SKLEP – jak korzystać z nowej funkcji na Facebooku?

Michał Cieśla
25 października, 2016
Przeczytasz w ~ 4 min.
SKLEP – jak korzystać z nowej funkcji na Facebooku?

No i stało się! Facebook wprowadza sekcję “Sklep” na FanPage’ach. Chociaż na razie są to testy, to jednak naszym zdaniem już teraz należy przygotować się na małą rewolucję w e-commerce.

 

Sklep na Fanpage’u

Na przestrzeni ostatnich lat Facebook mocno ewoluował i z portalu “czysto” społecznościowego stał się miejscem, gdzie można z sukcesem poszukiwać klientów dla swojej firmy. Choć już od dłuższego czasu możliwe było zakładanie sklepu na FB z wykorzystaniem specjalnych aplikacji, to jednak ostatnio pojawiła się taka funkcjonalność bezpośrednio w nim wbudowana.
Mimo, że aktualnie FB informuje, że może ona nie być jeszcze dostępna na wszystkich stronach, to jednak należy się spodziewać sukcesywnego jej wprowadzania. Nam udało się już wstępnie sprawdzić, jak to działa i w niniejszym wpisie chcemy się z Wami podzielić pierwszymi wrażeniami.

 

Jak Korzystać ze sklepu na FB?

Aby skorzystać z tej funkcji, należy rzecz jasna mieć uprawnienia do edycji danej strony na FB. Pierwszym krokiem jest dodanie sekcji sklep, która powinna być widoczna po lewej stronie po wejściu na Fanpage. Następnie należy zaakceptować regulamin, który wskazuje w jaki sposób z niej korzystać. Przypomnieć w tym miejscu należy, że za pomocą FB nie można sprzedawać:

 1. substancji nielegalnych lub psychoaktywnych używanych w celach nieleczniczych oraz leków dostępnych na receptę;
 2. wyrobów tytoniowych i akcesoriów związanych z tymi kategoriami produktów;
 3. niebezpiecznych suplementów;
 4. broni, amunicji i materiałów wybuchowych;
 5. zwierząt;
 6. produktów i usług dla dorosłych;
 7. alkoholu;
 8. produktów zdrowotnych dla dorosłych;
 9. usług hazardowych na pieniądze;
 10. towarów, przedmiotów lub postów, które uznajemy lub możemy uznać za nieprawdziwe, wprowadzające w błąd, fałszywe czy obraźliwe;
 11. towarów wyraźnie nacechowanych seksualnie.

Po akceptacji regulaminu można przystąpić do dodawania produktów. Warto nadmienić, że dodanie sklepu i umieszczanie tam produktów jest darmowe.
Niestety obecnie nie jest możliwe dodawania produktów zbiorczo, co sprawia, że jest to karkołomne zadanie – szczególnie w przypadkach sklepów z tysiącami produktów. Spodziewamy się jednak, że proces ten zostanie zautomatyzowany poprzez wykorzystywanie np. feedów produktowych, które są już świetnie znane z kampanii produktowych w Google Adwords, czy też kampanii reklam dynamicznych na FB.

Dodawanie produktów jest intuicyjne. Dodając produkt należy zamieścić:

 • rzeczywiste zdjęcie lub zdjęcie i film (pamiętajmy, że FB nie lubi tekstu na zdjęciach 🙂
 • nazwę
 • cenę
 • opis (fakultatywnie)
 • adres URL strony kasy (najczęściej będzie to odnośnik do sklepu internetowego reklamodawcy). Warto dodać odpowiednie parametry, aby rozpoznawać kampanie, z których pochodzi ruch w witrynie za pomocą zewnętrznych narzędzi śledzących jak np. Google Analytics.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że aktualnie nie ma w Polsce możliwości zakończenia transakcji na FB bez przechodzenia do innej witryny. Należy jednak spodziewać się implementacji takiego rozwiązania, bowiem jest ono już dostępne w innych krajach.

Po dodaniu produktu do sklepu należy go udostępnić w celu skierowania go do potencjalnych klientów. Poniżej prezentujemy dostępne możliwości:

udostepnianie_-_opcje

Można również wybrać odpowiedni sposób targetowania udostępnionego produktu według danych demograficznych.

demograficzne_ograniczenie_posta

I właściwie tutaj można by poprzestać, gdyby nie fakt, że darmowe udostępnienie produktu nie będzie zazwyczaj generować dużego trafficu – co przełoży się na bardzo niską sprzedaż lub jej kompletny brak. Niestety – “Za darmo umarło!”.
Dlatego też w celu zwiększenia widoczności należy posiłkować się płatnym promowaniem posta – dobrze już znanym rozwiązaniem osobom aktywnie działającym na Fanpage’ach.

Wyniki osiągane przez produkty w sklepie można śledzić w zakładce statystyki -> sekcja sklep.

 

Dla kogo właściwie jest sklep na FB??

Intuicyjnie można wyczuć, że Sklep na FB “nie sprawdzi” się w każdej branży. Należy się spodziewać, że to rozwiązanie będzie korzystne dla firm, które sprzedają produkty dla osób młodych, aktywnie korzystających z nowych technologii.
Z naszych doświadczeń wynika, że wyjątkowo dobrze FB nadaje się do promowania artykułów przeznaczonych dla młodych kobiet.

Macie podobne czy inne doświadczenia? A może jesteście już po pierwszych testach sklepu na FB i macie swoje przemyślenia? Piszcie w komentarzach. Chętnie posłuchamy Waszych spostrzeżeń 🙂

Więcej informacji znajdziecie na:
https://www.facebook.com/business/help/846547442125798/

Komentarze

 1. 13 lutego, 2017
  Optima-md

  Proszę o informację jeśli coś się już uda raportować. Z góry dziękuje 🙂

 2. 13 lutego, 2017
  Optima-md

  Proszę o informację jeśli coś się już uda raportować. Z góry dziękuje 🙂

 3. 25 października, 2016
  Mariusz - SocialTrends.pl

  W listopadzie będę wdrażał u jednego z klientów, zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

 4. 25 października, 2016
  Mariusz - SocialTrends.pl

  W listopadzie będę wdrażał u jednego z klientów, zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂