INP – nowy podstawowy wskaźnik internetowy, który warto poznać

Natalia Krysztopowicz
17 sierpnia, 2023
Przeczytasz w ~ 8 min.
Co to jest INP

W erze dynamicznego rozwoju internetu, konieczność dostarczania użytkownikom coraz lepszych wrażeń z korzystania z witryn online jest kluczowym wyzwaniem dla każdego specjalisty SEO. W tym kontekście Google nieustannie doskonali swoje algorytmy w celu premiowania witryn, które oferują wysoką jakość i szybkość działania. Jednym z najnowszych rozwiązań wprowadzonych przez Google jest wskaźnik INP (ang. Interakcja do kolejnego wyrenderowania), który zaczął wchodzić w skład Core Web Vitals – kluczowego zestawu wskaźników internetowych mierzących jakość doświadczenia użytkownika.

W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo nowemu wskaźnikowi, jakim jest INP, zrozumiemy jego znaczenie dla oceny jakości stron internetowych oraz poznamy najlepsze praktyki optymalizacji tego kluczowego parametru, które pomogą naszym domenom osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i zdobyć przewagę nad konkurencją. Dzięki temu, nie tylko przyciągną więcej odwiedzających, ale także pozwolą im osiągnąć satysfakcjonujące wrażenia podczas interakcji z zawartością strony.

Czym jest nowy wskaźnik INP?

INP (Interaction to Next Paint), czyli Interakcja do kolejnego wyrenderowania, to nowy wskaźnik internetowy wchodzący w skład Core Web Vitals – zestawu wskaźników wprowadzonych przez Google, które służą do oceny jakości doświadczenia użytkownika na stronach internetowych. W marcu 2024 r. INP ma zastąpić obecny wskaźnik First Input Delay (FID). INP skupia się na czasie, jaki upływa od momentu, gdy użytkownik podjął jakąś akcję na stronie (np. kliknięcie linku lub przycisku), do momentu, kiedy strona odpowiada i renderuje nową zawartość.

Co oznacza INP – Interakcja do kolejnego wyrenderowania?

INP można rozumieć jako miarę interaktywności strony. Ten wskaźnik ocenia czas reakcji na podstawie danych z Event Timing API. Jest to czas, który upływa od momentu, gdy użytkownik wykonał akcję na stronie, do momentu, kiedy strona reaguje na tę interakcję i wyświetla nowy widok. Im niższy czas reakcji INP, tym szybsza jest interakcja i tym lepsze są wrażenia odwiedzającego. Dzięki optymalizacji INP użytkownicy mogą płynniej poruszać się po stronach internetowych, a strony stają się bardziej responsywne i przyjazne.

Czym różni się INP od FID?

INP (Interaction to Next Paint) i FID (First Input Delay) to dwa różne wskaźniki, które są częścią Core Web Vitals – zestawu miar mających na celu ocenę jakości doświadczenia użytkownika na stronach internetowych.

  1. INP (Interakcja do kolejnego wyrenderowania): INP mierzy czas, jaki upływa od momentu, gdy użytkownik podjął jakąś akcję na stronie (np. kliknięcie linku lub przycisku), do momentu, kiedy strona odpowiada i renderuje nową zawartość. Im niższy czas reakcji INP, tym szybsza jest interakcja i tym lepsze są wrażenia użytkownika. Optymalizacja INP jest kluczowa dla zapewnienia responsywności strony i zwiększenia zaangażowania użytkowników.
  2. FID (First Input Delay): FID mierzy czas opóźnienia między pierwszą interakcją użytkownika na stronie (np. kliknięcie linku lub przycisku) a momentem, kiedy przeglądarka może odpowiedzieć na tę interakcję. Wyższy FID oznacza, że przeglądarka potrzebuje więcej czasu na obsłużenie interakcji, co może powodować frustrację użytkowników. Optymalizacja FID jest istotna dla zapewnienia płynnej interakcji i szybszego reagowania strony na akcje odwiedzających.

Podsumowując, INP i FID są dwoma różnymi wskaźnikami mierzącymi jakość doświadczenia użytkownika na stronach internetowych. INP koncentruje się na czasie reakcji strony na interakcje, podczas gdy FID ocenia czas opóźnienia między pierwszą akcją użytkownika a reakcją przeglądarki. Optymalizacja obu tych wskaźników jest kluczowa dla zwiększenia jakości strony i pozytywnych wrażeń odwiedzających.

SEO dla sklepów internetowych

Jaki jest dobry wynik INP?

Określenie jednoznacznie dobrego wyniku INP może być trudne. Wszystko zależy od różnych czynników, takich jak praktyki programistyczne, różnorodność używanych urządzeń przez użytkowników, czy też ich oczekiwania co do responsywności strony.

Jednakże, aby zapewnić użytkownikom dobrą jakość interakcji, warto przyjąć pewne progi pomiarowe, które pozwolą nam ocenić responsywność strony. Wartości progowe można określić na podstawie 75. percentyla wczytań stron, uwzględniając zarówno urządzenia mobilne, jak i stacjonarne:

  • poniżej lub na poziomie 200 milisekund – oznacza, że Twoja strona prezentuje dobrą responsywność. Użytkownicy będą mieli pozytywne wrażenia z korzystania z witryny, a szybkie reakcje na interakcje przyczynią się do zwiększenia zaangażowania.
  • powyżej 200 milisekund i poniżej lub 500 milisekund – oznacza, że responsywność Twojej strony wymaga poprawy. Warto zidentyfikować czynniki wpływające na wydłużony czas reakcji i podjąć odpowiednie kroki w celu optymalizacji INP.
  • powyżej 500 milisekund – oznacza, że Twoja strona prezentuje słabą responsywność. Długie czasy reakcji mogą wpływać negatywnie na wrażenia użytkowników i prowadzić do większej liczby odrzuceń.

Podsumowując, odpowiednio niski wynik INP, czyli krótki czas reakcji, jest pożądany, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenia podczas korzystania z naszej strony. Warto wdrożyć optymalizacje, aby osiągnąć jak najbliższy 200 milisekundom wynik INP i zwiększyć atrakcyjność naszej domeny dla odwiedzających.

optymalizacja-inp
Źródło: https://web.dev/inp/

Jak działa interakcja do kolejnego wyrenderowania?

Działanie INP można podzielić na kilka kluczowych etapów:

  1. Uzyskanie Interakcji: Użytkownik wykonuje akcję na stronie, która wymaga od strony wykonania dodatkowych operacji, takich jak załadowanie nowej zawartości.
  2. Opóźnienia JS: Skomplikowany kod JavaScript może spowodować opóźnienia w reakcji na interakcje użytkownika, co wydłuża czas reakcji INP.
  3. Główny Wątek: INP jest uzależniony od stanu głównego wątku przeglądarki. Jeśli wątek jest mocno obciążony, może to wpłynąć na opóźnienia w renderowaniu nowych widoków.
  4. Renderowanie: Gdy serwer przekazuje odpowiedź do przeglądarki, zaczyna się proces renderowania nowej zawartości, która ma być wyświetlana użytkownikowi.
  5. Zakończenie INP: INP kończy się, gdy nowa zawartość jest w pełni gotowa i użytkownik może ponownie interagować z witryną.

Jak INP wpływa na działanie strony?

INP ma kluczowe znaczenie dla jakości działania stron internetowych. Strony z długim czasem reakcji INP mogą być postrzegane jako powolne i mniej przyjazne dla użytkowników, co może prowadzić do większej liczby odrzuceń i niższego zaangażowania. Google, dążąc do poprawy jakości wyników wyszukiwania, coraz bardziej skupia się na tym, jak strony radzą sobie ze wskaźnikami Core Web Vitals, w tym z INP. Dlatego właśnie optymalizacja INP staje się kluczowym elementem skutecznej strategii SEO. Poprzez zwrócenie uwagi na ten wskaźnik, możemy podnieść jakość naszych stron i przyciągnąć większą liczbę zadowolonych odwiedzających.

Dlaczego warto zwracać uwagę na Interaction to Next Paint?

Optymalizacja INP jest nie tylko korzystna dla użytkowników, ale także ma znaczący wpływ na wyniki w wyszukiwarkach, w tym na pozycję w wynikach Google. Właściciele stron internetowych, którzy zadbają o odpowiednią optymalizację INP, mogą spodziewać się poprawy swojej widoczności w wynikach organicznych.

Korzyści wynikające z optymalizacji INP

Optymalizacja INP niesie ze sobą wiele korzyści dla witryny, w tym:

a) Szybsze ładowanie strony: Dzięki skróceniu czasu reakcji INP, strony będą ładowały się szybciej, co jest kluczowe dla zadowolenia użytkowników.
b) Większa liczba konwersji: Strony z szybkim INP mają większe szanse na przekształcenie odwiedzających w klientów, co prowadzi do wzrostu konwersji. [Cliff Crocker napisał post jak zły INP wpływa na konwersję]
c) Obniżenie wskaźnika odrzuceń: Szybkie reakcje strony na interakcję zmniejszają wskaźnik odrzuceń, co jest pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.
d) Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania: Optymalizacja INP może wpłynąć na lepsze pozycje w wynikach organicznych, przyciągając większy ruch na stronę.

Jak zmniejszyć czas reakcji INP?

Aby zredukować czas reakcji INP na stronie, można podjąć kilka kroków, np.:
a) Optymalizacja kodu JavaScript: Skomplikowany i nieoptymalny kod JavaScript może spowalniać interakcje na stronie. Dlatego warto zoptymalizować go, usuwając zbędne fragmenty i uaktualniając do nowszych standardów.
b) Minimalizacja żądań sieciowych: Zbyt wiele żądań do serwera może opóźniać interakcje. Warto zminimalizować liczbę zapytań HTTP poprzez łączenie plików CSS i JavaScript oraz korzystanie z cache.
c) Kompresja obrazów: Duże obrazy mogą spowalniać ładowanie strony. Dlatego warto skompresować obrazy bez utraty jakości.
d) Serwery CDN: Skorzystanie z rozproszonych serwerów CDN (Content Delivery Network) pozwala na szybsze dostarczanie treści do użytkowników na całym świecie.

Przewodnik po optymalizacji INP znajdziesz tutaj.

Narzędzia służące do monitorowania INP

W celu monitorowania i mierzenia wydajności INP na stronie można skorzystać z różnych narzędzi, takich jak:
a) Google PageSpeed Insights: Dostarcza szczegółowych informacji na temat wydajności strony i sugeruje optymalizacje.
Po wykonaniu testu, narzędzie PSI pokazuje ocenę podstawowych wskaźników internetowych dla urządzeń mobilnych oraz stacjonarnych:

speed-insights

Dodatkowo znajdziemy tam zalecenia, które elementy należy poprawić, np.:

zalecenia

b) Lighthouse: Narzędzie do audytu witryny opracowane przez Google, które dostarcza wskaźników INP. Kategoria audytów SEO w narzędziu Lighthouse stanowi przydatne narzędzie dla deweloperów i webmasterów do monitorowania stanu SEO dowolnej strony oraz identyfikowania obszarów, które wymagają ulepszeń. Lighthouse działa lokalnie w przeglądarce Chrome, umożliwiając przeprowadzenie audytu SEO zarówno na stronach w trakcie przygotowywania, jak i już opublikowanych.

c) Google Search Console: Posiadając zweryfikowaną usługę GSC swojej domeny, również otrzymamy informacje o stanie wskaźnika Interaction to Next Paint. Jeśli nie ma problemu, to Search Console poinformuje nas o tym:

google-search-console

(źródło: Google Search Console)
Jeśli jednak strona ma problem z tą metryką, to także zostajemy o tym poinformowani:

inp-problem
(źródło: Google Search Console)

Dostajemy grupy adresów URL, z którymi występują problemy, dzięki temu mamy też wiedzę, na których typach adresów URL mamy problem i możemy na nich się skupić.

adesy-url
(źródło: Google Search Console)

grupy adresow

(źródło: Google Search Console)

Czy powinniśmy się cieszyć z pojawienia się nowego wskaźnika?

To zależy 😀 Odpowiedź na pytanie, czy powinniśmy się cieszyć z pojawienia się nowego wskaźnika INP, jest zależna od perspektywy, z jakiej patrzymy na tę kwestię. Istnieją zarówno pozytywne aspekty związane z wprowadzeniem tego wskaźnika, jak i wyzwania, które mogą wiązać się z jego optymalizacją.

Z pozytywnej strony, wprowadzenie wskaźnika INP jako elementu Core Web Vitals, przynosi liczne korzyści. Dzięki INP możemy lepiej zrozumieć, jak szybko strona reaguje na interakcje użytkowników, co stanowi kluczowy aspekt dla zwiększenia jakości doświadczenia odwiedzających. Optymalizacja INP może prowadzić do znacznego skrócenia czasu reakcji, co wpływa na poprawę responsywności strony i zwiększenie zaangażowania użytkowników. Dłuższy czas spędzony na stronie może sprzyjać większej liczbie konwersji i zwiększeniu wskaźnika zainteresowania ofertą naszej witryny.

Z drugiej strony, optymalizacja INP może stanowić wyzwanie techniczne, czasochłonne i wymagać skomplikowanych zmian w kodzie strony. Zmniejszenie czasu reakcji INP może wymagać rewizji interakcji i odświeżania treści, co może wpływać na czas i wysiłek potrzebny do realizacji tej optymalizacji. Dlatego też dla niektórych witryn, zwłaszcza tych o bardziej skomplikowanej strukturze, zoptymalizowanie INP może wymagać dodatkowych zasobów i pracy programistycznej.

SEO dla e-sklepów

Podsumowanie

INP (Interakcja do kolejnego wyrenderowania) jest kluczowym wskaźnikiem internetowym, który wpływa na jakość wrażeń użytkowników oraz pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja INP przynosi wiele korzyści, w tym szybsze ładowanie strony, większą liczbę konwersji i poprawę pozycji w wynikach organicznych. Dlatego warto zwracać uwagę na ten wskaźnik i wdrażać odpowiednie praktyki optymalizacyjne.

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 11

Bądź pierwszy i oceń tekst.