Jak założyć sklep internetowy? – poradnik krok po kroku

Paulina Roszko
23 czerwca, 2022
Przeczytasz w ~ 8 min.
Sklep internetowy jak zacząć

Jak otworzyć sklep internetowy i czy sklep internetowy się opłaca? Dzisiaj podpowiemy, jak w prosty sposób krok po kroku go założyć i dlaczego warto to zrobić! Zdradzimy również, co pokazują najnowsze badania na temat preferencji zakupowych w sieci.  

 

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Wydawać by się mogło, że własny sklep internetowy to w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowa inwestycja. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy tworzenie sklepu internetowego ma sens i czy w ich przypadku będzie to korzystny krok. 

Dziś coraz więcej osób preferuje zakupy w sieci i dowodzi temu choćby raport Gemius pt. „E-commerce w Polsce w 2021”, z którego wynika, że aż 77% internautów w ubiegłym roku przynajmniej raz kupiło coś w sieci. Ponadto w stosunku do 2020 roku odsetek Polaków, kupujących w internecie wzrósł aż o 4 p.p. Okres pandemii zmienił również rynek i ten sam raport pokazuje, że aż 30% konsumentów kupuje obecnie w sieci więcej produktów, a 33% robi tam częstsze zakupy. 

Co więcej, badanie „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce” przeprowadzone przez PwC przewiduje, że w 2026 roku wartość rynku e-commerce osiągnie w naszym kraju wartość 162 mld zł i daje to średni coroczny wzrost aż o 12%!

Oto jeszcze kilka powodów, dla których warto założyć sklep internetowy:

Dotarcie do większej liczby klientów

Założenie sklepu internetowego daje ci możliwość dotarcia do tysięcy, a nawet milionów klientów na całym świecie. Sieć to globalne rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz zasięg sprzedaży. O ile sklep stacjonarny ogranicza cię do konkretnej lokalizacji, o tyle sprzedaż internetowa pozwoli ci prowadzić dystrybucję niemal na cały świat. 

Rozpoznawalność marki

Jesteś rękodzielnikiem? Prowadzisz rzemieślniczy biznes? A może masz do zaoferowania coś naprawdę ekstra? Tyle że pochodzisz z małej miejscowości, a jej konsumenci nie są jeszcze gotowi na tak innowacyjne czy designerskie rozwiązania lub twój lokal liczy zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych w stolicy, gdzie ginie wśród innych szyldów?

Własny sklep internetowy pozwoli ci zbudować wśród odbiorców większą świadomość na temat marki i oferowanych produktów lub usług. Dzięki temu zyska też twój stacjonarny biznes, a wkrótce może okazać się, że będą odwiedzać cię klienci z całej Polski tylko po to, by na własne oczy ujrzeć i kupić dostępne od ręki produkty.

Lepsza widoczność w Google

Zajmujesz się handlem, jednak nie jest to sklep internetowy? Błąd! Sklep internetowy to doskonała sposobność, by popracować nad lepszą pozycją w wyszukiwarce Google. Odpowiednie parametry techniczne oraz treść zgodna z najnowszymi zaleceniami SEO sprawią, że twój biznes zyska i stanie się lepiej widoczny w sieci. Pozycjonowanie sklepu internetowego przyczyni się do większego zainteresowania produktami i zaowocuje lepszą sprzedażą. 

 

Jaką platformę wybrać do założenia sklepu internetowego?

Zakładanie sklepu internetowego to wybór odpowiedniej platformy. Co to właściwie znaczy, że dana platforma jest odpowiednia? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by posiadała możliwość zastosowania na niej niezbędnych optymalizacji pod względem SEO. 

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ, jak pokazuje raport Senuto „E-commerce w Polsce 2021” aż 91% internautów poprzez Google dokonuje zakupowych wyborów. Tym samym, jeśli konsument na danym etapie procesu zakupowego wpisze hasło, związane z twoją działalnością i nie trafi w wyszukiwarce na twój sklep, prawdopodobnie w ogóle z niego nie skorzysta.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, aby twój sklep internetowy zajął wysokie miejsce w wyszukiwarce Google, musi być odpowiednio zoptymalizowany. Pomoże ci w tym platforma sprzedażowa, na której m.in.

  • ustawisz przyjazne adresy URL,
  • zrealizujesz przekierowania,
  • zoptymalizujesz metadane,
  • ustawisz nagłówki w opisach na danej podstronie,
  • ustawisz odpowiednią grafikę.

Do jednych z bardziej popularnych platform, które ci to umożliwią, należą: Atomstore, Shoper, PrestaShop, Shoplo czy Magento.

 

Jak założyć sklep internetowy — krok po kroku

Jak zacząć sprzedawać w internecie? Oto sześć prostych kroków:

Krok pierwszy — pomysł

Nie wystarczy tylko chcieć założyć sklep internetowy. Potrzebny jest tu jeszcze konkretny pomysł. Czy twoje produkty lub usługi mają szansę przyjąć się w sieci? Jaki jest ich potencjał? Czy wystarczy ci artykułów, by oferta prezentowała się atrakcyjnie? 

Pamiętaj, że w sieci ludzie poszukują produktów, które rozwiążą ich problemy i zaspokoją określone potrzeby. W związku z tym przed założeniem sklepu internetowego zrób listę oferowanych przez ciebie artykułów i przeanalizuj je pod tym właśnie kątem: co je wyróżnia na rynku, jakie potencjalne problemy rozwiązują oraz jakie dają możliwości. Koniecznie też zrób rozeznanie, czy w ogóle jest na nie popyt.

Równie ważna jest nazwa sklepu — musi być chwytliwa, krótka i najlepiej bez skomplikowanych znaków czy symboli. Tak, aby zapadała w pamięć konsumentowi i łatwo było wpisać ją w wyszukiwarkę. Najlepiej, aby adres strony i nazwa sklepu wiązały się z produktami lub usługami, które sprzedajesz. 

Krok drugi — platforma

Wybierz platformę e-commerce, która pozwoli ci na wygodne zarządzanie produktami i szybkie wdrażanie zmian. Pamiętaj jednocześnie o tym, że sklep internetowy powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze dla konsumentów. Ważne, by intuicyjnie prowadził ich przez kolejne etapy lejka zakupowego, aż do finalizacji transakcji. 

Dobrym rozwiązaniem będzie tu wybór platformy w modelu SaaS, jak choćby Atomstore, która oferuje kompleksową usługę, umożliwiając elastyczne zarządzanie ofertą. W jednym miejscu znajdziesz tam wszystko, czego potrzeba do stworzenia intuicyjnego i dobrze widocznego sklepu w sieci. 

Krok trzeci — szablon

Dla klientów, oprócz intuicyjnego poruszania się po sklepie, ma znaczenia również jego estetyka. Dlatego tak ważne jest, abyś przemyślał wybór szablonu. Postaw na stonowane kolory, prostotę i minimalizm. Twój sklep internetowy musi prezentować się profesjonalnie, by wzbudzić zaufanie konsumentów. Nie pomogą tu krzykliwe kolory lub nieczytelne fonty i mała czcionka. 

Jednak szablon sklepu internetowego to nie tylko estetyczny aspekt. Główną rolę odgrywa tu również system nawigacji, czyli menu główne na stronie, banery, czy zdjęcia produktów. Wszystko to powinno stanowić czytelną, harmonijną całość. 

Krok czwarty — płatność

Tak jak stacjonarnie klienci mają wybór, czy chcą płacić kartą, gotówką lub blikiem, tak i w sklepie internetowym powinieneś dać im więcej niż jedną możliwość. Zadbaj więc o to, aby nie zabrakło u ciebie kilku różnych bramek płatności. Pamiętaj, że więcej możliwości to większe prawdopodobieństwo przyciągnięcia potencjalnych klientów. Konsumenci bowiem lubią mieć wybór, ale chętnie też korzystają już ze znanych i sprawdzonych rozwiązań (np. PayU, Przelewy24 czy Blik). 

Krok piąty — dostawa

Ponieważ sklep internetowy umożliwia sprzedaż nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, powinieneś dobrać opcje dostawy zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto szczególnie dużą popularnością cieszą się opcje darmowej dostawy np. przy zamówieniu na określoną kwotę, punkty odbioru, a nawet odbiór osobisty, jeśli posiadasz sklep stacjonarny. 

Tutaj podobnie jak przy płatnościach, konsumenci lubią mieć wybór i chętnie wybierają sprawdzone i wygodne opcja, jak kurier czy Paczkomat. 

Krok szósty — produkty

Masz już wybrany szablon, formy płatności i dostawy. Brakuje tylko jednego: produktów. Czas wprowadzić je do sklepu internetowego. Możesz to zrobić ręcznie lub automatycznie. Małe przedsiębiorstwa, które są jednocześnie producentami, często wprowadzają towary ręcznie. W takim wypadku pamiętaj o tym, by zawrzeć najważniejsze informacje o produkcie, jak: tytuł, opis produktu i jego cena. 

Klient doceni również zdjęcie oferowanego towaru, a także kilka dodatkowych informacji, jak choćby dane techniczne (rozmiar, waga, materiał wykonania), stan magazynowy czy warianty kolorystyczne.

Automatyczna integracja i dodanie produktów na sklep możliwa jest wówczas, gdy współpracujesz z hurtownią, która udostępnia ci plik produktowy, a ty korzystasz z platformy sprzedażowej w modelu SaaS.

Jak zacząć promować utworzony sklep internetowy i pozyskać pierwszych klientów?

Zanim ruszysz do promowania sklepu internetowego, upewnij się, że cała ścieżka zakupowa działa bez zarzutów. Inaczej potencjalny klient, który trafi na twoją stronę i nie będzie mógł dokonać zakupu lub zbyt wiele czasu zajmie mu znalezienie tego, po co przyszedł, opuści go i prawdopodobnie już nie powróci. 

Ale jak właściwie zacząć pozyskiwać pierwszych klientów i promować się w sieci? Pierwszym i skutecznym rozwiązaniem jest aktywność w mediach społecznościowych: Facebook lub Instagram. Publikuj tam krótkie informacje z linkiem do twojej strony oraz prowadź kampanię informacyjną, zwiększając wśród odbiorców świadomość marki. Mogą być to zdjęcia poszczególnych produktów oraz np. propozycje ich użycia lub filmik instruktażowy z ich obsługi czy działania. 

Także optymalizacja strony pod względem SEO sprawi, że będzie ona pojawiać się na wyższej pozycji w wyszukiwarce Google po wpisaniu przez konsumenta odpowiedniej frazy, związanej z twoją działalnością. Z czasem pomyśl również o utworzeniu bloga, który dzięki jakościowym tekstom o Twoich produktach przyczyni się do rozwoju sklepu (na naszej stronie również dowiesz się, jak założyć bloga). Pamiętaj, że produkty na twojej stronie powinny być odpowiedzią na potrzeby klienta. Poza tym w e-commerce sprawdzają się oczywiście reklamy internetowe, jak Google Ads czy Facebook Ads. 

Do pierwszych zakupów zachęcą również promocje z okazji otwarcia nowego sklepu, np. darmowa dostawa, 3 produkty w cenie 2, atrakcyjne obniżki obowiązujące przez określony czas czy upominek dla kilku pierwszych osób, które dokonają zakupu. Dowiedz się więcej, jak wygląda dobrze zorganizowana reklama sklepu internetowego.

Nie zapomnij o prawnych aspektach prowadzenia sklepu online

Zakupy w sieci budzą czasem niepewność i lęk, ponieważ konsumenci nie są pewni, kto operuje ich danymi i co się z nimi dzieje. Aby zapewnić im maksymalne poczucie bezpieczeństwa, a także usprawnić proces zakupowy, zadbaj o kilka istotnych kwestii:

  • regulamin sklepu,
  • Regulacje o Ochronie Danych Osobowych, czyli słynne RODO,
  • politykę prywatności,
  • regulamin zwrotów,
  • wzór formularza zwrotów.

Pamiętaj jednocześnie, że zakupy online dają konsumentowi prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu zakupu. 

Im jaśniejsze i bardziej szczegółowe informacje o tym, jakie prawa przysługują konsumentowi, gdzie znajdzie formularz zwrotu oraz kto zarządza jego danymi i jak może usunąć je z bazy danych, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na zakupy.

Jak otworzyć sklep internetowy? Podsumowanie

Wiele wskazuje na to, że tendencja zakupów w sieci wśród Polaków stale będzie się zwiększać. Doskonale pokazują to dane z raportu „E-commerce w Polsce w 2021” przeprowadzone przez Gemius — coraz więcej Polaków kupuje w sieci i robią to chętniej.  

Chcąc nadążyć za dokonującą się zmianą nawyków i rosnącą popularnością e-commerce w naszym kraju, warto przemyśleć przeniesienie biznesu do sieci. W ten sposób nie tylko wypromujesz swoją markę, ale też zyskasz większe możliwości sprzedażowe, docierając do szerszej grupy odbiorców, których preferencje zakupowe znacznie się zmieniły w ciągu ostatnich lat. 

Wiesz już, jak się za to zabrać, więc do dzieła!

Jak oceniasz tekst?

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń tekst.

Paulina Roszko

Content Marketing Specialist

Swoją karierę jako copywriterka rozpoczęłam już jako młoda dziewczyna, kiedy to bezwiednie usypiałam rówieśników opowieściami o moim ukochanym psie. Szybko zrozumiałam, że jest to moje prawdziwe powołanie — chociaż przekształciła tę umiejętność z usypiania w bawienie i edukację tekstami. Czy bywam poważna? Zdecydowanie — szczególnie kiedy czytam instrukcję obsługi wciągników elektrycznych. Na siebie i otaczający mnie świat patrzę z dystansem, a usta wciąż wykrzywiam w uśmiechu, czasem ironicznym.