Google Analytics 4. Krok 4 (dodatek): Jak debugować w GTM i GA4

Joanna Horoszko
24 stycznia, 2023
Przeczytasz w ~ 3 min.
005 Blog Google Analytics 4 jak debugowac 1

Debugowanie to proces testowania i weryfikowania wdrożenia oraz usuwania ewentualnych błędów (z angielskiego – bug oznacza błąd). 

We wdrożeniach analitycznych mamy do dyspozycji dwa narzędzia do debugowania. Do niedawna był to wyłącznie tryb podglądu w Google Tag Managerze. Od kilkunastu miesięcy jednak, Google dodało również tę możliwość w usłudze GA4.

Z artykułu dowiesz się, jak korzystać z dobrodziejstw debug views.

Jako przykład weźmy wdrożenie zdarzenia niestandardowego, o którym pisałam tutaj.

 1. Wejdź do Google Tag Managera i uruchom tryb podglądu.image3 1
  Zostaniesz poproszony o podanie adresu url, na którym chcesz zdebugować wdrożenie. Możesz podać główny adres witryny i w trybie debugowania przeklikać się do interesującego Cię url’a. Otworzą się dwie karty:

  • jedna będzie podglądem debugowania,
  • druga będzie Twoją witryną w trybie debugowania.
 2. W oddzielnej karcie lub oknie otwórz usługę GA4, przejdź do administracji i w kolumnie usługa znajdź DebugView. Kliknij:image7 2
 3. Wróć do karty, w której uruchomiła się Twoja witryna w trybie do debugowania. Przeklikaj się przez nią i odnajdź element, który przy interakcji ma wywołać zdarzenie niestandardowe, dla którego stworzyłeś tag. W naszym przykładzie będzie to część witryny, w której można pobrać gazetkę w pdf. Po kliknięciu pobierania powinno uruchomić się zdarzenie. Jeśli zostało wywołane, to zgodnie z wyżej opisanymi konfiguracjami, powinien uruchomić się również tag zbierający dane (parametry) i przesyłający je do GA4. Przejdźmy do karty podglądu debugowania z Google Tag Managera i sprawdźmy, czy zdarzenie pojawiło się na osi czasu.
  image5 1Miejsce 97 pokazuje, że w momencie kliknięcia pobrania pdfa z gazetką, uruchomiło się oczekiwane przez nas zdarzenie ‘gazetka_download’.Sprawdźmy teraz, czy po kliknięciu w ten event (97) uruchomił się zbudowany wcześniej tag. W Tags Fired widzimy, że tag został poprawnie uruchomiony.
 4. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze upewnienia się, jakie dane tag przesyła do GA4. Przejdźmy zatem do karty, w której jest uruchomiony DebugView w usłudze GA4. Na osi czasu powinieneś zobaczyć zdarzenie ‘gazetka_download’.image8 1Kliknij, aby zobaczyć, jakie parametry przesyłają się do GA4. Rozwinie Ci się pełna lista. Znajdź w niej parametry, które konfigurowałeś w tagu. Kliknij w strzałkę/trójkąt przy nazwie parametru. Rozwinie się informacja, jakie dane zebrał dany parametr:image1
  Sprawdź zawartość kolejnych parametrów:image2 1Jeśli parametry skonfigurowane przez Ciebie przesyłają:

  • błędne dane – musisz poprawić ustawienia tagu i ponownie przejść proces debugowania
  • prawidłowe dane – możesz zakończyć proces debugowania i przejść do opublikowania tagu/ów na prawdziwej wersji Twojej witryny (przed opublikowaniem tagi działają tylko w wersji testowej – czyli w trybie DebugView)
 5. Opublikuj tag/i. Zamknij okna do debugowania. Przejdź do Google Tag Managera i kliknij w button ‘Prześlij’.image6 1Dobrą praktyką jest nadawanie nazwy dla wersji, którą publikujesz. Dzięki temu, za jakiś czas będziesz mógł łatwo sobie przypomnieć, jakie zmiany i kiedy były wprowadzane. W razie potrzeby będziesz mógł łatwo przywrócić konkretną wersję.image4 1
  Brawo! Właśnie nauczyłeś się jak debugować w GTM i GA4.
  Jeśli wdrażasz zdarzenia niestandardowe – kolejnym etapem jest zarejestrowanie w GA4 wymiarów i danych niestandardowych. Jak to zrobić? Dowiesz się w tym artykule.

Analityka-Webowa-cta

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.