Marketing z Google AdWords 2016 & 2017 – podsumowanie zmian i prognozy

Adam Cieśla
28 listopada, 2016
Przeczytasz w ~ 6 min.
Marketing z Google AdWords 2016 & 2017 – podsumowanie zmian i prognozy

W systemie Google AdWords notujemy co miesiąc kilka istotnych oraz kilkanaście drobniejszych zmian. Ostatnio wzrosło tempo usprawnień o charakterze fundamentalnym tj. udostępnianie nowych typów kampanii, mechanizmów kierowania reklam czy też reorganizacja zasobów dostępnych formatów reklamowych. Podsumujmy zatem najważniejsze zmiany wprowadzone w 2016 r. oraz przyjrzyjmy się, co jeszcze nas czeka w najbliższym czasie.

2016:

Scenariusz wypadków w Google AdWords w 2016 roku przebiega zgodnie z najlepszymi kanonami Hitchcocka. Zaczęło się od trzęsienia ziemi – w postaci ujednolicenia SERPów Google na komputerach, tabletach oraz urządzeniach mobilnych – a potem napięcie zaczęło nieprzerwanie rosnąć. To za sprawą ogłoszenia planów redizajnu całego systemu w roku 2017 i stopniowego wypuszczania kolejnych zmian mających przygotować do niego użytkowników.

Ujednolicenie wyglądu wyników wyszukiwania dla wszystkich typów urządzeń

Fundamentalna zmiana skutkująca usunięciem prawego łamu reklamowego w wyszukiwarce Google na komputerach nastąpiła na początku 2016 roku. Jednocześnie zwiększono limit reklam AdWords ponad wynikami organicznymi z 3 do 4. Całość zmian jeszcze mocniej zdeterminowała strategię “wyświetlaj swoją reklamę na górze wyników albo zgiń”, ponieważ kolejne 3-4 przekazy plasowane są odtąd poniżej wyników organicznych, gdzie – z uwagi na konieczność przewijania ekranu – mają niską oglądalność i klikalność.

ETA – rozszerzone reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania

Usunięcie prawego łamu reklamowego pozostawiło więcej przestrzeni na stronach wyników wyszukiwania w poziomie. Miejsce to zostało zagospodarowane w połowie roku, gdy pojawił się nowy format reklamowy w sieci wyszukiwania, zwiększający łączny limit znaków w przekazie z dotychczasowych 95 aż do 140.
Rozszerzone reklamy tekstowe (ETA ; extended text ads) to przede wszystkim 2 nagłówki po 30 znaków w miejsce dotychczasowego pojedynczego z 25 znakami oraz połączenie dotychczasowych dwóch 35-znakowych linii opisowych w pole tekstowe z limitem 80 znaków, pozwalające na większą swobodę w zakresie copywritingu. Uporządkowano także kwestie z zakresu wyświetlanego i końcowego adresu URL reklam.

zarzadzanie-kampania-google-adwords-google-chrome

Standard ETA już wkrótce pozostanie jedynym obowiązującym w sieci wyszukiwania, a możliwość tworzenia nowych przekazów starego typu zablokowana.

W ramach ujednolicenia zrezygnowano z forsowanej dotąd bez sukcesów opcji wyboru wersji desktopowej bądź mobilnej dla kreacji reklamy. Pojawia się natomiast możliwość dostosowywania stawek dla wyświetlania reklam na różnych urządzeniach – już nie tylko dla smartfonów, ale także dla tabletów, połączonych dotąd z komputerami.

Nowe rozszerzenia reklamowe

W tym miejscu warto wspomnieć także o rosnących możliwościach “obudowywania” przekazów tekstowych w SERP rozszerzeniami różnego typu. W tym roku spopularyzowano rozszerzenie informacji w witrynie, którego celem jest “informowanie o konkretnym aspekcie oferowanych produktów lub usług” poprzez podanie wartości dla atrybutów wybranej spośród kilkunastu dostępnych kategorii. Mogą to być np. udogodnienia oferowane w ramach noclegu, marki produktów itd.

Reklamy graficzne / GDN

Usprawnieniami objęto także sieć reklamową i reklamy banerowe. Wprowadzono m.in. nowe elastyczne szablony, generujące dynamicznie format odpowiedni dla urządzenia (na bazie logo, obrazka i linii nagłówka / opisu), umożliwiając wejście z reklamami w GDN bez konieczności uprzedniego projektowania kreacji w szeregu predefiniowanych formatów (rozmiarów).

zarzadzanie-kampania-google-adwords

Ostatecznie rozprawiono się także z wiodącym dotychczas w zakresie reklam animowanych Flashem, nie obsługiwanym na urządzeniach mobilnych. Od 30 czerwca 2016 r. nie można już przesyłać reklam displayowych utworzonych w formacie Flash, natomiast w styczniu 2017 r. AdWords zupełnie przestanie wyświetlać reklamy displayowe w tym formacie. Dla nowego standardu – HTML5 – zapewniono przy tym łatwą aktualizację wgranych uprzednio na koncie reklam flashowych.

Warto także zaznaczyć, że przy okazji wprowadzenia HTML5, pojawiła się także długo wyczekiwana możliwość wgrywania własnych szablonów-kontenerów np. dla reklam obsługujących mechanizmy remarketingu dynamicznego.

Video

Zmiany nie ominęły rzecz jasna także aspektów reklamy video. Tutaj warto wspomnieć o wprowadzeniu technologii Active View dla rozliczania i raportowania reklam w oparciu o mechanizmy TrueView. Dzięki niej weryfikowane jest faktyczne, “aktywne” oglądanie przez użytkownika na ekranie filmu, którego odtwarzanie zostało rozpoczęte w ramach AdWords.

W celu stymulowania sprzedaży za pośrednictwem reklam video, udostępniono tworzenie kampanii produktowych dla TrueView, pozwalające wzbogacić filmy reklamowe o karty z produktami z naszego sklepu generowanymi wprost z Centrum Sprzedawcy Google (Merchant Center).

Jeszcze więcej zmian

Zmian jest naprawdę wiele, uzupełniając zbiór tych najważniejszych…

Customer Match udostępniony dla kampanii produktowych PLA

Mechanizm Customer Match, pozwala wgrywać do Google AdWords bazę adresów e-mail klientów firmy, wykorzystując ją następnie jako listę odbiorców pod kątem ustawień kierowania reklam. Umożliwia to korzystanie z mechanizmów targetowania i dostosowywań w kampaniach dla użytkowników, którzy pod danym adresem e-mail logują się w usługach Google tj. Gmail, Youtube, bądź w samej wyszukiwarce.
Sam mechanizm jest dostępny w Polsce od 2016, natomiast w połowie roku pojawiła się możliwość jego stosowania także w kampaniach produktowych dla e-commerce.

 

Powierz rozwój swojego biznesu agencji z dwunastoletnim doświadczeniem: Google ADSRemarketing, Reklama PLA.

 

Konwersje & raportowanie

Daje się zaobserwować także wyraźny trend w kierunku uwzględniania zjawiska multi-device w zakresie raportowania konwersji. Z jednej strony mamy pozostawienie w raportach i opcjach automatycznej optymalizacji wyłącznie „Konwersji”, przy rezygnacji z mniej czytelnych „Kliknięć z konwersją”. Z drugiej strony od 6 września 2016 r. w ramach “Konwersji” będą automatycznie doliczane konwersje na różnych urządzeniach, co do których algorytmy Google AdWords uznają z wysokim prawdopodobieństwem ukończenie ścieżki na danym urządzeniu, przy pierwotnej interakcji przez użytkownika z reklamą na innym.
Uproszczenia w domyślnym zestawie atrybutów zostały zgrabnie połączone z udostępnieniem możliwości definiowania własnych kolumn niestandardowych z wykorzystaniem formuł algebraicznych.

Demografia w sieci wyszukiwania

We wrześniu pojawiła się możliwość wykorzystywania danych demograficznych użytkowników tj. wieku i płci, zbieranych przez Google w kampaniach w sieci wyszukiwania (dotąd demografia występowała jako opcja targetowania reklam jedynie w sieci reklamowej, kojarzonej z reklamami banerowymi). Podobnie jak w przypadku list odbiorców (remarketingu) jest możliwość kierowania reklam wyłącznie do użytkowników spełniających określone kryteria bądź dostosowania stawek lub/i przekazów w określonych segmentach.

2017:

Kula śnieżna z modyfikacjami w Google AdWords nabiera rozpędu. Nadejście części z nich zostało już mniej lub bardziej oficjalnie zapowiedziane. Niektóre kwestie dają się natomiast wyczytać między wierszami. Co zatem nas czeka?

Zupełnie nowy panel Google AdWords

W 2017 roku niewątpliwie wydarzeniem o fundamentalnym znaczeniu dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie kampanii będzie wspomniany redizajn panelu Google AdWords. Z dotychczasowych, lakonicznych informacji dowiadujemy się, że zmianie nie ulegnie sama struktura kampanii i sposób ich prowadzenia. Nacisk zostanie natomiast położony na interfejs, a więc sposób prezentowania danych i raportów. Należy się przy tym spodziewać modyfikacji w sposobie implementowania i miejscach występowania wielu funkcji i mechanizmów reklamowych.

Google Zakupy:

W ostatnim czasie widać także znaczne ożywienie w zakresie wymagań i dostosowań atrybutów plików produktowych w Google Merchant Center w Polsce (sprawdź: nadanie dostępu do Google Merchant Center).
Kluczowym wydaje się tutaj wymóg atrybutu GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) w plikach produktowych w Polsce, z ostateczną datą zapadalności w lutym 2017 roku. Połączenie tej informacji z pojawieniem się w ostatnim czasie zakładki “Zakupy” w Google.pl, pozwala wnioskować, że już wkrótce, śladem Zachodu, w Polsce pełną parą ruszy wielka porównywarka cenowa w wyszukiwarce Google.

To z pewnością tylko kropla w morzu zmian, jakich możemy się spodziewać w przyszłym roku…

 

Sprawdź także Sempai Merchant 360

 

Te artykuły mogą również Cię zainteresować:

Google Store Visits już niedługo w Polsce!

Signals. Nowa funkcjonalność w Google Analytics

Jak nadać dostęp do kontenera lub konta w Google Tag Managerze?

Migracja platformy e-commerce krok po kroku [INFOGRAFIKA]

 

Designed by Freepik