatywność w SEO – jak wyjść poza schematy? Relacja z SEO Vibes Budapest 2023

Paulina Hendożko
11 października, 2023
Przeczytasz w ~ 13 min.
Blog kreatywnosc w se

5 października 2023 roku z pewnością przejdzie do historii w branży SEO. A to za sprawą rewelacyjnego wydarzenia organizowanego przez WhitePress w nowoczesnym kompleksie Węgierskiej Opery Narodowej. Lokalizacja sama w sobie jest już iście królewska, gdyż Eiffel Art Studios mieści się w odrestaurowanej hali konserwacyjnej Węgierskich Kolei Królewskich, która powstała na przełomie 1884/86. Wyjątkowa architektura przemysłowa i modernistyczny wygląd wnętrz sprawia, że każdy choć raz chce znaleźć się w tym budynku. 

Paulina Hendozko podczas SEO Vibes Budapest

Dzięki CubeGroup i SEMSTORM ja miałam tę możliwość. Nie dość, że tydzień wcześniej mogłam obejrzeć wciągający webinar „Twój pierwszy milion ze strategią SEO&Content” okraszony sporą dawką wiedzy i przydatnych trików, to udało mi się wygrać w jednym z konkursów bilet na prestiżową konferencję SEO Vibes w Budapeszcie. Podziękowania należą się również firmie, w której aktualnie pracuję – Sempai. Cała agencja, na czele z CEO Sebastianem Sumą, cieszyła się z wygranej i dosłownie od razu zaproponowała pomoc w organizacji wyjazdu. Cieszę się, że wiedzą, jak ważny jest dla mnie rozwój oraz doskonalenie posiadanych umiejętności i zdobywanie nowych. Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim za możliwość wznoszenia się na wyżyny SEO!

Przejdźmy zatem do konkretów

Eiffel Arts Studios scaled

 

Konferencja SEO Vibes składała się z trzech bloków tematycznych, które były oddzielone od siebie sekcjami Q&A, przerwami na kawę i poczęstunkiem. Pierwszy blok dotyczył skutecznych działań SEO, przedstawionych w postaci case studies. Drugi poruszał zagadnienia z zakresu AI i data science, ukazując to, co może mieć znaczący wpływ na SEO w przyszłości. Natomiast ostatni przybliżał trendy branży SEO i content marketingu na przykładzie doświadczeń ekspertów SEO na arenie międzynarodowej. Nie mogłabym nie wspomnieć o zapowiedziach wejść kolejnych prelegentów na scenę Węgierskiej Opery Narodowej, rodem z Tommorowland’u. Można było poczuć się jak na prawdziwym festiwalu, lecz tym razem nie muzycznym, a pełnym cennej dawki wiedzy. Cóż to były za emocje! 

Part I – case studies and best practices in digital business

Robert Niechciał – It is not so easy bro…

Robert Niechcial

Pierwszy na scenie wystąpił Robert Niechciał z firmy Vestigo. Jednak niech Was nie zmyli nazwisko – nie tylko chciał, ale też przekazał cenną wiedzę SEO w przyjazny sposób. Swój wykład zaczął od… bomb i kreatywności ludzkiej, która pozwoliła na stworzenie tak dopracowanej i skutecznej broni w postaci ładunku materiału wybuchowego. Wspomnianą wcześniej cechę (czyt. kreatywność) za chwilę przeniósł na skuteczne działania SEO, które nie zawsze muszą być standardowe. Ba, nawet nie powinny. W swojej prezentacji prelegent z Polski cały czas podkreślał, by nie działać schematem, ale szukać nowych, nieutartych jeszcze ścieżek, a także, by zwracać dużą uwagę na intencje użytkowników w sieci. Podkreślał również, by w niestandardowy sposób sprawdzać, jak ludzie czegoś szukają.  Tutaj za przykład do zainspirowania się pod tradycyjne działania SEO w wyszukiwarce Google, podał inne kanały i źródła, między innymi zdobywający coraz większą popularność TikTok oraz cieszącą się dużym zainteresowaniem od wielu lat wyszukiwarkę filmików video YouTube, która tworzy podpowiedzi z tego, co wpisują ludzie. Podsumowując, Niechciał nakłaniał do tego, by być kreatywnym, gdyż to może zapoczątkować sukces.

Natalia Witczyk – 7 SEO learnings from the biggest e-commerce website in Barcelona

Natalia Witczyk

Druga prezentacja należała również do Polki. Natalia Witczyk, na podstawie wieloletniego doświadczenia na stanowisku konsultantki ds. technicznego i międzynarodowego SEO, podzieliła się siedmioma przemyśleniami dotyczącymi SEO. Swoje wnioski oparła na przykładzie jednego z największych serwisów e-commerce w Barcelonie, przy którym miała okazję pracować: https://www.barcelonaturisme.com/. Co ciekawe, Natalia na co dzień również mieszka w Barcelonie. Ciekawi Cię jakie to wnioski? Zobacz zdjęcie poniżej: 

7 wskazowek od Natalii Witczyk scaled

Co więcej: Witczyk wskazała też na ciekawą zależność dotyczącą znaczenia obszaru SEO (podejmowanych działań w serwisie), a wielkością tej witryny:

Natalia Witczyk wykres scaled

Kyle Roof – Lorem ipsum dolor sit amet (no, it is not an error! stay tuned!)

Kyle Roof scaled

Historia podróży z Nowego Yorku do Paryża, budowa bardziej precyzyjnego mechanizmu zegara w coraz mniejszej obudowie i największe mity dotyczące algorytmu Google – tak w skrócie można opisać wystąpienie Kyle Roofa, właściciela agencji High Voltage SEO. Roof, na podstawie przeprowadzonych przez siebie testów, podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi analizy czynników algorytmicznych największej wyszukiwarki na świecie – Google. Wskazał na analogie pomiędzy zegarkami a Google. Początkowo zegary był duże i ciężkie, a dopiero w odpowiedzi na potrzeby użytkowników powstały coraz mniejsze, lżejsze i dokładniejsze modele. Podobnie jest w przypadku algorytmu Google, który również cały czas się zmienia. Jest dokładniejszy, co sprawia, że działania SEO wymagają większego nakładu pracy. Dlatego, aby być skutecznym, w tym co się robi, trzeba nieustannie dostosowywać się do nowych wytycznych i szukać nieoczywistych, lecz optymalnych rozwiązań.

Mihai Vânătoru – How to deliver SEO performance at scale: DWF’s approach on managing 200+ active SEO projects and accelerated team growth

Michai Vinatoru 2 scaled

Zapewnienie wydajności SEO na dużą skalę i efektywne zarządzanie firmą i projektami to temat przewodni ostatniego prelegenta w tym bloku tematycznym. Mihai Vânătoru – CEO DWF, największej agencji SEO w Rumunii – przedstawił kluczowe czynniki wpływające na przekształcenie zwykłego biznesu w rentowny, przyszłościowy i zmonetyzowany biznes. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, że czas jest najważniejszy, ale też limitowany. Dlatego trzeba rozsądnie podchodzić do zarządzania. Jego zdaniem kluczowymi kwestiami są:

  • praca nad większymi projektami w małych teamach, składających się maksymalnie z 7-8 osób, 
  • inwestycja w technologię, rozumianą przez wiele różnorodnych narzędzi, by pozyskane dane były jak najbardziej miarodajne, 
  • rozbudowa umiejętności komunikacyjnych między agencją a klientem, poprzez częstszą wymianę maili i cykliczne spotkania zarówno online, jak i offline, 
  • poznanie budżetu i dokładna analiza zakresu prac pod ustaloną kwotę, 
  • optymalizacja i automatyzacja działań, oraz…
  • nieustanne działania marketingowe, które stanowią doskonałe wsparcie pozostałych prowadzonych prac. 

Part II – AI & data science

Bastian Grimm – The Rise of AI: Strategies and Tips to Drive Growth

Bastian Grinn

Drugi blok tematyczny dotyczący nauki o danych i sztucznej inteligencji rozpoczął Bastian Grimm – CEO w Peak Ace. W swojej prezentacji opowiedział o strategiach opartych na AI, które mają wpływ na rozwój biznesu. Grimm zaczął od nawiązania interakcji z publicznością, prosząc o wskazanie, które zdjęcie zostało zrobione przez człowieka, a które wygenerowane przez AI. Następnie pokazał jakie narzędzia korzystają obecnie z AI i jak ich używać. Jego fascynację sztuczną inteligencją można było zauważyć już od pierwszych sekund, gdy pokazywał przykłady badań wpływu AI na ludzki mózg. Jako ciekawostkę podał, że prawdopodobnie w 2025 roku AI będzie odpowiadać, aż za 95% wszystkich interakcji z klientami (!). Zatem… czy jesteśmy gotowi na to, co przyniesie rozwój sztucznej inteligencji w przyszłości? 

Damian Sałkowski – How to become a data head

Damian Salkowski

Kolejny na scenie pojawił się Damian Sałkowski z Senuto. Podobnie jak poprzednik, Sałkowski mówił o rozwoju sztucznej inteligencji, jej wpływie na wsparcie działań SEO oraz o wykorzystaniu danych w pracach specjalistów w branży. Wielokrotnie podkreślał, że praca z danami to długi proces, który właściwie przeprowadzony ma ogromny wpływ na całość działań. 

Koray Tuğberk Gübür – Pixels, Letters, and Bytes

Koray Tugberk Gubur

Piksele, litery i bajty – czyli o tym, że kolejność poszczególnych elementów, sekcji i słów ma znaczenie, opowiadał założyciel i CEO agencji Holistic SEO Digital – Koray Tuğberk Gübür. Prelegent z Turcji w ekspresowym tempie omówił wyniki wielokrotnych testów A/B, na podstawie których stara się lepiej zrozumieć algorytmy wyszukiwarek, tj. Google, Microsoft Bing czy Yandex, i wyciągać jak najtrafniejsze wnioski. Gübür w swojej prelekcji skupił się również na “syndromie pumy”, gdzie puma zużywa 1000 kalorii, by złapać myszkę i dostarczyć sobie jedynie 100 kalorii. Wniosek? Nie warto wydawać 100$, żeby zarobić 1$. Dodatkowo ekspert wskazał siedem fundamentalnych jego zdaniem kroków dla skutecznego SEO w przyszłości.

Richard Klačko – Unlocking the power of AI in keyword research

Richard Klacko scaled

Po dużej dawce wiedzy przekazanej w szybki i zrozumiały sposób przez Gübüra, na scenę wszedł Richard Klačko, który już w wolniejszym tempie opowiadał o badaniu słów kluczowych z wykorzystaniem mocy AI. Head działu SEO czeskiej agencji Taste podkreślał, że sztuczna inteligencja może jedynie pomóc specjalistom SEO w realizacji niektórych zadań, ale z pewnością nie dorówna człowiekowi we wszystkich działaniach. Konkluzja? AI nie jest na tyle mądre i inteligentne, by zastąpić specjalistów SEO w ich pracy. Jednak może skutecznie pomóc w optymalizacji czasu ich pracy, chociażby poprzez automatyzację niektórych elementów, tj. research słów kluczowych. A jak wiemy, dobry research słów kluczowych pozwala podjąć właściwe decyzje i odpowiedzieć na intencje użytkowników.

 

Daniel Duriš – How to track 100% of e-commerce transactions (legally without cookies)

Daniel Duris scaled

Ostatni – w bloku AI i data science – na scenie pojawił się Daniel Duriš, główny konsultant w agencji performance marketingu Basta Digital na Słowacji. Duriš opowiadał o tym, jak mając jedynie sklep stacjonarny (a więc prowadząc biznes offline) można sprawdzić online czy podejmowane działania dają efekty i przekładają się na wzrost sprzedaży. Opowiadał o korzystaniu z kuponów, czy radzeniu z brakiem zgody na ciasteczka. Daniel w swojej prezentacji poruszał kluczowe kwestie takie jak: Co zrobić, w przypadku braku danych po stronie Google Analytics? Jak je zbierać kluczowe informacje? Czy działania, które prowadzimy, są efektywne i przekładają się na wzrost przychodów firmy?

Part III. – Scherzo – SEO & Link building

Papp Gabor – How to automate your SEO workflow

Papp Gabor

Trzeci blok tematyczny dotyczący SEO & Link buildingu rozpoczął Papp Gabor – współzałożyciel i dyrektor działu SEO w thepitch.hu. Poruszył on temat automatyzacji działań m.in. za pomocą zapytań, bazując na stronie konferencji SEO Vibes, czy połączenia wyników z różnych źródeł, np. Screaming Frog i Google Search Console, by uzyskać jak najdokładniejsze i najbardziej satysfakcjonujące dane. Wspomniał również, że należy optymalizować poszczególne podstrony na słowa kluczowe, które w GSC mają najwięcej kliknięć. Podsumowując swoją prezentację, podkreślił, że podstawowym elementem skutecznych działań jest zrozumienie, dlaczego coś się robi i jak to zrobić dobrze. Następnie niezbędne jest znalezienie optymalnego rozwiązania, co zazwyczaj jest dość czasochłonne. Ostatnim kluczowym etapem jest automatyzacja całego procesu.

Alex Galinos – SEO For Aggregators: Combining Commercial & SEO Data For Maximum Impact

Alex Galinos scaled

Kolejny na scenie pojawił się Alex Galinos. Międzynarodowy specjalista SEO i strateg ds. content marketingu wskazał najważniejsze błędy ludzkie w SEO i braku skupienia na biznesowych metrykach, a także najbardziej wartościowych podstronach w witrynie, z których pozyskanie ruchu może przełożyć się na zwiększenie przychodów. Według Alexa większość ludzi bazuje na jak największym volumenie wyszukań i trudności słów kluczowych, co jest złym podejściem. Jego zdaniem docelowo należy skupić się na najbardziej konwertujących frazach z PPC oraz na frazach: 

  • z mniejszym volumenem wyszukań, ale pozwalających uzyskać wyższe przychody (m.in. przez większą ilość kliknięć z wyszukiwarki),
  • ściśle dopasowanych do intencji użytkowników.

Wniosek? Podczas działań SEO należy skupić się na podstronach, które generują pieniądze.

Gaetano Romeo – Critical SEO Errors of E-commerce Websites

Gaetano Romeo scaled

Przedostatni na scenie Węgierskiej Opery Narodowej wystąpił Gaetano Romeo. Menedżer ds. rozwoju, mentor start-upów i doradca różnych firm w iście włoskim stylu rozpoczął swój występ. Na samym początku podziękował prowadzącym (po uprzednim wywołaniu ich na scenę) oraz organizatorowi całego wydarzenia, czyli firmie WhitePress. Następnie rozpoczął prezentację o krytycznych błędach SEO w e-commerce, cały czas nawiązując kontakt z publicznością, zadając pytania, bawiąc i jednocześnie ucząc. Podkreślił też, że podstawą powinien być on-site, a dopiero później działania linkbuildingowe. Następnie dodał, że niestety większość specjalistów pomija optymalizację i poprawę podstawowych elementów, które są kluczowe dla SEO. Kończąc, zachęcił do poszukiwania nowych strategii i rezygnowania z utartych schematów.

Raluca Radu – Content Marketing – SEO & Customer Engagement: 2 in 1

Raluca Radu

Ostatnią prelegentką była Raluca Radu – założycielka agencji MTH Digital. Swoją prezentację zaczęła dość nietypowo. Zanim przeszła do slajdów, opowiedziała historię marki odzieżowej ANSWEAR, skupiając się na elementach, które pomogły jej odnieść sukces. W swoim wystąpieniu Radu opowiadała, jak duży wpływ ma odpowiednio dobrany content w branży fashion (i nie tylko). Kluczem do sukcesu jest określenie profilu klienta (czytaj: persony), który najczęściej odwiedza nasz sklep i w wyniku tego tworzenie odpowiedniego contentu oraz innych elementów pod wcześniej zdefiniowany profil. Ekspertka podkreśliła też, jak istotny jest blog w witrynie oraz jak wykorzystać różne źródła przekazu, m.in. e-mail marketing i podcasty w budowaniu wizerunku marki i wzrostu sprzedaży. Radu wielokrotnie wspomniała, że content ma ogromne znaczenie i docelowo ma tworzyć pewnego rodzaju relację z klientem, która na dole lejka przełoży się na zakup określonego produktu. Dlatego dopasowanie treści w sklepie do dominującego profilu klienta jest istotne w przypadku dbania o wzrost sprzedaży.

SEO Vibes Budapest 2023 w skrócie

Podsumowując: niezależnie od tematu większość prelekcji nawiązywała do tego, jak ważne jest bycie kreatywnym w SEO, a także podążanie nowymi ścieżkami i rezygnacja z wygodnych i utartych szlaków. Wskazywano też jak istotne – a jednocześnie często pomijane – są podstawowe błędy w witrynach, które mają duży wpływ na SEO i research słów kluczowych z uwzględnieniem intencji użytkowników.

Po ogromnej dawce cennej wiedzy zarówno uczestnicy konferencji, jak i prelegenci mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami i poczuć klimat SEO Vibes – tym razem na parkiecie. Afterparty w Locomotive Hall w Eiffel Art Studios, jak i prelekcje oraz sesje Q&A z pewnością pozostaną na długo z uczestnikami wydarzenia.

Co do jednego nie mam wątpliwości: absolutnie nie żałuję mojej obecności na tym evencie. Wydarzenie zostało skrojone na miarę XXI wieku. Elegancki wystrój, ekscytujące tematy z branży SEO, ponad 12 prelegentów z różnych krajów na deskach Sceny Banffy – a to wszystko w jednym z najpiękniejszych miast Europy. To nie mogło się nie udać! 

Paulina Hendozko scaled
Paulina Hendożko, SEO Specialist w Sempai

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 14

Bądź pierwszy i oceń tekst.